Azbest - ukryty zabójca

5 lutego 2015, Health and Safety Executive 720
Azbest - ukryty zabójca

Jesteś elektrykiem, hydraulikiem, instalatorem systemów grzewczo-wentylacyjnych lub stolarzem? Jeśli pracujesz w tego typu branży remontowo-budowlanej, Twoje przyszłe zdrowie jest nadal w dużym stopniu narażone na ryzyko zatrucia azbestem. Każdego roku na choroby nowotworowe wywoływane wdychaniem mikroskopijnych włókien azbestowych umiera 1000 osób, które pracowały w tych branżach.

Nie bez przyczyny azbest określa się mianem ukrytego zabójcy. Te śmiertelnie niebezpieczne włókna niewielkiego rozmiaru były w przeszłości używane w dużych ilościach w nowych oraz remontowanych budynkach, często w mało widocznych miejscach.
 

Stosowanie azbestu jest obecnie zakazane, ale w budynkach wciąż znajduje się dużo tego materiału. Można go znaleźć w każdym budynku zbudowanym lub remontowanym przed rokiem 2000. Choroby związane z azbestem nadal powodują więcej zgonów, niż jakakolwiek inna choroba zawodowa.
 

Niebezpieczeństwo powstaje wtedy, gdy włókna azbestowe dostaną się do powietrza i mogą być wdychane. Pył i włókna azbestowe mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń płuc i chorób nowotworowych. Śmierć jest powolna i bolesna, ponieważ przez długi okres płuca stają się coraz mniej elastyczne, a oddychanie sprawia trudność i jest bolesne. Choroba jest nieuleczalna.
 

Do niedawna uważano, iż śmiertelne choroby związane z azbestem były powodowane przez regularny kontakt z dużymi ilościami azbestu. Teraz wiadomo, że częste narażenie na działanie azbestu o niskim poziomie stężenia może powodować raka, ale dokładne poziomy stężenia nie są znane. Nie istnieje „bezpieczny” poziom stężenia, tak więc zawsze należy stosować środki zapobiegawcze.
 

Zagrożone zawody

Pracownikom takim jak hydraulicy, elektrycy oraz instalatorzy systemów grzewczych może się wydawać, iż nie pracują z azbestem, podczas gdy być może regularnie nawiercają, tną oraz zajmują się innego rodzaju obróbką materiałów zawierających azbest. Jeśli pył azbestowy przeniesiony zostanie na odzieży lub butach do domu, wówczas także członkowie rodziny są narażeni na poważne ryzyko.
 

Ostrożność

Nie pracuj, jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim miejscu pracy obecny jest azbest. Twój szef lub klient są zobowiązani Cię o tym poinformować. Począwszy od maja 2004 r., osoby odpowiedzialne za prace konserwacyjno-remontowe na terenie nieruchomości komercyjnych lub przemysłowych są zobowiązane prawnie sprawdzać czy na terenie nieruchomości obecny jest azbest i zarządzać związanym z tym ryzykiem.
 

Oznacza to, iż osoby te są zobowiązane stwierdzić, czy na danym terenie występuje azbest; sprawdzić w jakim jest stanie; założyć, że materiał zawiera azbest, o ile nie ma wyraźnych dowodów na to, że go nie zawiera; ocenić zagrożenie związane z azbestem; podjąć działania w zakresie kontroli ryzyka, tak aby nikt świadomie nie naruszał materiału zawierającego azbest; przekazać stosowne informacje na temat materiału osobom, w przypadku których występuje prawdopodobieństwo naruszenia takiego materiału.
 

Wszyscy wykonawcy prowadzący prace wyburzeniowe lub remontowe w budynkach powinni oczywiście sprawdzić, przed rozpoczęciem prac, czy w budynku występuje azbest.
 

Ukryty azbest

Do najbardziej typowych materiałów zawierających azbest należą: powłoki oraz otuliny kotłów lub rur; natryskiwane powłoki przeciwpożarowe i przeciwhałasowe; płyty izolacyjne; płyty i produkty cementowe, takie jak rynny, podsufitki i rury spustowe; płyty sufitowe. Usuwanie azbestu występującego w takich materiałach bez specjalnego pozwolenia jest niezgodne z prawem.
 

Tylko wykonawca posiadający pozwolenie na usuwanie azbestu może zostać zatrudniony do usunięcia azbestu w kontrolowanych warunkach. Jest to wyspecjalizowana praca, która wymaga odpowiedniego przeszkolenia oraz użycia drogiego sprzętu ochronnego.
 

W płytach cementowo-azbestowych (eternitowych), często wykorzystywanych do pokrycia dachu, znajduje się bardzo niewiele włókien azbestowych. Usunięcie tych płyt nie wymaga specjalnego pozwolenia, ale należy zachować jak najwyższą ostrożność, aby nie dopuścić do ich pęknięcia, piłowania, nawiercania i należy je utrzymywać w stanie wilgotnym. Wszelkie takie materiały należy ostrożnie owinąć i zabezpieczyć, a następnie utylizować w przeznaczonych do tego miejscach wytyczonych przez lokalne władze.

Podsumowując – jeśli w Twoim miejscu pracy obecny jest azbest, przestań pracować i sprawdź to. Po co się narażać?

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (7)


Krzys szczekoc

piśnij tylko słówko a wylecisz z roboty , oto moja odpowiedz
nieraz spotkałem sie z azbestem i myśle że kazdy kto robi remonty

Takitam

wlasnie wrocilem z pracy, dziennie przerzucam do kontenerow kupe tego gowna i co moge powiedziec, no sa rozne odczucia, ale robie z samymi angolami, ktorzy pracuja juz tam po 9 lat i wciaz zyja, wiec jak mam umrzec to umre jak nie to nie ;p

Wojtek

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Mikron

do kolegi takitam:

choroby odazbestowe pojawiaja sie po kilkunastu latach od pierwszego kontaktu z azbestem, tak wiec fakt, ze angole pracuja juz 9 lat i nadal maja sie dobrze nic nie znaczy.
Uwazaj, ja bym zmienil prace poki czas.

~Karina

Ludzie w GB jest bardzo duzo pracy-wiec nie ryzykujcie-moglibyscie pracowac gdybyscie mieszkali w Grecji,Polsce lub Rumunii-ale GB?Zdrowie jest wazniejsze-szkoda byloby stracic takich fajnych rodakow i fachowcow.

~Artur

Niekoniecznie choroby po azbestowe objawiają się po kilkunastu latach. Tutaj ciekawy artykuł:
http://forumazbestowe.pl

~Hrabia

Jako stolarz mogę stwierdzić, ze płyta MDF (przy cięciu)szczególnie zielona jest grosza od azbestu.W USA już kilka lat temu zabronili używania jej na budowach!!!Angolę lubuja się w tym ,,syfie"

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama