Depresja poporodowa

12 stycznia 2016, Londynek.net 100
Depresja poporodowa

Depresja poporodowa (PND) jest bardzo częstym zjawiskiem u młodych mam. Każdego roku w wielkiej Brytanii około 40 tysięcy kobiet zapada na tę chorobę, czyli jedna na pięć matek.

Młode mamy często wylewają łzy, ale nie zawsze smutek czy niepokój są objawami depresji. Kiedy jednak trudno wyjść z dołka, a kobieta cierpi, konieczna jest pomoc specjalisty.

Objawy, które mogą się rozwijać się po porodzie, to między innymi:

  • zaburzenia snu i łaknienia, poczucie niekompetencji i brak odczuwania radości w kontaktach z dzieckiem.
  • smutek i brak radości z życia
  • uczucie przygnębienia
  • wyczerpanie i brak energii
  • brak pewności siebie
  • poczucie winy i pesymizm


Przyczyny depresji poporodowej


Przyczyną złego samopoczucia nowych mam po ciąży mogą być szalejące hormony – uważają eksperci. Podczas porodu, u kobiety, występuje wysoki poziom estrogenu , który znacznie spada w niedługim czasie po rozwiązaniu. Obniża się także poziom progesteronu. Następuje za to wzmożone wydzielanie hormonu umożliwiającego karmienie piersią - prolaktyny. Stan emocjonalny kobiety poprawia się na ogół około10 dnia po porodzie.


Jak zapobiec depresji po porodzie?

Trudno mówić o zapobieganiu, ale na pewno można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Przede wszystkim nie odchudzaj się gwałtownie. Spadek poziomu cukru powoduje obniżenie nastroju. Zadbaj, aby w domu poza Tobą zawsze ktoś był. Jeśli źle się poczujesz, ktoś powinien wyręczyć Cię w opiece nad dzieckiem. Długotrwałe obniżenie nastroju to znak, aby udać się do specjalisty. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej wyzdrowiejesz.

Ważny jest również styl życia. Pozwól sobie na przyjemności, spacery na świeżym powietrzu, wyprawy do lasu, nad morze czy do parku. Zbawienne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne. Idealny jest rower albo pływanie. Najtańszą opcją są wygodne buty i długie marsze.

Otaczaj się ładnymi przedmiotami, zadbaj o siebie. Jeśli tylko obowiązki młodej mamy na to pozwolą postaraj się odwiedzać na przykład galerie sztuki.
 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że cierpisz na PND, ważne jest, abyś poszła do lekarza. Terapia i powrót do zdrowia są ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. możesz zacząć od twojego lekarza GP. On skieruje Cię do specjalisty.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie NHS.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Polskie Centrum Terapii

Depresja poporodowa może być bardzo niebezpieczna. Często doprowadza do poważnych tragedii i nie wolno jej bagatelizować.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 20 kwietnia 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7660 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1724 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3881 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.4827 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6740 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama