Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przewóz zwłok do Polski

Przewóz zwłok do Polski
Jeśli śmierć bliskiej osoby zaskoczyła Cię za granicą, do całej organizacji dochodzi jeszcze przejście całej procedury związanej z przetransportowaniem zwłok lub prochów do Polski.
Reklama
Reklama

Do sprowadzania zwłok lub prochów do Polski wymagana jest decyzja, którą wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku ciała lub prochów oraz zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów do kraju wydane przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Decyzję uzyskuje się na wniosek rodziny zmarłego, skierowany do urzędu starosty/ prezydenta miasta. Po wydaniu, decyzja powinna być przekazana do Wydziału Konsularnego Ambasady RP faxem, lub doręczona w inny sposób. Na podstawie tej decyzji oraz dokumentów wymienionych poniżej Wydział Konsularny Ambasady RP wyda zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów do kraju.

Aby wywieźć zwłoki z Anglii, należy przedłożyć następujące dokumenty:

  • akt zgonu (death certificate lub interim death certificate);
  • zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną;
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem, że zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać.

Zezwolenie wydane przez Urząd Koronera na wywóz zwłok z Wielkiej Brytanii nie jest wymagane przez stronę polską.

Aby wywieźć prochy z Anglii należy, przedłożyć następujące dokumenty:

  • akt zgonu (death certificate);
  • zaświadczenie o kremacji zwłok (certificate of cremation);
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna jest z metalu i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej.

Metalowa urna, dokładnie zalutowana, powinna znajdować się w drewnianej szczelnej skrzynce.

Wszelkie formalności z tym związane, można załatwić poza godzinami urzędowania konsulatu, ale po wcześniejszym skontaktowaniu się z urzędem.

Jeśli zdarzyło się tak, że urodziłaś martwe dziecko - nie w przypadku, w którym dziecko urodziło się i zmarło po porodzie - i chciałabyś pochować płód, musisz uzyskać ze szpitala zaświadczenie o tym, że byłaś w ciąży i płód istniał. Z racji tego, że dziecko się nie urodziło, nie został wydany akt urodzenia i tym samym nie można otrzymać aktu zgonu. W tym przypadku koroner także nie uznaje - niestety - płodu za człowieka. Trzeba więc uzyskać dokument ze szpitala; reszta formalności jest taka sama, jak w przypadku standardowego przypadku.

    Komentarze
    • Karol
      1 stycznia 2018, 17:06

      Czy wszystkie firmy pogrzebowe z szacunkiem obchodzą się z ciałami przy ich przewozie?

    • Rafał Kętrzyn
      2 stycznia 2018, 22:36

      Wiadomo, że niestety nie wszystkie będą traktowały ciało z należnym szacunkiem czasami słyszy się, że były połamane nogi itp, dlatego należy dobrze rozważyć wybór firmy przewozowej

    • Karol
      3 stycznia 2018, 22:59

      W takim razie aż strach, bo nie mam z tym doświadczenia i nie wiem którą firmę wybrać, tym bardziej, że jestem obecnie w Londynie i nie wiem jak to tu wygląda

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama