Zagrożenie hałasem

4 lutego 2015, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Zagrożenie hałasem

Hałas - niewidzialny wróg. Ponad 175 tys. osób w Wielkiej Brytanii cierpi na głuchotę lub szumy uszne spowodowane wysokim poziomem hałasu w miejscu pracy.

W przypadku ubytku słuchu, nie jest możliwa jego poprawa. Młodzi ludzie często myślą, że ten problem ich nie dotyczy, do czasu aż ich dotknie.

Jak zapobiegać?

Jednak utracie słuchu spowodowanej przez hałas można łatwo zapobiegać i jest wiele praktycznych sposobów ochrony słuchu zarówno własnego, jak i swoich współpracowników. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy, pracodawcy są zobowiązani prawnie do kontroli ryzyka wynikającego z hałasu w miejscu pracy - stanowią o tym przepisy w zakresie kontroli emisji hałasu w pracy (The Control of Noise at Work Regulations) z 2005 r.

W pierwszej kolejności pracownicy powinni dążyć do maksymalnego obniżenia poziomu hałasu. Kiedy emisja hałasu zostanie zredukowana do możliwie najniższego poziomu, a zagrożenie dla słuchu występuje nadal, pracodawcy powinni zapewnić środki ochrony słuchu.

Hałas na placach budowy jest zwykle emitowany przez maszyny rozbiórkowe lub koparki, a także sprężarki powietrza, betoniarki, młoty, nitownice oraz wiele innych narzędzi pneumatycznych. Wszystkie urządzenia powinny być przekazywane z informacją na temat poziomu emisji hałasu. Pracodawcy są zobowiązani ocenić na podstawie tych informacji czy dany poziom emisji hałasu stanowi zagrożenie dla słuchu pracowników.

Jeśli konieczne jest mówienie przez jakiś czas podniesionym głosem, aby zostać usłyszanym przez osobę znajdującą się w odległości dwóch metrów, oznacza to, że występuje zagrożenie dla słuchu.

Pracodawcy są zobowiązani, aby poziomy emisji hałasu został odpowiednio oceniony przez wykwalifikowana osobę.

Poniżej znajdują się niektóre pytania, które powinien wziąć pod uwagę każdy pracownik budowlany oraz pracodawca:

  • Czy daną pracę można wykonać w inny sposób, bez potrzeby użycia hałaśliwego urządzenia?
  • Czy można zastosować ciszej pracujące urządzenie?
  • Czy narzędzie jest odpowiednio konserwowane – jeśli nie, może być przyczyną dużego hałasu.

W przypadku wielu narzędzi, takich jak sprężarki powietrza oraz młoty kango, możliwe jest zamontowanie tłumików lub elementów wygłuszających. Wszystkie urządzenia powinny być użytkowane przy zamkniętych pokrywach, a spaliny należy kierować poza obszar pracy.
Hałaśliwe prace należy wykonywać możliwie jak najdalej od innych pracowników.
Pracowników, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w wykonywanej pracy należy przenieść poza obszar objęty hałasem.

Ostrożność

Pracodawcy powinni umieszczać znaki ostrzegające przed wstępem na obszary objęte pracami, którym towarzyszy duży hałas. Pracodawcy powinni zapewniać również badania słuchu dla pracowników regularnie narażonych na wysoki poziom hałasu.

Jeśli dostateczne obniżenie emisji hałasu nie jest możliwe, należy zapewnić bezpłatne środki ochrony słuchu. Mogą to być nauszniki lub zatyczki do uszu. Należy zadbać, aby środki te były dobrej jakości i w dobrym stanie. Wszystkim pracownikom należy pokazać, jak prawidłowo korzystać ze środków ochrony słuchu - przykładowo, zatyczki do uszu powinny być bardzo czyste i należy je wkładać bezpośrednio do ucha - tak jak korek do butelki. Nauszniki oraz zatyczki do uszu, które nie są dobrze dopasowane lub właściwie stosowane, są bezużyteczne.

Zastosowanie środków ochrony słuchu to ostateczny krok, który należy podjąć, jeśli redukcja emisji hałasu u źródła nie jest możliwa. Aby na starość móc słyszeć śpiew i zabawę swoich wnuków - nie głuchnij przez pracę - chroń swój słuch!

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama