Ubezpieczenie domu

7 stycznia 2013, Londynek.net 100
Ubezpieczenie domu

Warto mieć świadomość tego, że w przypadku powodzi, trzęsienia ziemi czy kradzieży, uda Ci się odbudować w jakimś stopniu zniszczone elementy i odzyskać stracone dobra. Niezależnie od tego, czy dopiero kupujesz dom, czy już w nim mieszkasz, czy może tylko wynajmujesz mieszkanie, koniecznie trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu.

Koniecznie powinieneś zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia domu lub mieszkania w momencie zakupu domu i brania kredytu hipotecznego. Wykupienie tego typu ubezpieczenia jest zwykle wymagane - jako jeden z punktów kredytu.

Jeśli masz mieszkanie, wykupienie ubezpieczenia nie jest przymusowe. Jeśli sprzedajesz dom, odpowiadasz za ubezpieczenie do momentu, w którym przestaje on być Twój. Nie warto rezygnować z ubezpieczenia przed tym momentem. W sytuacji, kiedy wynajmujesz dom, sprawą ubezpieczenia teoretycznie powinien zając się właściciel. Można jednak dokupić, np. ubezpieczenie mienia (scharakteryzowane poniżej), ponieważ za niektóre zniszczenia odpowiedzialność możesz Ty.

Ubezpieczenie mieszkaniowe można podzielić na dwa typy ubezpieczeń: ubezpieczenie samej nieruchomości i ubezpieczenie mienia. W zależności od tego, czy zdecydujesz się wykupić tylko jedno z nich, czy oba, ubezpieczenie będzie pokrywać koszty odbudowy struktury domu (dachu, sufitu, ścian, okien, drzwi, elementów kuchennych, rur, przewodów, ogrodu czy garażu, a także, jeśli wykupimy ubezpieczenie mienia, koszty pokrycia straty cennych przedmiotów (np. podczas kradzieży).

Wiele polis oferuje zamianę rzeczy zniszczonych na nowe lub gwarantuje dostarczenie rzeczy nowych w miejsce ukradzionych (ubezpieczenie takie zwykle nie odnosi się do odzieży). Ubezpieczenie powinno pokrywać koszty odbudowy. Trzeba więc pamiętać o wydatkach związanych z rozbiórką, oczyszczeniem terenu, zatrudnieniem architekta. Jeśli potrzebne są prace tymczasowe, mające zapobiec pogorszeniu się zniszczenia, większość funduszy pokrywa koszta. Niektóre zapewniają nawet specjalne numery telefonów, mające ułatwić znalezienie fachowca.

Zazwyczaj każda polisa ubezpiecza od:

 • pożaru,
 • wybuchów i eksplozji,
 • zniszczeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi, czyli od sztormów, huraganów czy powodzi,
 • trzęsień ziemi i zapadania się gruntu,
 • kradzieży i aktów wandalizmu,
 • zamarznięcia i pęknięcia części systemu hydraulicznego,
 • uderzenia samolotu lub innego pojazdu,
 • upadającego drzewa.

Niemal każda polisa dopuszcza możliwość dokupienia innych ubezpieczeń, takich jak:

 • ubezpieczenie od przypadkowych zniszczeń (np. przypadkowe podpalenie dywanu),
 • opcję „All Risks” dla rzeczy cennych, które często wynosimy z domu i które mogą ulec zniszczeniu poza nim, np. aparatów fotograficznych,
 • gwarancję alternatywnego zakwaterowania,
 • gwarancję pokrycia szkody innej osoby, którą sami spowodowaliśmy (maksymalna kwota to najczęściej £1 000 000),
 • ubezpieczenie od zużycia kabli i rur.

Wysokość składek ubezpieczeniowych jest uzależniona od kilku czynników. Określa się ją na podstawie, np. kodu pocztowego rejonu, w którym znajduje nieruchomość. Kod pozwala oszacować, głównie na podstawie wcześniejszych roszczeń przyjętych z tamtej okolicy, stopień ryzyka. Inne wyznaczniki to historia roszczeń posiadacza polisy i charakter ubezpieczonych dóbr. Im droższe dobra, tym wyższe ubezpieczenie oraz, co za tym idzie, wyższe składki.

Bardzo istotna jest też tzw. sum insured, czyli suma maksymalnego roszczenia. To maksymalna suma, jaką będzie Ci w stanie wypłacić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest możliwe wykalkulowanie tej sumy, np. na stronie Stowarzyszenia Brytyjskich Ubezpieczycieli (The Association of British Insurers). W Twoim interesie leży, aby pokrywała ona cały koszt odbudowy.

Należy zwrócić uwagę na tzw. excesses (nadmiary), czyli pieniądze, które będziesz musiał zapłacić, by pokryć koszty pewnych roszczeń. Nie odnoszą się one do wszystkich roszczeń i w większości przypadków różnią się między sobą, ale niektóre są stałe, np. koszty roszczeń związane z obsuwaniem się ziemi. Innym istotnym elementem polisy jest ten zawierający informacje na temat tego, czego nie pokrywa ubezpieczenie.

W przypadku większości polis są straty w wyniku wojny, spowodowane zanieczyszczeniami radioaktywnymi czy odpadami nuklearnymi. W przypadku zaistnienia szkody, kwestia wygląda następująco: należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i dostać formularz roszczeniowy. Następnie trzeba go wypełnić, wykalkulować koszty i odsesłać do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Można zwrócić się z prośbą o naprawę lub zastąpienie zniszczonego mienia. W tym przypadku towarzystwo może wypłacić sumę i wysłać inspektora, który ustali z Tobą warunki odszkodowania. Może wysłać także tzw. loss adjuster, niezależnego eksperta, który doradzi towarzystwu, jak rozwiązać sprawę w najkorzystniejszy sposób.

Należy nastawić się na to, że niektóre zniszczenia, za które chciałbyś otrzymać odszkodowanie, mogą być uznane za szkody spowodowane zużyciem (wear and tear), za które odszkodowanie nie przysługuje.

Rynek jest bardzo bogaty, przykładowe firmy to:

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama