Prawo do głosowania

21 kwietnia 2015, Londynek.net 300
Prawo do głosowania

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają prawo do głosowania w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej trzeba się jednak zarejestrować na liście wyborczej.

 Prawo Polaków do głosowania w Wielkiej Brytanii

Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo oddać swój głos w wyborach  do władz lokalnych, władz ustawodawczych oraz na szczeblu europejskich wyborów parlamentarnych.

W wyborach powszechnych prawa do głosowania nie mają:

Osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat

Członkowie Izby Lordów (dotyczy to także osób, które otrzymały tytuł lorda za szczególne zasługi, a nie jest on związany z ich pochodzeniem), przedstawiciele kościoła anglikańskiego - arcybiskupi, biskupi. Jednakże ludzie ci mają prawo głosować w wyborach do władz lokalnych, właz ustawodawczych oraz Parlamentu Europejskiego

Obywatele Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem, że mogą głosować w wyborach do władz lokalnych, władz ustawodawczych oraz na szczeblu europejskich wyborów parlamentarnych

Obywatele wszystkich pozostałych państw za wyjątkiem Republiki Irlandii oraz państw Commonwealth

Osoby uznane przez sąd winnymi zarzucanych im czynów, za wyjątkiem osadzonych w więzieniach, podejrzanych, którym jeszcze nie udowodniono winy, osadzonych w areszcie domowym. Osoby te mają możliwość głosowania, jeśli ich nazwiska znalazły się na listach wyborców

Osoby uznane za winne zarzutu korupcji lub innych nielegalnych działań związanych z wyborami na przestrzeni 5 lat

Osoby  chore umysłowo, jeśli w dniu wyborów nie były w stanie dokonać rozsądnego osądu

Rejestracja prawa wyborczego

Prawa do głosowania nie otrzymuje się automatycznie, nawet gdy płaci się podatki.

Jeśli spełniasz wszystkie warunki stawiane wyborcy, możesz zarejestrować się jako wyborca w każdej chwili, kontaktując się z lokalnym biurem rejestracji elektoratu, które zwykle mieszczą się  w budynku władz lokalnych. W ramach rejestracji będziesz musiał wypełnić formularz.

Raz zarejestrowany masz prawo do oddawania swojego głosu w różnego typu wyborach: parlamentarnych, do władz lokalnych, Parlamentu Szkocji, Walii oraz Północnej Irlandii, a także w europejskich wyborach parlamentarnych.

Informacje na temat wyborów, w których możesz głosować oraz terminy odbywania się poszczególnych z nich znajdują się na stronie internetowej Twojego lokalnego biura rejestracji wyborczej.

* Znajdź swoje lokalne biuro rejestracyjne i ubiegaj się o wpisanie na listę wyborców
* Ubiegaj się o prawo do głosowania w Szkocji
* Ubiegaj się o prawo do głosowania w Północnej Irlandii

Dlaczego warto głosować?

Rejestracja na liście wyborczej to potwierdzenie Twojego adresu zamieszkania.
Dzięki rejestracji lepsza będzie Twoja historia kredytowa, dla kredytodawców będziesz osobą wiarygodną, Czynny udział w życiu społecznym Wielkiej Brytanii może wpłynąć także na decyzję o przyznaniu brytyjskiego paszportu
 

Jak głosować?

Większość ludzi oddaje swoje głosy w specjalnie przygotowanych punktach wyborczych. Gdy udajesz się na głosowanie, najpierw jedna z wyznaczonych osób sprawdza zgodność Twojego imienia i nazwiska z listą rejestracyjną wyborców, na którą wcześniej musiałeś się zapisać, a następnie otrzymujesz kartę do głosowania. Przy nazwisku wybranego przez Ciebie kandydata na karcie wyborczej stawiasz krzyżyk.

Nikt nie jest upoważniony do sprawdzania na kogo głosujesz - moment wyboru Twojego kandydata odbywa się w jednoosobowej kabinie.
 

Co zrobić, gdy nie można stawić się osobiście w dniu wyborów?

Zagłosuj za pomocą poczty lub też wybierz kogoś, kto w Twoim zastępstwie  odda głos na wybranego przez Ciebie kandydata.

Głosowanie poprzez wybranie zastępcy

Jeśli nie jesteś w stanie zagłosować osobiście, masz możliwość wybrania kogoś, kto zagłosuje za Ciebie. Nazywa się to zastępcze głosowanie.

Głosowanie za pośrednictwem poczty

Możesz oddać swój głos drogą pocztową. Więcej informacji na ten temat pocztowego oddawania głosu zdobędziesz w lokalnym biurze wyborczym. Takiej rejestracji można dokonać także drogą internetową.

* Rejestracja dla wyborców korzystających z zastępstwa wyborczego poprzez lokalne biuro wyborcze

Jeśli jesteś żołnierzem Armed Forces

Żołnierze, a także ich mężowie, żony, partnerzy odbywający służbę poza granicami kraju mają prawo zgłoszenia siebie jako wyborców poprzez złożenie deklaracji żołnierskiej. Taka deklaracja musi być odnawiana co 3 lata.

Jeśli przebywasz w Wielkiej Brytanii, masz prawo skorzystać z ww. opcji lub też zagłosować w tradycyjny sposób.

* Skontaktuj się z lokalnym Tobie biurem rejestracji dla wyborców

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


SPAM

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

SPAM

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Ktos

Jak zaglosowac na Polska liste do parlamentu europejskiego w UK? Z tego co wyczytalem trzeba sie takie prawa zrzec w angli na rzecz glosowania na liste angielska...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 15 grudnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8061 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2217 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.5786 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6227 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8065 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama