Urazy spowodowane przeciążeniem

15 maja 2017, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Urazy spowodowane przeciążeniem
Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów zalecana jest szczególna ostrożność. (Fot. Thinkstock)

Obrażenia pleców oraz innych części ciała stanowią jeden z głównych powodów odchodzenia pracowników z pracy w budownictwie.

Podnoszenie ciężkich ładunków, szczególnie jeśli dana czynność ma charakter powtarzalny, powoduje nadmierne napięcie i obciążenie ciała, co może prowadzić do uszkodzenie mięśni oraz ścięgien. Długoterminowo, może to prowadzić do bardzo poważnych schorzeń i niepełnosprawności.

Przyczyną 38% ogółu obrażeń ciała zgłaszanych Inspektoratowi Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE) jest ręczne podnoszenie i przenoszenie ładunków.

Wymogi prawne

Przepisy obowiązujące w tym zakresie zostały zawarte w Rozporządzeniu w sprawie transportu ręcznego (Manual Handling Operations Regulations) z 1992 r. i mają zastosowanie wobec wszystkich robót budowlanych. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawcy są zobowiązani prawnie do eliminowania potrzeby ręcznego podnoszenia i przenoszenia ładunków, jeśli oznacza to dla pracownika ryzyko obrażeń ciała. Jeśli wyeliminowanie podnoszenia nie jest możliwe, pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić ocenę ryzyka i podjąć działania dążące do maksymalnego ograniczenia ryzyka takich obrażeń. Wszyscy pracownicy budowlani powinni wiedzieć, że mają prawo do pracy w warunkach bezpiecznych dla zdrowia.

Transport krawężników

Układanie krawężników jest bardzo częstym zajęciem  w budownictwie, szczególnie przy   emontach dróg. Standardowe krawężniki są wykonane z betonu i mogą ważyć 67 kg – niektóre ważą jeszcze więcej, ale dostępne są też na rynku nowe, lżejsze materiały. Ręczne układanie krawężników wiąże się z ryzykiem doznania przez pracowników obrażeń ciała. Pracodawcy zobowiązani są kontrolować to ryzyko.

Najlepszymi rozwiązaniami są takie, które ograniczają główne zagrożenia, takie jak:

  • waga krawężnika;
  • ilość potrzebnych powtórzeń;
  • nieprawidłowa pozycja ciała pracownika – zwykle podnoszenie i przenoszenie ładunków oznacza wielokrotne schylanie się i skręty tułowia.

Kontrola ryzyka

Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie potrzeby zastosowania ciężkich krawężników – decyzję w tym względzie może jednak podjąć architekt lub projektant.

Jeśli zastosowanie powyższego rozwiązania nie jest możliwe, należy zapewnić zastosowanie maszyn do podnoszenia i przenoszenia krawężników. Wiele maszyn nadaje się do przenoszenia krawężników przy zastosowaniu technologii próżniowej lub zacisków mechanicznych. Użycie tych maszyn eliminuje potrzebę ręcznego podnoszenia ciężarów i chroni pracowników, a ponadto maszyny wykonują pracę znacznie szybciej! Maszyny te stają się coraz bardziej popularne w budownictwie, a inspektorzy BHP oczekują, iż w miarę możliwości będą one wykorzystywane przez wykonawców budowlanych.

W rzadkich przypadkach, kiedy użycie tych maszyn nie jest możliwe, dopuszczalne jest ręczne podnoszenie i układania krótkich odcinków krawężnika. W tych przypadkach najlepiej jest stosować krawężniki wykonane z lżejszych materiałów lub o mniejszych rozmiarach.

Jeśli wyeliminowanie ręcznego podnoszenia nie jest możliwe, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie wszystkich pracowników w zakresie właściwych technik podnoszenia, a w szczególności technik podnoszenia przez dwie osoby lub zespół pracowników. Dostępne są również narzędzia pozwalające na dużo bezpieczniejsze podnoszenie ładunków przez dwóch pracowników.

Jednak podnoszenie ręczne powinno być stosowane tylko w ostateczności. Prawo jest w tym względnie jednoznaczne. Wszelkie ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń ciała. Pracodawcy zobowiązani są dążyć do maksymalnego ograniczenia tego ryzyka.

Pamiętaj: brytyjskie prawo BHP pomaga także pracownikom zatrudnionym w Wlkiej Brytanii nielegalnie. Jeśli pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków w zakresie BHP, można się skontaktować z Inspektoratem Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy w języku angielskim lub polskim telefonicznie: 0207 556 2239 lub pocztą elektroniczną: informacja@hse.gsi.gov.uk, przy czym przekazane informacje będą traktowane z najwyższą poufnością. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.hse.gov.uk/construction/polski.

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 22 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8689 zł -0.04 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1907 zł -0.02 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7526 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8502 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7752 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama