Wypadek na budowie

26 stycznia 2015, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Wypadek na budowie

Praca na budowie może okazać się bardzo niebezpieczna jeśli pracownicy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa.

Wielu robotnikom udaje się znaleźć pracę na odpowiednio zarządzanych budowach, gdzie wszystkie zagrożenia są kontrolowane poprzez wyeliminowanie najbardziej niebezpiecznych prac lub stosowanie bezpiecznych metod pracy. Wszyscy jednak wiemy, że są też budowy, gdzie bezpieczeństwo i higiena pracy są tylko pustymi słowami.

Jak postępować w razie wypadku na budowie? W każdym miejscu pracy w Wielkiej Brytanii pracodawca ma obowiązek prowadzenia Ewidencji Wypadków. Wszystkie obrażenia i przypadki pogorszenia stanu zdrowia, nawet te drobne, muszą zostać odnotowane w Ewidencji Wypadków przez poszkodowaną osobę lub jej współpracownika.

Co ważniejsze, każdy pracodawca musi zapewnić podstawowe środki pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc może uratować komuś życie, uśmierzyć ból poszkodowanego, czy też przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Minimalny prawny wymóg dla wszystkich budów to:

  • apteczka pierwszej pomocy odpowiednia dla ilości osób pracujących na danej budowie;
  • osoba wyznaczona (ang. „appointed person”), która jest odpowiedzialna za zorganizowanie pierwszej pomocy i w razie potrzeby wezwanie pogotowia ratunkowego. Osoba taka nie musi być przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy;
  • informacja, np. w formie plakatu, wskazująca którzy z pracowników pełnią funkcję osoby wyznaczonej oraz którzy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy.

Osoba przeszkolona w zakresie pierwszej pomocy (ang. „first aider”) to osoba, która uzyskała odpowiednie szkolenie z udzielania podstawowej pomocy medycznej w nagłych wypadkach. W każdym miejscu pracy w Wielkiej Brytanii, w tym także na budowach, musi znajdować się:

  • w miejscach pracy, gdzie liczba pracowników jest mniejsza niż pięć osób, wymagana jest przynajmniej jedna osoba wyznaczona;
  • w miejscach pracy, gdzie znajduje się do 50 osób, przez cały czas musi być dostępna przynajmniej jedna osoba przeszkolona w zakresie pierwszej pomocy oraz przynajmniej po jednej takiej osobie na każdych kolejnych 50 pracowników.

O ile nie jest to konieczne, osoby bez odpowiedniego przeszkolenia nie powinny udzielać pierwszej pomocy, gdyż nieumiejętne udzielenie pomocy może przynieść odwrotny skutek. Jednakże w razie poważnego wypadku, gdzie natychmiastowa pomoc jest niezbędna, w miarę możliwości w pierwszej kolejności należy starać się przywrócić pracę serca i oddychanie, zatrzymać krwawienie i chronić poszkodowanego przed utratą ciepła. Nie należy jednak narażać siebie na niebezpieczeństwo. Przede wszystkim należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe dzwoniąc na numer 999.

Zgłaszanie wypadków

Pracodawcy oraz osoby nadzorujące place budowy mają prawny obowiązek zgłaszać określone rodzaje wypadków w miejscu pracy do Inspektoratu Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE). Szereg pracodawców zostało już pociągniętych do odpowiedzialności za niezgłoszenie wypadku swojego pracownika. Wszystkie wypadki w pracy skutkujące śmiercią lub poważnymi obrażeniami (takimi jak amputacja, wielokrotne złamania, utrata wzroku, czy utrata przytomności) muszą być natychmiast zgłaszane telefonicznie.

Pozostałe wypadki lub przypadki pogorszenia stanu zdrowia w wyniku wykonywanej pracy, skutkujące nieobecnością w pracy przez ponad trzy dni muszą być zgłaszane w ciągu dziesięciu dni od daty danego zdarzenia.

Wypadki w miejscu pracy mogą podlegać dochodzeniu przeprowadzanemu przez inspektorów BHP, w zależności od tego jak poważny był wypadek oraz od dostępnych w danym momencie zasobów kadrowych. Wszystkie wypadki śmiertelne podlegają dochodzeniu prowadzonemu równolegle ze śledztwem policyjnym.

Pracodawcy i osoby nadzorujące place budowy mają także prawny obowiązek zgłaszania do HSE poważnych niebezpiecznych zdarzeń, nawet jeśli w ich wyniku nikt nie ucierpiał. Do zdarzeń, które muszą być natychmiast zgłaszane telefonicznie należy zawalenie się budynku lub rusztowania oraz przewrócenie się dźwigu.

Jak pracodawca może zgłosić wypadek

Wszystkie przypadki (w tym wypadek, pogorszenie stanu zdrowia oraz niebezpieczne zdarzenie) można zgłaszać pod ogólnokrajowym numerem tel. 0845 300 99 23 lub przez Internet, pod adresem:www.hse.gov.uk/riddor/online.htm

Jeśli masz wątpliwości czy na budowie, na której pracujesz przestrzega się wymogów prawnych, możesz zadzwonić na specjalny numer, pod którym z zachowaniem całkowitej poufności, możesz porozmawiać na ten temat z odpowiednią osobą mówiącą w języku polskim – nr tel. 0207 556 2239.

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

  

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama