Polska szkoła

8 sierpnia 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Polska szkoła

Formularze do pobrania:

Coraz więcej osób decyduje się przyjechać na Wyspy z całą rodziną lub po jakimś czasie ściągnąć ją na Wyspy i wtedy pojawia się problem - polska edukacja dziecka.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest posłać dziecko do angielskiej szkoły. Ponieważ tam najszybciej nauczy się języka i wtopi się w system, który panuje na Wyspach. Jednak z biegiem lat zauważyć można, że dziecko zapomina o pochodzeniu, a czasem nawet języku. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest posłanie dziecka do polskiej szkoły.

Oczywiście w szkołach takich nie jest realizowany pełen plan nauczania, a jedynie plan uzupełniający.

Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą został powołany w 1973 r. na mocy zarządzenia ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania. W początkowych latach uruchomione zostały szkoły przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych. Z czasem powstawało coraz więcej szkół, a ponadto naukę umożliwiono również młodzieży wywodzącej się z Polonii.

Zespół Szkół im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Londynie realizuje uzupełniający plan nauczania i kształcenie na odległość. Zajęcia odbywają się w:

  • środy w godz. 17:00-20:30; 
  • piątki - 17:00-20:30; 
  • soboty - 8:30-16:30.

Szkołę znaleźć można pod adresem 13 Lancaster Grove Londyn NW3 4EU. W razie jakichkolwiek pytań można zadzwonić pod numer 0 207 435 22 65.

Istnieją też tak zwane sobotnie szkoły, działające pod nazwą Polska Macierz Szkolna. Obecnie sprawują pieczę nad około setką polskich szkół w Wielkiej Brytanii. Szkoły te obejmują naukę przedmiotów ojczystych, czyli język polski, historię i geografię Polski, ale też religie i śpiew. Szkoły te w zasadzie utrzymują się wyłącznie ze składek rodziców, ponieważ jakiekolwiek dotacje są rzadkością.

Szkoła organizuje też egzaminy GCSE (General Certificate of Secondary Education) z języka polskiego. To w Anglii odpowiednik polskiej małej matury. Wymagane jest zgłoszenie na odpowiednim formularzu i uiszczenie stosownej opłaty. Organizowane są też egzaminy A levels zapewniające świadectwo ukończenia szkoły średniej.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 20 lipca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7593 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2117 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6604 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8276 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8995 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama