Zmiana lub wybór zawodu

2 lutego 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Zmiana lub wybór zawodu

Wybór zawodu to jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Idealnie, jeśli profesja jest zgodna z naszymi zainteresowaniami.

Co wziąć pod uwagę przy zmianie lub wyborze zawodu?

Istnieje kilka czynników, które są istotne dla przyszłej profesji:

Lokalizacja

Jeśli nie chcesz decydować się na przeprowadzkę, może to być istotny aspekt. Podczas gdy - jako agent nieruchomości - możesz znaleźć pracę zarówno w większych jak i mniejszych miastach, jeśli chcesz pracować, na przykład, przy produkcji telewizyjnej - może to być trudne w mniejszych miejscowościach.

Wynagrodzenie

W większości prac będziesz miał szanse na awans - nie zawsze jednak przekładać się to będzie na wyższe zarobki. Zastanów się, czy wolisz robić to, co lubisz, czy więcej zarabiać?

Rynek pracy

W przypadku większości prac jest konkurencja, jednak w przypadku pewnej grupy zawodów konkurencja jest zdecydowanie większa. Jeśli więc interesuje Cię praca w dziedzinie, w której konkurencja jest duża i by dostać pracę, zazwyczaj potrzeba dużo doświadczenia (zazwyczaj wynikającego z niepłatnych praktyk), entuzjazmu i szczęścia - jesteś gotowy włożyć w staranie się o posadę dodatkowy wysiłek?

Rozwój zawodowy

Jakie są możliwości rozwoju w dziedzinie, w której szukasz zatrudnienia? Czy potencjalni pracodawcy są chętni do tego, by dbać o Twój rozwój i zainwestować w Twoje szkolenia i kursy dokształcające?

Warunki pracy

Co właściwie będą oznaczały Twoje codzienne obowiązki? Jeśli będą się wiązały z poznawaniem wielu nowych ludzi, a Ty nie do końca czujesz się z tym dobrze - zastanów się. Wolałbyś pracować w biurze? A może na świeżym powietrzu?

Teraz zastanów się nad tym, co - w Twojej pracy - wydaje się absolutnie niezbędne, a co byłoby po prostu mile widziane. Na przykład:

Niezbędne:

  • kontakty z ludźmi,
  • blisko domu,
  • zarobki przynajmniej na wysokości £15,000 przez pierwszy rok.

Byłoby miło, gdyby:

  • była to praca w sektorze publicznym,
  • dawała możliwości wyjazdów zagranicznych,
  • była związana z ulubionym przedmiotem ze studiów.

Potrzebne kwalifikacje

Jeśli interesują Cię konkretne stanowiska, możesz zorientować się, z jakim wykształceniem się wiążą. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, że wrócić do książek, szczególnie, że może to umożliwić rozwój w całkiem nowym kierunku.

Nie zmieniaj pracy lub zawodu w pośpiechu

Według ekspertów to jeden z największych błędów, jakie możesz popełnić - zmieniając pracę, zawód bądź dopiero szukając posady.

Oczywiście, jeśli jesteś bezrobotny albo naprawdę nie cierpisz swojej pracy, czujesz potrzebę natychmiastowej zmiany tego stanu rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że znalezienie wymarzonej posady, która będzie Cię w pełni satysfakcjonować, zwykle trwa dłużej - od sześciu miesięcy do, uwaga, trzech lat. Jak zapewniają jednak specjaliście od rekrutacji, jest to naturalny stan rzeczy i warto poświęcić więcej czasu na szukanie idealnej posady.

Nie znaczy to oczywiście, że przez te miesiące - lub lata - masz nie pracować. Istnieją trzy rozwiązania, które możesz wprowadzić w życie ze skutkiem natychmiastowym:

1. Jeśli jesteś bezrobotny i jeśli potrzebujesz pracy najszybciej, jak to możliwe - znajdź pracę tymczasową, która pozwoli Ci zarobić odpowiednią do normalnego funkcjonowania sumę pieniędzy, ale nie będzie na tyle absorbująca, byś nie mógł zająć się planowaniem swojej przyszłej kariery.

2. Jeśli jesteś naprawdę nieszczęśliwy w swojej obecnej pracy - czasami samo postanowienie, że odejdziesz z pracy... obniża napięcie i pozwala cieszyć się tym, co się robi. Jeśli nie, wypowiedzenie i znalezienie pracy, która pozwoli odciążyć umysł i zastanowić się nad tym, co dalej, powinno być najlepszym rozwiązaniem.

3. Jeśli masz pracę, która "nie jest zła", ale męczy Cię to, że nie wiesz, co tak naprawdę chciałbyś robić - nie spiesz się. Prawdopodobnie nie wymyślisz w kilka dni, tygodni czy miesięcy, co chciałbyś robić w życiu i jaka posada przyniosłaby Ci niegasnącą satysfakcję. To naprawdę musi zająć więcej czasu. Nie narzucaj sobie limitów czasowych - raczej spróbuj wykorzystać ten czas na to, by poznać lepiej siebie samego. Tylko dzięki temu uda Ci się rozpoznać, w czym będziesz miał szansę się sprawdzić. I znaleźć swoje zawodowe "żyli długo i szczęśliwie".

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama