Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

4 lutego 2015, Health and Safety Executive 100
Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

Prace na wysokości są szczególnie niebezpieczne. A upadek z wysokości jest bardzo częstą przyczyną wypadków. Większości z nich możnaby uniknąć, gdyby sami robotnicy i menadżerowie mieli większą świadomość zagrożeń i przepisów bhp.

Wiele z osób, które zginęły w wyniku upadku z dachu, znalazło się tam zaledwie na kilka minut, w celu „szybkiego sprawdzenia” czegoś lub wykonania drobnej naprawy. Dlatego też, obowiązkiem pracodawców jest dopilnowanie, aby wszystkie prace na dachach były prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Do upadków najczęściej dochodzi podczas przebywania przy krawędzi dachu, przy otworach technologicznych lub dziurach w zadaszeniu oraz na elementach dachu charakteryzujących się słabą wytrzymałością. Istotne zagrożenie stanowią także przedmioty spadające z dachu. Wypadki zdarzają się zarówno robotnikom pracującym przy montażu elementów konstrukcji dachów, jak i osobom przeprowadzającym ich konserwację, oczyszczanie, demontaż czy inspekcję.

Wszelkie prace na dachach muszą być starannie planowane. Czy wykonanie danych prac jest naprawdę niezbędne? Jaki w danym przypadku jest najbezpieczniejszy sposób postępowania? Osoba kierująca pracami musi zawsze brać pod uwagę wszelkie możliwości ochrony zagrożonych osób – obowiązkiem prawnym jest w pierwszej kolejności branie pod uwagę środków ochrony zbiorowej, takich jak rusztowania czy siatki, a dopiero w drugiej kolejności stosowanie środków ochrony osobistej, takie jak drabiny czy szelki bezpieczeństwa. Korzyści w postaci niższych kosztów nie mogą być przedkładane nad bezpieczeństwo pracowników.

Nawet w przypadku prostych prac, w pierwszej kolejności należy dokonać oceny wszelkich zagrożeń. Za wyjątkiem najprostszych robót, wszystkie osoby przeprowadzające prace powinny zostać zaznajomione z zasadami postępowania. Nigdy nie należy podejmować prac na dachu bez uprzedniego planowania i ustalenia sposobu bezpiecznego ich wykonania.

Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące kwestie:

  • Wchodzenie i schodzenie z dachu – minimalnym wymogiem jest odpowiednio zabezpieczona drabina. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rusztowania nieruchomego lub jezdnego.
  • Zabezpieczenie krawędzi dachu – wszystkie miejsca, w których występuje ryzyko upadku z wysokości muszą być zabezpieczone balustradami. Przykładowo, w przypadku pochyłego dachu, cała jego krawędź powinna być zabezpieczona balustradami, które muszą być szczególnie solidne, jeśli dach jest długi i stromy. Zabezpieczenie krawędzi jest konieczne również w przypadku, gdy prace są wykonywane w pobliżu ściany szczytowej lub bocznej.
  • Podesty robocze – pracownicy muszą mieć dostęp do bezpiecznej platformy, z której będą mogli wykonywać zlecone im prace.

Czasem warunki pracy nie pozwalają na umiejscowienie odpowiednich balustrad czy podestów. W takich przypadkach prace na wysokości można prowadzić z przejezdnego podestu ruchomego, w którym podnoszone stanowisko pracy znajduje się na końcu wysięgnika (w języku angielskim urządzenie to często jest określane jako cherry picker).

Kolejnym możliwym zabezpieczeniem są siatki bezpieczeństwa lub elementy amortyzujące, np. poduszki powietrzne, które choć nie zapobiegają samemu upadkowi, mogą zminimalizować jego negatywne skutki.

Środki ochrony osobistej, takie jak szelki bezpieczeństwa, chronią wyłącznie ich użytkownika i nie zapobiegają samemu wypadnięciu, a jedynie powodują wyhamowanie spadania. Uprząż można stosować wyłącznie w warunkach, gdy dostępny jest bardzo solidny punkt zaczepu, uprząż nie jest w żaden sposób uszkodzona, pracownik został w pełni przeszkolony, a zwierzchnik ściśle nadzoruje jego pracę. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest przygotowanie planu ratunkowego na wypadek, gdyby któryś z robotników zawisł na uprzęży w wyniku wypadnięcia. Pozostawienie osoby wiszącej na szelkach nawet na 10 minut może skutkować śmiertelnymi obrażeniami.

Zabronione jest prowadzenie prac na wysokości, szczególnie na dachach, w warunkach oblodzenia, deszczu lub przy wietrznej pogodzie. Prawnym obowiązkiem pracodawcy jest dopilnowanie, aby prace nie odbywały się w warunkach atmosferycznych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników.

Każdego roku ktoś z robotników ponosi śmierć, która jest skutkiemupadku z dachu. Wiele dachów jest wykonanych z materiałów nie będących w stanie wytrzymać wagi ciała człowieka i niesionego przez niego sprzętu. W przypadku wątpliwości co do materiału, z którego wykonano konstrukcję dachową, nie należy wchodzić na dach, zanim nie zostanie on sprawdzony przez wykwalifikowaną osobę. Jeśli dach wykonano z materiału o słabej wytrzymałości, wszelkie prace należy wykonywać przy użyciu podestu ruchomego lub od spodu dachu, przy użyciu sprzętu zapewniającego bezpieczny dostęp.

Z dużym ryzykiem wiążą się prace na płaskich dachach. Jeśli bariera na krawędzi dachu nie jest odpowiednio wysoka lub wytrzymała, aby zapobiec wypadnięciu, należy zamontować tymczasowe zabezpieczenie krawędzi dachu.

Każda osoba wykonująca prace na dachu bez zastosowania odpowiednich środków ochronnych naraża się na niebezpieczeństwo. Pracodawcy nakazujący robotnikom pracę na wysokości w niebezpiecznych warunkach mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej – to jednak nie przywróci już życia pracownikowi, który odniósł śmierć w wyniku upadku. Chroń swoje życie, pracuj na dachu z najwyższą ostrożnością.

Infolinia: 02075562239

E-mail: informacja@hse.gsi.gov.uk

Strona internetowa: www.hse.gov.uk/construction/polski

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Tomek

Na rynku mamy ogromny wybór wszelkich narzędzi zabezpieczających pracownika. Wystarczy tylko trochę poszperać w Internecie i bez problemu znajdziemy to, co nas interesuje. Konkurencja jest duża dlatego ceny stają się coraz bardziej atrakcyjne. Polecam chociażby Promocja BHP; z ich usług korzystam już od jakiegoś czasu i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama