Antyspołeczne zachowania

17 października 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Antyspołeczne zachowania

Antyspołeczne zachowanie (Anti-social behaviour - ASB) dotyczy problemów z głośnymi sąsiadami, porzuconymi samochodami, wandalizmem, graffiti, zaśmiecaniem i grupami zastraszającymi ludzi.

Co możesz zrobić?

Jeśli ASB jest problemem w Twojej okolicy, możesz:

  • porozmawiać z lokalnym koordynatorem do spraw antyspołecznego zachowania, który może pomóc w rozwiązaniu problemu
  • zaangażować się w pomoc w zapobieganiu i rozwiązywaniu ASB, kiedy takowe występuje
  • zawiadamiać o incydentach
  • być świadkiem, aby wspomóc czynności prawne i pokonać ASB na drodze sądowej

W niektórych przypadkach, tożsamość świadków może być utrzymana w tajemnicy.

Umowa o właściwym zachowaniu (Acceptable Behaviour Contract - ABC)

ABC jest pisemną umową zawieraną pomiędzy osobą zachowującą się antyspołecznie a jej władzami lokalnymi, Zespołem Pomocy Zagrożonej Młodzieży (Youth Inclusion Support Panel), wynajmującym mieszkanie lub policją. ABC zostały stworzone, aby uświadamiać zachowujące się niewłaściwie jednostki o ich zachowaniu i wpływie tego zachowania na innych, w celu zatrzymania tego zachowania na wczesnym etapie. ABC określa zachowania jakich antyspołeczna jednostka zobowiązuje się zaprzestać i konsekwencje towarzyszące naruszeniu umowy.

ABC, chociaż zaprojektowane dla młodych ludzi, mogą być używane dla osób dopuszczających się wykroczeń w dowolnym wieku. ABC są elastyczne, dlatego mogą być używane dla różnych typów antyspołecznych zachowań.

ABC nie są wiążące prawnie, jednak mogą być używane w sądzie jako dowód w sprawach sądowych dotyczących antyspołecznego zachowania (ASB) oraz przy eksmisjach czy postępowaniach w sprawach dotyczących własności.

Kary

Mandaty Fixed Penalty Notice (FPN) i Penalty Notice for Disorder (PND) są jednorazowymi karami stosowanymi odnośnie osób, które dopuściły się antyspołecznego zachowania. Fixed Penalty Notices (FPNs) używane są głównie w sprawach dotyczących zaśmiecania, małych wykroczeń z graffiti, nie sprzątania po psie lub głośnego zachowania w nocy.

Mandaty mogą być nakładane przez lokalnych urzędników, dzielnicowych i inne organy. Mogą być stosowane wobec każdego powyżej 10 lat. Mandaty za zakłócanie ciszy bywają z reguły wyższe.

Wyższe mandaty Penalty Notices for Disorder (PNDs) są nakładane za poważniejsze wykroczenia, jak rzucanie fajerwerków, nietrzeźwość lub zakłócanie porządku. PNDs mogą być stosowane przez policję, dzielnicowych i inne organy władzy.

Za pomocą PNDs może być ukarany każdy powyżej 16 lat. Wysokość kary zależy od tego jak złe było to zachowanie. Przypadki, gdzie PND może być użyte, obejmuje niepokojenie, straszenie i dręczenie innych, nietrzeźwość, zakłócanie porządku, sprzedaż alkoholu nieletnim lub łamanie zakazu odpalania fajerwerków.

Nakazy sądowe odnośnie zachowania antyspołecznego (Anti-social behaviour orders - ASBOs)

ASBO jest nakazem sądowym uzyskiwanym przez władze lokalne, służby policyjne (włączając Służbę Ochrony Kolei - British Transport Police) i zarejestrowanych ludzi wynajmujących mieszkania. Wnioski o takie nakazy nie mogą być składane przez obywateli, ale ludzie mogą pomóc gromadzić dowody i pomagać rejestrować wykroczenia.

ASBO mają na celu raczej zabezpieczenie ludzi przed dalszymi antyspołecznymi zachowaniami jednostek niż zwykłe karanie. Zabraniają jednostkom powtórnego łamania przepisów lub wstępu na określony teren i trwają przez minimum 2 lata.

ASBO są zaprojektowane z myślą o wspólnocie, aby zachęcić ludzi do zawiadamiania o lokalnych przestępstwach i antyspołecznych zachowaniach. Nie są one karami za przestępstwa, więc nie pojawią się w kartotekach policyjnych. Jednakże, naruszenie ASBO jest przestępstwem i karą może być nawet więzienie.

CCTV i antyspołeczne zachowanie

CCTV (Closed - Circuit Television) - system kamer rozmieszczonych w miejscach publicznych, udowodnił, że jest bardzo efektywnym narzędziem w zniechęcaniu do antyspołecznego zachowania i w dostarczaniu dowodów przestępstw.

Rozpraszanie agresywnych grup

Grupy mogą być rozpraszane, jeśli zachowują się antyspołecznie w pewnych miejscach. Teren rozpraszania może się wahać od pojedynczego bankomatu, a nawet całym obszarem pod nadzorem władz lokalnych, gdzie ma miejsce antyspołeczne zachowanie.

Decyzje o rozpraszaniu muszą zatwierdzić władze lokalne oraz opublikować w lokalnej gazecie lub poprzez lokalne obwieszczenia.

Zachęcanie do szacunku we wspólnotach

Respect jest kampanią mającą na celu zachęcenie do wzajemnego szacunku we wspólnotach, włączając w to wyplewienie antyspołecznego zachowania, poprzez:

  • popieranie reagowania na napotkane zachowania antyspołeczne
  • walkę z wagarami i antyspołecznymi zachowaniami w szkołach
  • zapewnianie zajęć młodym ludziom
  • wzmacnianie lokalnych wspólnot
  • zaostrzenie środków przeciwko zachowaniom antyspołecznym

Odwiedź stronę Respect, aby przeczytać plan akcji i dowiedzieć się więcej o kampanii.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 25 maja 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9061 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3022 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6686 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6956 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8457 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama