Prywatny trener

26 stycznia 2015, Londynek.net 310
Prywatny trener

Jeśli lubisz sport i pracę wśród aktywnych ludzi, może powinieneś zdecydować się na karierę prywatnego trenera.

Czym zajmuje się prywatny trener?

Prywatny trener pomaga ludziom podwyższyć ich sprawność fizyczną pomagając zaplanować ćwiczenia, a następnie ich realizację. Pomaga określić cele, które chce osiągnąć. Trener układa zestawy ćwiczeń odpowiednie dla konkretnej osoby. Zajmuje się oprawą zajęć: wyszukuje odpowiednią muzykę, ciekawe miejsca, w których można ćwiczyć, jeśli pracuje na siłowni dba o sprzęt: porządkuje i czasami czyści. Asystuje przy ćwiczeniach, pokazuje jak wykonywać je najbardziej efektywnie i najbezpieczniej. Objaśnia, jak korzystać z urządzeń na siłowni. Monitoruje postępy, stan zdrowia, motywacje klienta.

Ile zarabia prywatny trener?

Prywatny trener zarabia od 14 do 17 tysięcy funtów rocznie. Doświadczony trener zarabia od 17 do 25 tysięcy funtów rocznie. Jeśli połączysz pracę prywatnego trenera, który zajmuje się pojedynczymi klientami z pracą prywatnego trenera na siłowni lub w prywatnym klubie, możesz zarabiać ponad 30 tysięcy funtów rocznie. Za pojedynczą sesję możesz dostać w zależności od doświadczenia i miejsca, w którym pracujesz od 20 do 100 funtów za godzinę.

Gdzie może pracować prywatny trener?

 • na siłowni, w prywatnych klubach fitness;
 • w lokalnym leisure centre;
 • w klubach dla dzieci;
 • w szkole, prowadzić zajęcia wychowania fizycznego;
 • prywatnie z klientem w jego domu, w parku;
 • w resortach wypoczynkowych, w hotelach;

Jakim trenerem mogę zostać?

 • Prywatny trener posiada wiedzę z najróżnorodniejszych dziedzin, od fitnessu po pilates, zajmuje się kompleksową obsługą indywidualnego klienta od określenia celów treningu i diety, po pracę nad motywacją.
 • Instruktor na siłowni: nie zajmuje się klientem tak kompleksowo jak prywatny trener, koncentruje się na obsłudze klientów na siłowni, asystuje im przy ćwiczeniach na urządzeniach, pokazuje im jak mają być wykonywane w najbardziej efektywny sposób, dba o stan wyposażenia siłowni.
 • Instruktor aerobiku: prowadzi zajęcia aerobiku zazwyczaj na siłowni albo w klubach.
 • Instruktor pilatesu: prowadzi zajęcia pilatesu.
 • Life coach; jest kimś pośrednim między psychologiem a prywatnym trenerem. Taki trener nie zajmuje się wyłącznie aktywnością fizyczną klienta, ale także jego stanem psychicznym. Poza poprawą kondycji fizycznej, life coach pomaga zmienić życie zawodowe lub prywatne, pomagając określić obszary, w których zmiany powinny nastąpić i najbardziej efektywne sposoby osiągnięcia wyznaczonych celów.

Osoba, która chce zostać prywatnym trenerem, powinna:

 • być przyjacielska i towarzyska;
 • posiadać dobre umiejętności komunikacyjne, nie tylko angielski na zaawansowanym poziomie, ale też umiejętność mówienia tak, żeby drugi człowiek chciał słuchać i rozumiał co ma do przekazania;
 • gotowa do uczenia się przez całe życie; fitness jest jedną z najszybciej i najprężniej; rozwijająca się gałęzią rynku, co roku pojawiają się nowe urządzenia i nowe techniki ćwiczeń;
 • umieć dobrze organizować czas, najlepiej zaznajomić się z technikami zarządzania czasem;
 • mieć charyzmę - nie zapominaj, że trener motywuje ludzi do wysiłku, więc musi mieć w sobie to coś, co ich do tego przekona;
 • być bardziej sprawna fizycznie niż większość populacji;
 • musi być dyplomatyczna i taktowna;
 • kreatywna - powinieneś z łatwością wymyślać zestawy ćwiczeń na nowe sezony;
 • umieć pracować w zespole, ale także samodzielnie;
 • interesować się zdrowym trybem życia i współpracowaniem z innymi ludźmi;
 • dobrze wyglądać - Twoje ciało jest najlepszą reklamą tego, co będziesz mógł zrobić z ciałem Twojego klienta;

Jakie wykształcenie jest potrzebne do zostania prywatnym trenerem?

Jeśli ukończyłeś kurs prywatnego trenera w Polsce zadbaj przed przyjazdem na Wyspy o to, by uzyskać dyplom w języku angielskim. Taki dyplom może być honorowany w UK, ale prawdopodobnie zostaniesz poproszony o ukończenie jeszcze jakiegoś kursu na Wyspach.

Jeśli masz pokrewne wykształcenie np. ukończoną akademię wychowania fizycznego, najprawdopodobniej będziesz mógł zacząć pracę na stanowisku asystenta instruktora (an assistant instructor) i jednocześnie starać się o ukończenie potrzebnego kursu. Liczy się doświadczenie, jeśli w Polsce pracowałeś na stanowisku instruktora fitness lub pokrewnej dziedziny możesz uzyskać pracę w siłowni, która wyśle Cię na odpowiedni kurs.

Nie musisz mieć specjalnego wykształcenia, żeby zacząć kurs prywatnego trenera w UK. Przed wyborem kursu musisz się zastanowić, gdzie chcesz pracować: możesz zostać prywatnym trenerem, trenerem fitnesu, trenerem pilatesu, sztuk walki czy instruktorem na siłowni.

Kursy prywatnego trenera składają się z wielu poziomów i można je przechodzić w dogodnym dla Ciebie czasie. Taki kurs możesz ukończyć w czasie 3 miesięcy albo rozciągnąć go na sześć i więcej miesięcy.

Zaczynaj od najniższych poziomów: instruktora na siłowni, instruktora aerobiku, a potem zdecyduj się na kursy prywatnego trenera, menadżera fitness, które to kursy są bardziej skomplikowane i droższe. Żeby być prywatnym trenerem musisz uzyskać Diploma in Personal Training, który składa się z Certificate in Gym Instruction (Level 2) i Certificate in Advanced Personal Training (level 3).

Zazwyczaj kurs składa się z kilku elementów: podstawy anatomii i fizjologi człowieka, żywienie i kontrola wagi ciała, podstawy fitnessu, zapoznanie się z technikami ćwiczeń i metodami treningu, zasady udzielania pierwszej pomocy, studia nad metodami samodoskonalenia, metody zarządzania czasem, techniki asertywności. Niektóre kursy są rozszerzone o podstawy pilatesu, sztuk walki, tai- chi.

Upewnij się czy Twój kurs kończył się akredytacją The REP (The Register of Exercise Professionals). The REP jest organizacją, która zajmuje się zrzeszaniem wszystkich profesjonalistów zajmujących się trenowaniem. Jeśli wybrany przez Ciebie kurs ma akredytacje tego stowarzyszenia, w przyszłości bez problemu zostaniesz włączony do ewidencji REP a tym samym łatwiej uzyskasz pracę.

Kursy kosztują od 400£ za podstawowy kurs instruktora na siłowni do 4000£ za kurs doświadczonego prywatnego trenera.

Dodatkowe kursy, na przykład kurs uprawniający do prowadzenia treningu w wodzie lub kickboxingu, elementów przedsiębiorczości dla trenerów, kosztują od 115 - 300£ wzwyż. Najlepiej jeśli ukończysz parę kursów, które rozszerzą wachlarz usług, które będziesz mógł świadczyć.

Kursy dla trenerów pilatesu kosztują od 1300£ wzwyż.

Więcej szczegółowych informacji na temat pracy trenera możesz znaleźć na stronach:

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


Julia Kiszkiel

Dziękuję. Artykuł jest konkretny i pełen faktów i adresów gotowych do wykorzystania. Pełen szkielet planu pracy wystarczy ubrać go w działanie.
Jeszcze raz dziękuję :)

Mikolaj flak

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Gosia

Osobisty trener

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama