TV Licence

16 kwietnia 2015, Londynek.net 200
TV Licence

Masz telewizor i z niego nie korzystasz? A może masz czarno-biały odbiornik i nie jesteś pewien, ile powinieneś płacić? Kiedy jest się zwolnionym z opłaty, a kiedy trzeba opłacać TV Licence oraz jakie są stawki?

Czy muszę opłacać TV Licence?

Musisz opłacać TV Licence, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy telewizyjne. Nie jest istotne, z jakiego sprzętu korzystasz - może to być laptop, nagrywarka DVD, cyfrowy odbiornik, zwykły telewizor czy telefon komórkowy - musisz opłacać licencję.

Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz TV Licence, warto to zgłosić - możesz to zrobić online na stronie TV Licensing.

Ile trzeba zapłacić?

Jeśli oglądasz programy w kolorze, musisz liczyć się z kosztem £145,50 rocznie (opłata ta została zamrożona do 31 marca 2017 roku). Jeśli natomiast oglądasz je w czerni i bieli, musisz zapłacić £49,00. To opłata za rok.

Jak mogę zacząć płacić?

Najprościej zrobić to online - można zrobić to tutaj.

Typy TV Licence

Poza podziałem na TV Licence na odbiorniki kolorowe i czarno-białe, można wyróżnić także TV Licence:

  • dla biznesów;
  • dla hoteli, domków dla gości oraz obozów kampingowych;
  • dla domów opieki;
  • dla osób, które ukończyły 7. rok życia.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie dokładnie typy TV Licence istnieją, zajrzyj tutaj - są wypisane po lewej części strony.

Czy jestem upoważniony do zniżki?

W niektórych przypadkach możesz zostać upoważniony do otrzymania zniżki. Jeśli np. ukończyłeś 74 lata, możesz zwrócić się tzw. short term TV Licence. Pokryje ona okres do momentu, w którym skończysz 75 lat - wtedy będzie Ci przysługiwać darmowa TV Licence.

Jeśli jesteś niewidomy lub masz poważną wadę wzroku, możesz zwrócić się o przyznanie 50 proc. zniżki. A jeśli mieszkasz w domu opieki, możesz kwalifikować się do TV Licence w wysokości zaledwie £7,50 rocznie.

Kary

Nie warto unikać opłat za TV, grożą za to duże kary. Do tej pory uchylający się od  opłat za abonament zostali karani grzywną tysiąca funtów, w tej chwili może wynosić nawet cztery tysiące.

Co zrobić w przypadku przeprowadzki?

Jeśli się przeprowadzasz, TV Licence nie zostaje przeniesiona automatycznie na nowy adres. Musisz więc powiadomić TV Licensing o zmianie adresu.

Wszelkie dodatkowe informacje odnośnie TV Licence można znaleźć na stronie TV Licensing. Dość spora część informacji na niej zawartych jest dostępna w sekcji przetłumaczonej na język polski. Dane kontaktowe TV Licensing:


Bristol
BS98 1TL
Phone number - 0844 800 6790
Text phone/ Minicom- 0844 800 6778
Fax - 0844 800 5816

tvlcsc@capita.co.uk

Dodatkowe, przydatne informacje znajdują się także na stronie rządowej, na której można się dowiedzieć np., jak wygląda kwestia TV Licence, jeśli jest się studentem.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Jacek

Moj przypadek moze byc interesujacy: pol rok temu, swiezo po przeprowadzce, dostalem oczywiscie list od TV Licence. Zdeklarowalem, ze owszem mam TV ale uzywam go tylko do grania do konsoli ( i tak rzeczywiscie bylo ). Wczoraj jednak kupilem kabel do anteny i zaczalem odbierac telewizje. Czy ci inspektorzy sa w stanie jakos 'wykryc' to, ze zaczalem nagle po pol roku od deklaracji ogladac TV? Dzieki za odpowiedz, Jacek

~Tomek

witam mam pytanko 4 lata nie place za tv licence jestem zwalniany z oplat legularnie co dwa lata bo tak zglaszam ze nie posiadam tv. czy jak sie dowiedza ze jednak korzystam z tv to czy dostane kare do zaplaty odrazu 1000? czy dostane tylko upomnienie ze jak nie zarejestruje tv to w tedy zaplace ta kare

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6829 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1467 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3411 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6013 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6623 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama