Zabezpieczenie na placach budowy

4 lutego 2015, Health and Safety Executive, Brak komentarzy00
Zabezpieczenie na placach budowy

Pracownicy zatrudnieni na budowie muszą mieć dostęp do pomieszczeń sanitarnych, pomieszczenia socjalnego, w którym mogą się ogrzać i zjeść posiłek oraz miejsca na przechowywanie odzieży.

Te podstawowe wymogi prawne są jednak często pomijane. Niniejszy artykuł określa minimalny zakres infrastruktury sanitarno-socjalnej, która powinna być zapewniona na placach budowy.

Osoba, która sprawuje nadzór nad placem budowy jest zobowiązana prawnie do zapewnienia, aby wszyscy pracownicy zatrudnieni na budowie mieli dostęp do odpowiedniej infrastruktury sanitarno-socjalnej.

Infrastruktura powinna być dostosowana do wielkości placu budowy, a zapisy z nią związane należy umieścić w sporządzonym planie BHP, jeśli zastosowanie maja Przepisy Budowlane (Projektowanie i Realizacja) z 2007 r. (Przepisy CDM – Construction and Design Management).

Obiekty infrastruktury sanitarno-socjalnej należy udostępnić przed rozpoczęciem prac budowlanych (łącznie z pracami wyburzeniowo-rozbiórkowymi):

 • Konieczne może być zapewnienie pomieszczeń sanitarno-socjalnych w więcej niż jednej lokalizacji, tak aby zapewnić pracownikom łatwy dostęp.
 • Należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za czystość i porządek w obiektach sanitarno-socjalnych.
 • Należy zapewnić pracownikom dostęp do toalet.
 • Konieczne jest zapewnienie pracownikom stałego dostępu do toalet w odpowiedniej ilości.

Kobiety i mężczyźni mogą korzystać z tej samej toalety, pod warunkiem, że jest to pomieszczenie zamykane od środka i oddzielone od ewentualnie również udostępnionych pisuarów. W innym przypadku należy zapewnić oddzielne toalety dla kobiet i mężczyzn.

 • O ile to możliwe, należy przyłączyć toalety do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej i zapewnić możliwość spuszczania wody. Jeśli nie jest to możliwe, należy korzystać z urządzeń wyposażonych we własne zbiorniki na wodę i zbiorniki odpływowe.
 • Toalety wykorzystywane przez kobiety powinny być wyposażone w odpowiednie pojemniki na odpady sanitarne.
 • Należy regularnie zapewniać odpowiednią ilość papieru toaletowego.
 • Należy zapewnić pracownikom dostęp do łazienek.
 • Łazienki powinny się znajdować obok toalet i przebieralni, a ich wyposażenie powinno obejmować:
  *umywalkę/ki o wielkości umożliwiającej umycie twarzy i rąk,
  *dostęp do bieżącej ciepłej i zimnej wody,
  *mydło i ręczniki lub suszarki do rąk.

Może wystąpić potrzeba zapewnienia większej ilości lub oddzielnych kabin sanitarnych, z natryskami, jeśli wykonywane prace są szczególnie brudzące lub niebezpieczne (np. zanieczyszczony grunt).

Kobiety i mężczyźni mogą korzystać z tych samych umywalek do mycia twarzy i rąk.
Należy zapewnić pracownikom możliwość przebrania się i przechowywania odzieży:

 • prywatnej nieużywanej na budowie;
 • ochronnej używanej na budowie.

Potrzebne może być zapewnienie oddzielnych szafek dla pracowników, zamykanych na klucz, choć na mniejszych placach budowy można w tym celu wykorzystywać kontener biurowy, pod warunkiem że jest on odpowiednio zabezpieczony przed nieupoważnionym dostępem.

W przypadku, gdy występuje ryzyko zabrudzenia odzieży prywatnej przez odzież roboczą, konieczne jest oddzielne przechowywanie poszczególnych typów odzieży.

Kobiety i mężczyźni powinni mieć możliwość przebierania się w oddzielnych pomieszczeniach. Należy zapewnić możliwość wysuszenia mokrej odzieży roboczej.

Przyczyną wielu pożarów jest umieszczenie zbyt dużej ilości odzieży na grzejnikach elektrycznych w sposób prowadzący do ich przegrzania. Jeśli stosowane są grzejniki elektryczne, należy zapewnić ich odpowiednią wentylację, a jeśli to możliwe, wskazane jest stosowanie grzejników wyposażonych w automatyczny wyłącznik zabezpieczający przed przegrzaniem. Należy zapewnić pracownikom dostęp do pomieszczenia socjalnego

Należy także zapewnić pracownikom pomieszczenie, w którym będą mogli przebywać podczas przerw oraz posiłków. Pomieszczenie takie powinno zapewniać pracownikom ochronę przed wiatrem i deszczem oraz ogrzewanie, jeśli jest konieczne, i powinno być wyposażone w:

 • stoły i krzesła,
 • czajnik lub zbiornik z gotującą wodą,
 • urządzenie umożliwiające podgrzanie żywności (np. kuchenka elektryczna lub mikrofalowa).

Osoby niepalące powinny mieć możliwość korzystania z pomieszczenia socjalnego bez narażenia na dym papierosowy. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji lub oddzielnych pomieszczeń socjalnych dla osób palących i niepalących, bądź też wprowadzenie zakazu palenia w obecności osób niepalących.

W przypadku małych placów budowy odpowiednim pomieszczeniem socjalnym może być kontener biurowy lub kontener socjalny. W pomieszczeniach socjalnych nie wolno przechowywać maszyn, urządzeń oraz materiałów budowlanych.

Należy zapewnić pracownikom dostęp do wody zdatnej do picia. Pracownicy powinni mieć stały dostęp do czystej, zdatnej do picia wody. Należy wyraźnie oznaczyć, w którym miejscu znajduje się woda zdatna do picia, aby nie dopuścić do pomyłkowego spożycia wody niezdatnej do picia lub płynów szkodliwych dla zdrowia.

O ile nie jest stosowany dystrybutor wody pitnej, należy zapewnić pracownikom kubki do picia wody.

Pracownicy budowlani, którzy nie mają dostępu do takiej infrastruktury, mogą złożyć anonimową skargę w Inspektoracie Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy (HSE), telefonując pod podany numer 0207 556 2239 lub wysyłając e-mail na informacja@hse.gsi.gov.uk.

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama