Prawo do informacji

10 marca 2016, Londynek.net, Brak komentarzy00
Prawo do informacji

Każdy ma prawo do zapoznania go z informacjami zgromadzonymi przez sektory publiczne różnych organizacji na mocy ustawy o wolności informacji, która weszła w życie w styczniu 2005 roku.

Ustawa o wolności w dostępie do informacji (FOI)

- prawo do wglądu w informacje publiczne

FOI daje obywatelowi prawo do otrzymania informacji na wybrany przez niego temat w wybranym organie publicznym. Ponadto organizacja musi dostarczyć te informacje w ciągu miesiąca. Możesz także poprosić o udostępnienie Ci informacji zgromadzonymi na Twój temat.

Szkocja posiada własną ustawę o wolności w dostępie do informacji, która jest jednak bardzo podobna do tej obowiązującej w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Jeśli organizacja, do której kierujesz prośbę o dostęp do informacji działa tylko na terenie Szkocji, wówczas obowiązuje Cię ustawa szkocka.

* Wolność w dostępie do informacji w Szkocji

Organy sektora publicznego objęte ustawą:

 • Departamenty rządowe oraz placówki terenowe
 • Władze lokalne
 • Towarzystwa zdrowotne, szpitale i przychodnie lekarskie
 • Szkoły, szkoły wyższe i uniwersytety
 • Muzea utrzymywane ze środków publicznych
 • Policja
 • Wiele innych organów publicznych i doradczych
 • Więcej o organizacjach objętych FOI

Kto może uzyskać dostęp do informacji?

Każdy może poprosić o każdą informację, jednak niektóre z informacji mogą być nieudostępniane ze względu na ochronę różnych interesów, które zostały omówione w ustawie. W przypadku odmowy udzielenia informacji, organizacja musi podać także przyczynę odmowy.

W przypadku gdy prosić o informacje zgromadzone na Twój temat, wtedy Twoja prośba będzie rozpatrywana pod kątem ustawy o ochronie danych osobowych, a nie ustawie o wolności w dostępie do informacji.

* Złożenie prośby o udzielenie informacji personalnych na mocy FOI
 

Jak złożyć prośbę?

Wszystko, co musisz zrobić to napisać (może być drogą elektroniczną) do organu publicznego, który według Ciebie posiada potrzebne Tobie informacje. Ważne, byś w liście zawarł:

 • Twoje imię i nazwisko
 • Twój adres kontaktowy
 • Opis informacji, o które prosisz

Nie musisz wspominać o ustawie o prawie w dostępie do informacji, ale nie ma też przeciwwskazań, byś tego nie robił. Spróbuj opisać jak najdokładniej informacje, które chcesz uzyskać. Na przykład zamiast pisać „wszystko co posiadacie o X", napisz „Zapiski ze spotkania, na którym podjęto decyzję o X". To pomoże instytucji odnaleźć informacje, o które prosisz.

Każda z instytucji publicznych musi zarządzać posiadanymi informacjami zgodnie z pewnym przyjętym schematem, który określa klasę oraz rodzaj posiadanych informacji (jak choćby zapisy czy sprawozdania). Warto o tym pamiętać, występując o udzielenie informacji.

Ile to trwa?

Instytucje publiczne muszą odnieść się do Twojej prośby szybko i powinny dostarczyć Ci informacji na przestrzeni 20 dni roboczych, około miesiąca. Jeśli potrzebują więcej czasu muszą do Ciebie napisać, kiedy będą mogli odpowiedzieć i podać powód wydłużenia się procesu otrzymania informacji.

Ile to kosztuje?

Większość próśb jest bezpłatna. Możesz być poproszony o niewielką odpłatność za wykonanie kopii lub opłatę pocztową.

Jeśli instytucja publiczna uzna, że zdobycie dla Ciebie informacji będzie ich kosztować więcej niż 450 funtów (600 funtów przy prośbach do władz rządowych), wówczas odrzucają Twoją prośbę. Mogą zwrócić się do Ciebie z prośbą o dokładniejsze sprecyzowanie potrzebnych informacji, by ułatwić im poszukiwania.

Jak otrzymuje się informacje?

Gdy zgłaszasz się z prośbą o udzielenie informacji na konkretny temat, możesz także poprosić, by były one przesłane w wybranej przez Ciebie formie. Jednak proszona instytucja może obciążyć Cię kosztami dostarczenia informacji w tej konkretnej formie zanim w ogóle te informacje otrzymasz. Informacje możesz otrzymać w:

 • W postaci materialnej
 • W postaci podsumowania
 • W postacie pozwolenia na zapoznanie się z nagraniami zawierającymi informacje

Możesz otrzymać je również:

 • Braillem
 • W postaci nagrania audio
 • W powiększeniu
 • Przetłumaczone w innym języku

Prawo do powielania i ograniczenia

Ustawa o wolności w dostępie do informacji nie podaje ograniczeń co do wykorzystana otrzymanych informacji. Jednakże ustawa nie przewiduje kopiowania otrzymanych informacji. Jeśli planujesz kopiować otrzymane informacje, powinieneś upewnić się, że nie naruszasz niczyich praw autorskich.

Prawo do odwołania się

Gdy Twoja prośba o udzielenie informacji zostanie odrzucona, masz prawo poprosić daną instytucję publiczną o uzasadnienie podjętej przez nich decyzji. Uzasadnienie powinna podać osoba, która nie była zaangażowana w podjęcie poprzedniej decyzji.

Jeśli już to zrobiłeś, ale nadal nie otrzymałeś uzasadnienia odmowy, masz wtedy prawo zgłosić się do niezależnego Komisarza Informacji, w którego uprawnieniach leży wszczęcie dochodzenia na temat rozpatrzenia Twojej prośby przez instytucję oraz powodu podania decyzji odmownej. W momencie stwierdzenia nieuzasadnionej odmowy, komisarz ma prawo nakazania instytucji udzielenia informacji.

Trybunał do spraw udzielania informacji

Gdy nie zgadzasz się ze sposobem, w jaki Komisarz Informacji rozpatrzył Twoje odwołanie, masz prawo odwołania także od tej decyzji, które będzie rozpatrywane przez Trybunał ds. udzielania informacji. Taka możliwość zachodzi tylko w momencie nieakceptowania decyzji Komisarza Informacji. Trybunał nie rozpatruje odwołań niższej instancji.

Prośba o informacje na temat środowiska

Możesz także zgłosić prośbę o udzielenie informacji na temat środowiska naturalnego. Tego typu zapytania nie są odrzucane przez instytucje sektora społecznego i obejmują tematykę powietrza i atmosfery, wody, gleb, krajobrazów, energii, hałasu, odpadów radioaktywnych, emisji i wydzielaniu zanieczyszczeń oraz ich głównych producentach.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 15 grudnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8061 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2217 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.5786 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6227 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8065 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama