Nauczyciel

16 lutego 2015, Londynek.net 410
Nauczyciel

Formularze do pobrania:

Jeśli posiadasz uprawnienia do nauczania w Polsce, równie dobrze możesz spróbować swoich sił na Wyspach. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę nauczyciela na Wyspach, znasz dobrze język angielski i posiadasz już wszystkie potrzebne uprawnienia z Polski, możesz zacząć karierę nauczycielską na Wyspach.

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić, żeby starać się o pracę nauczyciela w UK jest uzyskanie statusu nauczyciela wykwalifikowanego (Qualified Teacher Status, w skrócie QTS).
Jest to zaświadczenie o tym, że dana osoba spełnia wszystkie wymagania, postawione przez brytyjski system edukacji. Aby uzyskać taki status na samym początku należy wypełnić formularz. Ponadto dołączyć do niego kopię takich dokumentów jak:

 • dyplomu ukończenia studiów;
 • potwierdzenia posiadania uprawnień nauczycielskich;
 • paszportu (strony ze zdjęciem);
 • akt małżeństwa ( jeśli jesteś w związku małżeńskim)

Wszystkie te dokumentu muszą być przetłumaczone przez zaprzysiężonego tłumacza .

Wszystkie potrzebne wskazówki odnośnie wypełnienia formularza, oraz adresu, pod który należy go - wraz z potrzebnymi dokumentami - przesłać, znaleźć można na jego odwrocie. W razie jakichkolwiek problemów, lub pytań informacje można uzyskać pisząc na maila TQhelpdesk@gtce.org.uk, lub dzwoniąc pod numer infolinii Teachers’ Qualifications Section 0121 345 0140.

Po wysłaniu wszystkiego, okres oczekiwania to około 4 miesiące, po upływie których otrzymasz certyfikat QTS oraz numer referencji nauczycielskich (teacher reference number).  Następnym krokiem jest rejestracja w General Teaching Council of England (GTC).

Żeby to zrobić, należy wypełnić formularz, który wcześniej został Ci przysłany razem z certyfikatem QTS, oraz uiścić opłatę 36.50 funtów i tak jak w poprzednim przypadku odesłać go na podany adres, który znajduje się na formularzu. W razie jakichkolwiek pytań, można dzwonić pod numer 0870 001 0308 lub odwiedzając stronę GTC.

Można też zostać poproszonym o takie dokumenty jak:

 • świadectwo o niekaralności z Ministerstwa Sprawiedliwości;
 • zaświadczenie ze szkoły, w której uczyłeś lub odbywałeś praktyki nauczycielskie;
 • transkrypt, czyli wykaz przedmiotów i ilość godzin zajęć odbytych na studiach.

Po ukończeniu tej rejestracji, otrzymujemy pełne uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela w UK. Od tego też momentu można zacząć szukać pracy. Na samym początku, warto poszukać pracy jako Supply Teacher (nauczyciel na zastępstwo) lub też Teaching Assistant. Takie rozwiązanie pozwoli Ci wdrożyć się w brytyjski system nauczania (National Curriculum) ponieważ różni się on od polskiego.

Zarobki nauczyciela są zróżnicowane, zależą one od tego na jakim stanowisku pracujesz, jakie masz kwalifikacje i staż pracy. Tak na przykład, zaczynając od nauczyciela na zastępstwo czy asystenta - zarobki będą wynosiły około 12 000 tyś funtów rocznie, ale już jako początkujący nauczyciel dostać można około 20 000 tyś funtów. Im dłużej będziesz pracować, tym większe mogą być Twoje zarobki i mogą dojść nawet do 100 000 tyś funtów.

Decydując się na wykonywanie tego zawodu na Wyspach, należy jednak pamiętać o odmienności tego systemu od polskiego oraz o tym, że spotkać można się tu z problemami z którymi nie zetknąłbyś się w Polsce.

Dlatego osobę podejmującą pracę nauczyciela na Wyspach powinno cechować:

 • opanowanie;
 • tolerancja;
 • cierpliwość;
 • zrozumienie.

Przydatne linki:

www.education.gov.uk/get-into-teaching
www.gttr.ac.uk
www.isc.co.uk

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


Nika

Podpowiedzcie lepiej co to jest to potwierdzenie posiadania uprawnień nauczycielskich...? Czy nie wystarczy dyplom gdzie jest napisane: specjalność nauczycielska? Paszport tez trzeba tłumaczyć?

Kuba Preisner

Czasem wystarczy dyplom, ale czasem trzeba miec zaswiadczenie o ilosci odbytych praktyk w szkole w Polsce. Nie wszystkie dyplomy sa przez nich od razu akceptowane. Czasami musza sie zwrocic do MENiS w Polsce o potwierdzenie kwalifikacji. Czeka sie na to do ok. 3 miesiecy. Paszportu sie nie tlumaczy.

~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Onamona

Czy można wysłać dowód osobisty?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama