Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Windykacja

Windykacja
Odzyskanie długu może zająć sporo czasu. (Fot. Getty Images)
Jeśli ktoś jest Ci winien pieniądze i nie możesz ich odzyskać, możesz wynająć firmę windykacyjną zajmująca się ściąganiem długów, która w Twoim imieniu zajmie się wszystkim tak, byś Ty odzyskał swoje pieniądze. Możesz też zająć się tym sam.
Reklama
Reklama

Skontaktuj się z dłużnikiem

Jeśli chcesz odzyskać dług, najpierw powinieneś skontaktować się z dłużnikiem na piśmie, ustalając fakty związane z zaistniałą sytuacją. Ważne jest, by zawrzeć informacje takie jak:

  • kto jest zaangażowany w sprawę - imię, nazwisko i adres, zarówno Twój, jak i dłużnika;
  • datowane kopie wszystkich dokumentów związanych z długiem;
  • data, przed którą chciałbyś odzyskać dług;
  • informacja dla dłużnika na temat tego, by przedstawił pisemnie wszelkie kwestie bądź sprzeciwy, jakie mogą mieć w odniesieniu do Twojego pisma;
  • informacja o krokach, jakie podejmiesz, jeśli nie odzyskasz długu.

Ważne jest także, aby:

  • być stanowczym, ale opanowanym;
  • nie łamać prawa;
  • przesyłać pisma za pomocą przesyłek poleconych;
  • zachowywać wszystkie kopie wszelkich dokumentów związanych ze sprawą długu - mogą być one użyte jako dowody, kiedy podejmiesz kroki prawne.

Unikaj:

  • angażowania się w długą wymianę korespondencji bądź burzliwe kłótnie ze swoim dłużnikiem;
  • grożenia dłużnikowi podjęciem kroków prawnych, do podjęcia których nie jesteś przygotowany.

Korzystanie z pomocy adwokata

Jeśli dłużnik nie zareaguje na Twój list albo nie zapłaci, bardzo przydatna może okazać się rozmowa z adwokatem, który ma doświadczenie w tej materii.

Za opłatą może on napisać do Twojego dłużnika list z informacją o tym, że zostaną podjęte kroki prawne, jeśli dłużnik nie odda długu. Często list taki odnosi natychmiastowy skutek.

 Firmy windykacyjne

Istnieją firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu długów i które zatrudnią adwokata, by podjąć kroki prawne w celu odzyskania Twoich pieniędzy. Zazwyczaj trzeba się liczyć ze stałą opłatą lub z procentem od długu, który dana firma dla Ciebie odzyska.

Co, jeśli dłużnik nie chce oddać długu?

Jeśli dłużnik nie chce zapłacić należnej sumy, mimo iż dostał od Ciebie list w związku z zaistniałą sytuacją, istnieją sposoby, na które możesz się zdecydować, zanim zdecydujesz się na podjęcie kroków prawnych. Pamiętaj, że wniesienie sprawy do sądu może się okazać drogie i czasochłonne. Alternatywne sposoby to:

  • niezależny arbitraż;
  • mediacja;
  • rzecznik praw obywatelskich.

 Odzyskiwanie długu drogą sądową

Jeśli nie uda Ci się rozwiązać sprawy w żaden z wyżej wymienionych sposobów, możesz zgłosić się do sądu. Zaleca się jednak zasięgnięcie porady przed wejściem na drogę prawną.

 Należy pamiętać o tym, że:

  • jeśli przegrasz sprawę, będzie musiał ponieść koszta procesu;
  • jeśli nie będziesz potrafił przedstawić dowodów związanych ze sprawą, sąd nie będzie mógł wydać wyroku na Twoją korzyść;
  • jeśli Twój dłużnik jest bankrutem lub zdecydował się na likwidację długów, odzyskanie pieniędzy, które jest Tobie dłużny może okazać się trudniejsze.

Radzi się, by skorzystać z drogi sądowej, jeśli dług jest większy niż £ 5 000.

Jeśli dług wynosi mniej niż £ 5 000, może reprezentować sam siebie w sądzie rejonowym. Sąd

może podjąć decyzję o określonej sumie do oddania oraz wydać ostrzeżenia. Niemniej jednak, nie może przyznać odszkodowania. Jeśli dług jest wyższy od tej sumy, możesz udać się do sądu cywilnego (County Court). Nie ma tam górnej granicy wielkości długu. Jeśli jednak dług wynosi powyżej £15 000, możesz skierować się do Sądu Najwyższego (High Court). W tym przypadku musi reprezentować Cię prawnik. Ciekawe jest także to, że starać się odzyskać dług możesz także online - górna granica długu wynosi w tym przypadku £100 000.

Jeśli złożysz wniosek do sądu cywilnego, dłużnik zostanie poinformowany o długu. Jeśli, mimo to, nie spłaci należności, sprawa zostanie rozpatrzona w sądzie. Jeśli dłużnik nadal będzie utrzymywał, że nie zapłaci, wtedy decyzja zostanie podjęta za niego, oczywiście po wcześniejszym przesłuchaniu lub po dostarczeniu przez niego wszystkich potrzebnych informacji.

Na podstawie tego sąd zdecyduje o tym, czy dłużnik musi spłacić należność i w jakiej formie ma to nastąpić. Jeśli taki nakaz już dostanie, nadal ma prawo się z nim nie zgodzić.

Jeśli to Ty jesteś dłużnikiem

Jeśli otrzymasz list od sądu, mówiący o tym, że jesteś komuś winny pieniądze, nie wpadaj w panikę – sąd zadecyduje o tym, czy faktycznie jesteś dłużny pieniądze oraz, jeśli tak jest, jak będziesz musiał spłacić dług.

Jeśli od razu zapłacisz należną sumę, może uniknąć wejścia na drogę prawną. Jeśli nie, odbędzie się rozprawa przy zamkniętych drzwiach. Możesz się na nim stawić; możesz jednak przesłać potrzebne informacje pocztą.

County Court Claim Form

Pocztą otrzymasz formularz – County Court Claim Form, w którym znajdziesz – między innymi - informacje na temat tego, ile wynosi dług (według wierzyciela), szczegóły dotyczące roszczenia (te powinny zostać wysłane do 14 dni później). Ten formularz to dla Ciebie szansa na to, by wyjaśnić całą sytuację sędziemu.

Odpowiedź na Claim Form

Poza tym, otrzymasz Admission Form (razem z Claim Form) odnoszącą się do Twoich przychodów i wydatków. Ten formularz pozwoli Ci zaproponować sposób spłacenia długu oraz – jeśli nie zgadzasz się z wysokością długu – zmniejszenie kwoty do zapłaty.
Jeśli nie zaproponujesz niczego, a przegrasz sprawę, zostaniesz poproszony o spłatę długu jednorazowo lub w miesięcznych ratach. Masz 16 dni – liczonych od daty stempla pocztowego – na to, by odesłać formularz do sądu. Zamiast tego, możesz także przedstawić Acknowledgement of Service lub Defence Form – w zależności od tego, jak chcesz postąpić.

Po rozprawie sąd może wydać orzeczenie nakazujące Ci spłatę długu. To orzeczenie nazywa się County Court Judgment (CCJ). Suma do zapłacenia będzie tą, jaką ustaliliście z wierzycielem lub – jeśli nie doszliście do porozumienia – sumą, którą ustalił sąd. Jeśli masz orzeczenia od więcej niż jednego wierzyciela, sąd może połączyć Twoje długi i wydać sądowe ustanowienie zarządu, na podstawie którego będziesz dokonywał comiesięcznej spłaty dzielonej między Twoich wierzycieli. 

Komu płacisz?

Płacisz wierzycielowi, który wysunął żądanie lub adwokatowi bądź osobie, która będzie ich reprezentować I w ich imieniu przyjmie spłatę.

Co zrobić, jeśli nie możesz spłacić długu?

Jeśli nie spłacisz długu lub nie będziesz nadążał ze spłatami rat, wierzyciel może zwrócić się do

sądu z prośbą o podjęcie kroków, które sprawią, że spłacisz dług. Może to być związane ze zwiększeniem się kosztów całego procesu. Jeśli naprawdę nie możesz zapłacić, możesz poprosić sąd o:

  • zmianę wysokości rat;
  • zawieszenie obowiązku spłaty do momentu, w którym będziesz mógł znów zacząć płacić.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, co zrobić, jeśli nie możesz spłacić długu? 

Jeżeli nie zapłacisz całej kwoty w ciągu miesiąca, Twoje orzeczenie (CCJ) zostanie zarejestrowane w rejestrze sądu cywilnego przez następne sześć lat. Organizacje takie jak banki, kasy mieszkaniowe czy firmy udzielające pożyczek używają rejestru podczas podejmowania decyzji o tym, czy udzielić pożyczki, czy nie.

Co, jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem?

Jeśli faktycznie masz powód, by nie zgadzać się z CCJ, możesz zwrócić się do sądu z prośbą o to, by nie wprowadzał go w życie od razu. Możliwe, że będziesz musiał za to zapłacić. Jeśli jednak nie masz dobrego powodu, żeby podejmować tego typu kroki, może to być uznane za tracenie czasu sądu – bardzo poważne wykroczenie, które może skutkować grzywną, a nawet więzieniem.
Jeśli uda się “odłożyć” orzeczenie, sprawy wrócą do punktu wyjścia. Będziesz miał jeszcze jedną szansę na to, by odpowiedzieć na Claim Form i wyjaśnić sytuację. Na czas ponownego rozpatrywania sprawy orzeczenie jest usuwane z rejestru sądu cywilnego.

Zmiana Twoje historii kredytowej

Istnieją firmy, które oferują “naprawdę kredytową” - serwis, który polega na pomocy w usunięciu orzeczenia z rejestru. Zanim się na to zdecydujesz, zasięgnij niezależnej porady odnośnie działania tego typu firm. Żeby usunąć informacje z rejestru, musisz zapłacić £2, żeby mieć wgląd do dokumentacji i poprosić o usunięcie informacji. Możesz zrobić to tylko, jeśli:

  • spłaciłeś dług w ciągu miesiąca;
  • udało się “odłożyć” spłatę długu.

 Gdzie szukać pomocy?

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama