Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komornik, czyli bailiff

Komornik, czyli bailiff
Komornik odzyskuje długi. (Fot. Thinkstock)
Komornik zajmuje się odzyskiwaniem długów w imieniu wierzyciela. Brytyjskie Biuro Porad Obywatelskich podaje, że korzystanie z komorników jest jedną z najbardziej skutecznych i kontrowersyjnych metod windykacji dostępnych w prawie angielskim.
Reklama
Reklama

Jeśli ktoś nie zapłacił podatku HM Revenue and Customs lub Council Tax, instytucje te instytucje mogą wysłać komornika w celu egzekucji długu.

Poborca należności

Poborcy należności nie mają takiej samej władzy jak komornicy, ponieważ agencje zajmujące się ściąganiem długów nie mają takiej mocy jak sądy. Poborcy nie mogą też wejść do domu dłużnika, ani przejąć jego dóbr.

Poborca nie ma prawa zastraszać dłużnika, ani mu grozić. Jeśli dojdzie do takie sytuacji, mozna skontaktować się z policją lub z władzami lokalnymi.

Jak uniknąć wizyty komornika?

Jeśli sprawa długu trafiła do sądu cywilnego, który wydał nakaz egzekucji, można starać się uniknąć wizyty komornika wypełniając formularz N245 w sądzie cywilnym i proponując tym samym spłacenie długu, np. w ratach.

Należy pamiętać, że oferta, którą się składa musi być realna i możliwa do utrzymania warunków. Jeśli propozycja zostanie przyjęta, dłuźnik uniknie wizyty komornika – tak długo, jak długo będzie wywiązywał się z umowy. Zaprzestanie spłaty wiąże się z pewną wizytą komornika.

 Co może zrobić komornik?

Po pierwsze, jeśli komornik wysłany przez sąd cywilny, pojawi się przed drzwiami domu dłużnika, ten nie musi go wpuszczać. Komornik nie może nikogo do tego zmusić. Może natomiast wejść do domu przez otwarte drzwi lub okna. Jeśli ktoś otworzy drzwi, nie wiedząc, że stoi za nimi komornik, a on zablokuje drzwi nogą lub będzie chciał wtargnąć do środka siłą, zachowanie komornika będzie niezgodne z prawem.

W przypadku zadłużenia w HMRC, komornik ma prawo wtargnąć do domu dłużnika – musi jednak przedstawić wcześniej nakaz sądowy. W przypadku zalegania z opłatami sądowymi, komornik ma prawo wtargnąć do domu bez nakazu.

Negocjacje z komornikiem

Dłużnik może wynegocjować z komornikiem częściową lub całkowitą spłatę długu podczas jego wizyty. Tym sposobem komornik nie wyniesie nic z posesji. Prawdopodobnie opłaty i kary za każdą kolejną wizytę komornika zostaną doliczone do długu. 

Co może zabrać komornik?

Komornik nie może zabrać rzeczy niezbędnych do codziennego funkcjonowania:

  • ubrań,
  • lodówki,
  • kuchenki,
  • łóżka,
  • a także sprzętu potrzebnego do pracy (np. komputer czy narzędzia ogrodnicze).

Komornik może natomiast zabrać telewizor oraz rzeczy znajdujące się poza domem – takie jak samochód czy wyposażenie ogrodu – oraz te, które znajdują się w otwartym garażu czy szopie.

Eksmisja

Jeśli ktoś zalega z czynszem albo ze spłatą kredytu, właściciel domu albo pożyczkodawca może dostać nakaz eksmisji. W tym przypadku, komornik może nawet włamać się do mieszkania dłużnika.

Gdzie skierować się po pomoc?

Pomoc można uzyskać w:

Chcesz wiedzieć więcej o komornikach i poborcach należności na Wyspach? Zaglądnij tutaj.

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama