Urazy spowodowane przeciążeniem

27 stycznia 2015, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Urazy spowodowane przeciążeniem

Obrażenia pleców oraz innych części ciała stanowią jeden z głównych powodów odchodzenia pracowników z pracy w budownictwie.

Podnoszenie ciężkich ładunków, szczególnie jeśli dana czynność ma charakter powtarzalny, powoduje nadmierne napięcie i obciążenie ciała, co może prowadzić do uszkodzenie mięśni oraz ścięgien. Długoterminowo, może to prowadzić do bardzo poważnych schorzeń i niepełnosprawności.

Przyczyną 38% ogółu obrażeń ciała zgłaszanych Inspektoratowi Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE) jest ręczne podnoszenie i przenoszenie ładunków.

Wymogi prawne

Przepisy obowiązujące w tym zakresie zostały zawarte w Rozporządzeniu w sprawie transportu ręcznego (Manual Handling Operations Regulations) z 1992 r. i mają zastosowanie wobec wszystkich robót budowlanych. Zgodnie z tymi przepisami, pracodawcy są zobowiązani prawnie do eliminowania potrzeby ręcznego podnoszenia i przenoszenia ładunków, jeśli oznacza to dla pracownika ryzyko obrażeń ciała. Jeśli wyeliminowanie podnoszenia nie jest możliwe, pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić ocenę ryzyka i podjąć działania dążące do maksymalnego ograniczenia ryzyka takich obrażeń. Wszyscy pracownicy budowlani powinni wiedzieć, że mają prawo do pracy w warunkach bezpiecznych dla zdrowia.

Transport krawężników

Układanie krawężników jest bardzo częstym zajęciem  w budownictwie, szczególnie przy   emontach dróg. Standardowe krawężniki są wykonane z betonu i mogą ważyć 67 kg – niektóre ważą jeszcze więcej, ale dostępne są też na rynku nowe, lżejsze materiały. Ręczne układanie krawężników wiąże się z ryzykiem doznania przez pracowników obrażeń ciała. Pracodawcy zobowiązani są kontrolować to ryzyko.

Najlepszymi rozwiązaniami są takie, które ograniczają główne zagrożenia, takie jak:

  • waga krawężnika;
  • ilość potrzebnych powtórzeń;
  • nieprawidłowa pozycja ciała pracownika – zwykle podnoszenie i przenoszenie ładunków oznacza wielokrotne schylanie się i skręty tułowia.

Kontrola ryzyka

Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie potrzeby zastosowania ciężkich krawężników – decyzję w tym względzie może jednak podjąć architekt lub projektant.

Jeśli zastosowanie powyższego rozwiązania nie jest możliwe, należy zapewnić zastosowanie maszyn do podnoszenia i przenoszenia krawężników. Wiele maszyn nadaje się do przenoszenia krawężników przy zastosowaniu technologii próżniowej lub zacisków mechanicznych. Użycie tych maszyn eliminuje potrzebę ręcznego podnoszenia ciężarów i chroni pracowników, a ponadto maszyny wykonują pracę znacznie szybciej! Maszyny te stają się coraz bardziej popularne w budownictwie, a inspektorzy BHP oczekują, iż w miarę możliwości będą one wykorzystywane przez wykonawców budowlanych.

W rzadkich przypadkach, kiedy użycie tych maszyn nie jest możliwe, dopuszczalne jest ręczne podnoszenie i układania krótkich odcinków krawężnika. W tych przypadkach najlepiej jest stosować krawężniki wykonane z lżejszych materiałów lub o mniejszych rozmiarach.

Jeśli wyeliminowanie ręcznego podnoszenia nie jest możliwe, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie wszystkich pracowników w zakresie właściwych technik podnoszenia, a w szczególności technik podnoszenia przez dwie osoby lub zespół pracowników. Dostępne są również narzędzia pozwalające na dużo bezpieczniejsze podnoszenie ładunków przez dwóch pracowników.

Jednak podnoszenie ręczne powinno być stosowane tylko w ostateczności. Prawo jest w tym względnie jednoznaczne. Wszelkie ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń ciała. Pracodawcy zobowiązani są dążyć do maksymalnego ograniczenia tego ryzyka.

Pamiętaj: brytyjskie prawo BHP pomaga także pracownikom zatrudnionym w Wlk. Brytanii nielegalnie. Jeśli twój pracodawca nie wypełnia swoich obowiązków w zakresie BHP, możesz się skontaktować z Inspektoratem Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy w języku angielskim lub polskim telefonicznie: 0207 556 2239 lub pocztą elektroniczną: informacja@hse.gsi.gov.uk, przy czym przekazane informacje będą traktowane z najwyższą poufnością. Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.hse.gov.uk/construction/polski.

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama