Aparat słuchowy

27 września 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Aparat słuchowy

W NHS aparat słuchowy można dostać za darmo. Co więcej, NHS zadba o jego utrzymanie.

Oczywiście, w wyniku infekcji lub blokady woskowiną możesz mieć tymczasowe problemy ze słuchem - wtedy należy zgłosić się do swojego GP. Twój lekarz przekieruje Cię najpewniej do szpitala do laryngologa (ENT, czyli ear, nose and throat) lub na oddział audiologii.

Jeśli masz problemy ze słuchem, być może będzie Ci jednak potrzebny aparat słuchowy. Nie wyleczy to upośledzenia słuchu, ale zwiększy głośność dźwięku dostającego się do Twojego ucha, abyś był w stanie słyszeć lepiej.

Istotne jest to, że aparat słuchowy można dostać z NHS za darmo. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zgubisz przyrząd lub go uszkodzisz, możesz zostać poproszony o pokrycie kosztów naprawy lub nabycia nowego aparatu.

Aparat słuchowy jest urządzeniem elektronicznym, które składa się z:

  • mikrofonu,
  • wzmacniacza,
  • głośnika,
  • baterii.

Nowoczesne aparaty są bardzo małe i dyskretne; mogą być także noszone wewnątrz ucha. Dzięki wzmacniaczowi dźwięk wyłapywany przez aparat jest głośniejszy. Aparaty słuchowe są zaopatrzone w mechanizmy, które potrafią odróżnić odgłosy pochodzące z tła, jak np. odgłosy ruchu drogowego, od tych pierwszoplanowych, jak np. rozmowa.

Aparaty słuchowe nie są odpowiednie dla wszystkich. Jeśli masz głębokie upośledzenie słuchu. Twój lekarz lub laryngolog będą w stanie doradzić Ci co do tego, czy możesz i powinieneś nosić taki aparat.

Laryngolog zrobi odcisk Twojego ucha tak, aby aparat był idealnie dopasowany. Dopasuje go także oczywiście do stopnia Twojego upośledzenia słuchu. Pokaże Ci, jak o niego dbać i samodzielnie go używać. Zostaniesz także poproszony o stawienie się na wizytę kontrolną za trzy miesiące.

Jeśli nie pójdziesz do lekarza, możesz zakupić aparat słuchowy prywatnie. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić: 0808 808 0123 (RNID Information Line).

Aparaty słuchowe NHS

W Wielkiej Brytanii używa się zarówno aparatów słuchowych cyfrowych jak i analogowych. Większość aparatów słuchowych przepisywanych przez NHS to jednak aparaty cyfrowe. Zamiast części ruchomych mają wmontowany bardzo mały komputer, który przetwarza dźwięk. Dzięki temu dostosowuje się do otoczenia, w którym osoba go nosząca się znajduje – takich jak mały, cichy pokój czy duży, głośny warsztat. Zwykle są to aparaty noszone za uchem (behind-the-ears, BTE).

Typy aparatów słuchowych:

Aparaty zauszne (BTE)

Aparaty zauszne mają wkładkę douszną, którą wsadza się do ucha. Natomiast za uchem znajdują się - w jednej obudowie - wszystkie główne części. Niektóre z nich mają po dwa mikrofony, które pozwalają słyszeć dźwięki dookoła lub skupić się na dźwiękach dochodzących z konkretnej strony. Przydaje się to szczególnie w głośnym otoczeniu.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE)

Aparaty te w całości wkłada się do ucha.

Aparaty wewnątrzkanałowe (CIC)

Te aparaty są jeszcze mniejsze niż aparaty wewnątrzuszne, nie do końca sprawdzają się jednak w przypadku poważnego upośledzenia słuchu.

Aparaty pudełkowe (body-worn (BW) hearing aids)

Aparaty te charakteryzują się małym pudełeczkiem, które zawiera mikrofon. Możesz przyczepić je do ubrania lub włożyć do kieszeni. Przewodnik łączy pudełeczko ze słuchawką, która dostarcza dźwięk do ucha.

Inną grupą są aparaty, które wykorzystują przewodnictwo kostne. Są one przystosowane do tych, którzy nie słyszą poprzez problemy z kościami w uchu środkowym oraz do tych, którzy nie mogą nosić bardziej konwencjonalnych typów aparatów. Aparaty wibrują, reagując na dźwięki wyłapywane przez mikrofon.

CROS/ BiCROS

Te aparaty rekomenduje się ludziom, którzy słyszą tylko na jedno ucho. Ich działanie polega na tym, że wyłapują dźwięki ze strony ucha, które nie słyszy i transmituje je do zdrowego ucha.

Jednorazowe aparaty słuchowe

Te aparaty są polecane ludziom cierpiącym z powodu umiarkowanej utraty słuchu. Bateria jednorazowego aparatu działa około 10 tygodniu i po tym okresie należy ją wyrzucić, zastępując nową. Zwykle, utrzymanie takiego aparatu to koszt rzędu 26 funtów miesięcznie. Ten typ aparatu nie jest raczej dostępny w NHS.

Implanty ślimakowe

Implanty ślimakowe to małe aparaty słuchowe umieszczane w uchu podczas operacji. Elementy, z których składa się implant to część wewnętrzna, wszczepiana pod skórę, ulokowana w loży kostnej w zagłębieniu kości czaszki, a także z części zewnętrznej przetwarzającej sygnały akustyczne w elektryczne, przekazującej je do części wewnętrznej. Tego typu aparat sprawdza się w przypadku osób z obustronną głuchotą bądź z obustronnym niedosłuchem zmysłowo - nerwowym.

Brytyjski język migowy (British Sign Language (BSL))

Czasem głuchota może wiązać się z problemami z mową. Wielu ludzi mających problemy ze słuchem uczy się innych sposobów komunikacji z innymi. Dla tych, którzy – zanim stracili słuch – nauczyli się mówić, czytanie z ruchu warg może być bardzo przydatne. Jednak ci, którzy urodzili się z upośledzeniem słuchu, najczęściej uczą się języka migowego, ponieważ dla nich czytanie z ruchu warg jest dużo trudniejsze. Tutaj można dowiedzieć się więcej na ten temat.

Chcesz wiedzieć więcej? Zerknij tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 2 grudnia 2016

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.3115 zł 0.05 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.4885 zł 0.03 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.2150 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.1705 zł 0.03 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.1695 zł 0.04 zł

Przelicznik walut

na
Reklama