Hydraulik

29 stycznia 2015, Londynek.net 100
Hydraulik

Hydraulik to jeden z najpopularniejszych zawodów wykonywanych przez Polaków w Wielkiej Brytanii. Jakie kwalifikacje są potrzebne, aby go wykonywać i jak wygląda w praktyce?

W skrócie, jako hydraulik będziesz zajmował się montowaniem, instalacją, a także naprawą instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej oraz centralnego ogrzewania.

Oczywiście, aby zostać hydraulikiem, należy mieć odpowiednie kwalifikacje. W Wielkiej Brytanii potrzebne kwalifikacje to:

- City and Guilds 6129 Certificate in Basic Plumbing Level 2
- City and Guilds 6129 Certificate in Domestic Plumbing Level 3
- City and Guilds 6089 NVQ Level 3 lub
- EAL NVQ Level 3

Jeśli więc przyjechałeś na Wyspy jako hydraulik i wiesz, że jesteś dobry w tym, co robisz, ale nie masz potwierdzenia swoich umiejętności – zdecyduj się na zdobycie ich na Wyspach. Jeśli natomiast dopiero zamierzasz uczyć się, by zostać hydraulikiem, najprostszą drogą jest odbycie praktyki (apprentice), która połączona z teorią pozwoli na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Zazwyczaj zdobycie certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności zajmuje około dwóch lat (np. w college'u). W college'u zdobędziesz następujące certyfikaty techniczne:

  • City and Guilds 6189 Level 2
  • City and Guilds 6189 Level 3
  • NVQ Level 2 City and Guilds 6089 or EAL equivalent
  • Employment Rights and Responsibilities

Oraz tzw. Key Skills:

  • AON (Application of Number) Level 2
  • Communications Level 2

Inną drogę jest zgłoszenie się do doświadczonego hydraulika i nauczenie się przy nim fachu (potem potwierdzenie tego odpowiednimi kwalifikacjami). Istnieje także wiele firm organizaujących wręcz kilkudniowe szkolenia dla hydraulików (wpisz w wyszukiwarce „plumbing course”).

Więcej o kwalifikacjach możesz dowiedzieć się tutaj.

Wielu pracodawców wymaga także karta CSCS , a dodatkowym - bardzo częstym wymogiem - są także własne narzędzia oraz personal protective equipment (PPE), czyli wyposażenie ochronne. Często pracodawca oczekuje także posiadania Gas Safety Certificates (CP12's) oraz Health & Safety , prawa jazdy, czasem własnego samochodu.

Zarobki wahają się od 10 tysięcy funtów dla hydraulików dopiero poznających arkana zawodu do 30 tysięcy dla już doświadczonych. Im bardziej elastyczny jest hydraulik, tym wyższy zarobek (możesz pracować wtedy zdecydowanie więcej niż, np.37,5 godziny tygodniowo - bo tyle pracuje standardowy hydraulik na Wyspach). Wielu hydraulików pracuje jako samozatrudnieni.

Ciekawe linki:

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Hydraulik

Uk

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama