Wybuduj dom

15 kwietnia 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Wybuduj dom

Formularze do pobrania:

Budowa własnego domu to dobry sposób na zamieszkanie w miejscu, które spełnia wszystkie Twoje potrzeby i może kosztować mniej niż kupno domu zbudowanego przez firmę budowlaną. Finansowanie takiego przedsięwzięcia może być dużym problemem, ale pomocne mogą się okazać organizacje udzielające pożyczek.

Budowa własnego domu jest ryzykowna, ale pożyczki dla budujących samodzielnie dom (self-build mortgage) mogą pomóc z finansowymi kłopotami związanymi z takim projektem. Główna różnica pomiędzy pożyczką dla budujących samodzielnie dom, a pozyczka na zakup domu (house purchase mortgage) jest taka, że w przypadku tej pierwszej pieniądze są wypłacane wraz z kolejnymi etapami budowy, a nie za jednym razem.

Są dwa rodzaje pożyczek, których możesz użyć. Pierwszy to tradycyjna pożyczka, wypłacana w ratach, po ukończeniu każdego kolejnego etapu budowy. Drugi to system wypłacania pieniędzy "z góry", przed każdym etapem budowy, nie trzeba wówczas łączyć pożyczek. Etapy budowy mogą być z góry ustalone lub nie, ale zazwyczaj jest ich pięć i zależą od typu budowy. Niewiele firm zajmujących się udzielaniem pożyczek oferuje pożyczki wypłacane "z góry", ponieważ wiąże się to z dużym ryzykiem.

Jeśli chcesz zostać w Twoim obecnym domu podczas budowy kolejnego, musisz dowiedzieć się, co pożyczający Ci pieniądze sądzi o dodatkowym zastawie na Twoim obecnym mieszkaniu. Ponadto, musisz być pewny, że jesteś w stanie opłacić obydwa zastawy.

Co roku około 20 000 ludzi w UK buduje samodzielnie domy, a ta liczba wciąż rośnie. Ponad 30 banków oraz firm budowlanych udziela pożyczek pod zastaw ludziom budującym samodzielnie domy. Możesz otrzymać pomiędzy 25% a 80% wartości działki budowlanej i pomiędzy 65% a 95% kosztów budowy.

Obliczanie budżetu
Musisz ostrożnie zaplanować budżet, abyś wiedział, ile będzie kosztowało Cię przedsięwzięcie w całości. Udzielający pożyczki Cię o to zapyta, a Ty musisz się upewnić, że opłaciłeś wszystkie koszty, takie jak koszt ziemi, budowy, materiałów, ew. pensje pracowników, itp. Upewnij się, że wiesz, co możesz zrobić w pełni samodzielnie, a co nie, zatrudnij architekta, konsultanta ds. planowania, nadzorcę oraz menadżera projektu, jeśli będzie to potrzebne.

Prawdopodobnie pożyczysz dużą ilość pieniędzy, którą będziesz musiał spłacić, niezależnie od tego, co się stanie z budynkiem. Koniecznie musisz zatrudnić dobrych pracowników, żeby zminimalizować ryzyko.

Uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia oraz gwarancji jest również szczególnie ważne, aby zabezpieczyć się przed nieprzywidzianymi zdarzeniami. Będziesz musiał również opłacić wydatki prawne. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewną ilość pieniędzy na pokrycie nieplanowanych wydatków, które mogą się pojawić.

Poszukiwania i zakup działki budowlanej
Jeśli masz plany, by samemu postawić dom, to pierwszym krokiem po zaplanowaniu budżetu i finansów jest znalezienie i kupno działki budowlanej.

Poszukiwanie działki
Kilka sugestii dotyczących poszukiwań:

 • skontaktuj się z grupą innych potencjalnych budowniczych i zakupcie wspólnie większą działkę
 • skontaktuj się z wykonawcami i zapytaj, czy mają jakieś własne działki, które chcieliby sprzedać
 • skontaktuj się ze swoim Council, być może oni mają działki na sprzedaż
 • skontaktuj się z innymi potencjalnymi sprzedawcami gruntów - czasami organizacje usług komunalnych takie jak dostawcy wody, gazu oraz prądu sprzedają ziemię z nadwyżki
 • dowiedz się o programie własnej budowy domu z Housing Corporation
 • skontaktuj się z lokalnymi pośrednikami handlu gruntem i nieruchomościami
 • skontaktuj się ze specjalistycznymi agencjami pomagającymi wybrać działkę oraz dostawcami działek
 • rozejrzyj się za działkami, na których stoją niskiego standardu budynki do zburzenia
 • oceń możliwości budowy na rozległym terenie ogrodowym

Zbierz jak najwięcej informacji, na przykład, z biura wyceny Valuation Office Agency (VOA), która sporządza raporty dwa razy w roku oraz prowadzi dział zajmujący się budynkami mieszkalnymi, który dostarcza informacji takich jak ceny oraz plany na terenie całego UK. Rejestr Gruntów online umożliwi Ci przeszukiwanie go w celu odnalezienia informacji o właścicielach ziemskich zarejestrowanych posiadłości w Anglii i Walii, które można wyszukiwać po adresie.

* Rejestr Gruntów Online

Ocena działki
Poniżej znajdują się wskazówki od National House Building Council (NHBC) odnośnie oceny działki.

Zanim zakupisz działkę, upewnij się, że posiada ważne pozwolenie na planowanie zabudowy. Lecz pamiętaj - pozwolenie na planowanie budowy nie oznacza, że będzie można działkę zabudować. Grunt z takim pozwoleniem może mieć restrykcyjne konwencje, które mogą ograniczać Twoje pole manewru. Jeśli działka znajduje się nad kopalnią czy starymi tunelami, wtedy jej zabudowa może okazać się kosztowna.

Zorganizuj wycenę działki. Taka wycena wyjaśni, czy działka nadaje się pod zabudowę oraz zawierać będzie informacje o wcześniejszych zagadnieniach, takich jak stare fundamenty, studnie, doprowadzenie wodociągów i inne.

Rozważ kupno działki, na której już stoi walący się budynek, który możesz zastąpić nowym. Chociaż koszty początkowe takiej działki mogą być wyższe niż pustej, możesz zyskać z istniejącego dostępu do połączeń kablowych, elektryczności i gazu. Instalacja kanalizacyjna oraz wodociągowa mogą być już na miejscu, co zaoszczędzi Ci znacznych sum pieniędzy.

Zanim zaczniesz wydawać jakiekolwiek pieniądze lub zatrudniać wykonawców, zgłoś się do eksperta. Robiąc rozeznanie, zdobądź jak najwięcej informacji o wszystkich aspektach budowy. Im więcej się dowiesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że popełnisz jakiś błąd.

* Pozwolenie na planowanie zabudowy

Budowa domu szkieletowego (kit home)
Domy szkieletowe są wykonywane z prefabrykowanych materiałów i zostają składane przez przedsiębiorców budowlanych.

Co to jest dom szkieletowy?
Ogólnie, dom szkieletowy jest tańszy i pochłania mniej czasu niż projektowanie i budowa nowego domu od zera. Pieniądze zaoszczędzasz na:

 • kosztach produkcji materiałów
 • dostawie - Twój dom zostanie dostarczony za jednym razem
 • usługach architektonicznych - projekt został już wykonany, więc nie potrzebujesz szczegółowych planów od architekta

Budowa domu szkieletowego
Wciąż będziesz musiał przejść przez typową procedurę regulacyjną odnośnie planowania i budowania oraz zatrudnić pracowników budowlanych, aby skonstruowali Twój dom. Producent domu szkieletowego może również mieć w ofercie usługę, w ramach której załatwia konstrukcję domu. Samodzielna konstrukcja domu szkieletowego może być bardzo czasochłonna i potrzebne są określone umiejętności do jej przeprowadzenia.

Jeśli masz umiejętności budowlane, ale nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz zatrudnić robotników, którzy wykonają tylko najbardziej techniczne prace, takie jak okablowanie oraz hydraulika. Zawsze musisz pamiętać o tym, żeby przeczytać instrukcję od producenta oraz uzyskać profesjonalną pomoc, jeśli nie masz pewności co do jakiegokolwiek aspektu budowy. Wybrane firmy, które produkują domy szkieletowe, prowadzą dodatkowo warsztaty dla klientów, aby doradzić im w sprawie konstrukcji domu.

Pamiętaj - jeśli nie będziesz działał zgodnie z zaleceniami producenta oraz jeśli pójdziesz na skróty, możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie i utracić gwarancję na Twój dom.

* Złóż wniosek o pozwolenie na plany budowy online
 

Zdecyduj, jaki dom szkieletowy kupić
Domy szkieletowe są sprzedawane w różnych pakietach; niektóre zawierają tylko ściany i dach, podczas gdy inne mają ponadto wyposażenie wnętrza, takie jak kuchnia lub łazienka. Udaj się na demonstrację domową lub wystawę producenta, żeby zobaczyć, jaki dom mógłbyś kupić. To dobra okazja, aby porozmawiać z właścicielami i dowiedzieć się, jakie mieli doświadczenia w związku z domem i czy napotkali jakiekolwiek problemy.

Zawsze zalecane jest porównywanie planów oraz materiałów od różnych producentów, aby być pewnym, że kupujesz produkt najlepiej odpowiadający twojemu budżetowi i potrzebom. Upewnij się, że otrzymałeś inwentarz od producenta, żeby zobaczyć co dokładnie jest zawarte w Twoim domu szkieletowym. Domy szkieletowe mogą być obszerne i nie powinno gubić się żadnych części, więc upewnij się, że wiesz co zostało dostarczone i jak zamierzasz przechowywać wszystkie materiały.

Pośrednicy handlu nieruchomościami i składanie oferty
Kupując lub sprzedając dom/mieszkanie, zapewne zechcesz skorzystać z usług pośredników handlu nieruchomościami. Mimo, że nie muszą oni być zarejestrowani, by prowadzić ten rodzaj działalności, wielu z nich należy do the National Association of Estate Agents (NAEA) - Narodowego Stowarzyszenia Pośredników Handlu Nieruchomościami.

Wybór pośrednika handlu nieruchomościami i praca z nim
Możesz chcieć wybrać pośrednika handlu nieruchomościami zarejestrowanego NAEA lub w Ombudsman, który postępuje zgodnie z procedurami prawnymi. Możesz odnaleźć takiego w swoim rejonie, przeglądając stronę internetową NAEA. Wszyscy zarejestrowani lub niezarejestrowani w Radzie Administracyjnej pośrednicy handlu nieruchomościami powiązani są z The Estate Agents Act (ustawa o pośrednikach handlu nieruchomościami).

Jeśli masz zarzuty co do pracy danego pośrednika handlu nieruchomościami, możesz skontaktować się z The Ombudsman, prosząc o innego. OEA zapewnia niezależne usługi w zakresie radzenia sobie ze sporami pomiędzy pośrednikami handlem nieruchomościami będących członkami programu Ombudsman, a klientami, którzy są obecnymi bądź potencjalnymi kupcami czy sprzedawcami gruntów mieszkalnym w UK.

OEA pomoże obrać alternatywne drogi, jeśli agent nieruchomościami, na którego pragniesz złożyć skargę, nie jest członkiem programu. Możesz także skontaktować się z oddziałem ds. standardów handlu u swoich władz lokalnych.

* Ustawa o pośrednikach handlu nieruchomościami
* The Office of Fair Trading (OFT) / Biuro ds. uczciwego handlu: Pomoc pośrednika handlem nieruchomościami przy zakupie lub sprzedaży domu
* Narodowe Stowarzyszenie Pośredników Handlu Nieruchomościami (National Association of Estate Agents)
* Program Ombudsman dla Pośredników Handlu Nieruchomościami

Składanie oferty
Przebicie ceny (gazumping) występuje wtedy, gdy nieruchomość sprzedawana jest po wyższej cenie już po zaakceptowaniu wcześniejszej oferty.

Jeśli składasz ofertę na nieruchomość, upewnij się, że jest to umowa w formie pisemnej, aby jeśli będą jakieś problemy, będziesz mógł się wycofać. Według ustawy o pośrednikach handlem nieruchomościami, pośrednik jest prawnie zobowiązany do przedstawienia każdej z ofert sprzedającemu.

W przeciwieństwie do Szkocji, oferta kupna nie jest zobowiązująca w Anglii i Walii, nawet jeśli została zaakceptowana przez sprzedawcę.

Gdy Twoja oferta została zaakceptowana, poproś o natychmiastowe wycofanie nieruchomości z rynku na czas trwania sprzedaży. Sprzedawca może niechętnie chcieć to zrobić, jeśli jeszcze nie sprzedałeś swojej nieruchomości. Nie jest to bowiem w najlepszym interesie pośrednika, by dopuścić do pobicia ceny oferty (gazumping), jako że chodzi o jego reputację. Jednakże zdeterminowany nabywca może pójść ze swoją ofertą prosto do sprzedawcy.

Budowa domu
Jeśli to pierwszy raz, kiedy zamierzasz zbudować dom, możesz czuć się przytłoczony perspektywą zamienienia Twojego pomysłu w rzeczywistość.

Pierwsze kroki
Budowa domu może być satysfakcjonująca, lecz również stresująca. Musisz wszystko dokładnie zaplanować na początku Twojego projektu. Plany te są kluczowe, ponieważ większość domów budowanych samodzielnie zmienia się podczas projektowania, przykładowo możesz zdecydować się na przemieszczenie okna lub na zamianę pomieszczenia użytkowego na pokój. Najlepiej byłoby, gdyby zmiany były nieznaczne i nie obciążały zbytnio Twojego budżetu. Jednak, pośpieszne planowanie poprowadzi do zwiększenia kosztów i opóźni datę ukończenia budowy.

Pamiętaj, że będziesz musiał złożyć aplikację o zgodę na plany budynku i na samą jego budowę do lokalnego urzędu. Możesz również uzyskać zgodę na budowę od firmy prywatnej.

* Strona internetowa planning portal

Projektowanie i budowanie Twojego domu
Urzędnicy mogą podać Ci nazwiska, adresy architektów oraz nazwy firm budowlanych. Yellow Pages również podają nazwy firm budowlanych oraz dostawców tzw. domu szkieletowego (kit house).

Niektórzy przedsiębiorcy budowlani oraz dostawcy artykułów budowlanych, mają w ofercie wiele projektów mieszkań, które mogą Ci się spodobać, co umożliwiłoby zaoszczędzenie na architekcie. Jednakże, doświadczony architekt może znacznie zmniejszyć ilość czasu i wysiłku związanych z budową nowego domu.
 

Budżet
Zaplanuj swój budżet bardzo ostrożnie. Zastanów się, na co faktycznie możesz sobie pozwolić - szczególnie jeśli zamierzasz pożyczyć pieniądze - oraz weź pod uwagę:

 • wzrost stop procentowych,
 • ile według Ciebie będzie kosztowało to przedsięwzięcie
 • co najmniej 15-procentowy zapas na nieprzewidziane wydatki

Pamiętaj również, że jeśli Twoja pożyczka jest brana pod hipotekę domu, który właśnie budujesz, ilość pieniędzy, które możesz pożyczyć będzie zależna od oszacowanej przez pożyczającego ostatecznej wartości domu, ale nie otrzymasz pełnej sumy, póki budowa nie zostanie zakończona.

Projektowanie
Wykonaj plan projektu, w którym zawrzesz to, co musi być zrobione, kiedy i przez kogo, od najwcześniejszych etapów - znalezienia miejsca do umeblowania domu oraz wprowadzenia się do niego. Proces zajmie prawie na pewno więcej niż się spodziewasz.

Warto również wciąć pod uwagę:

 • czy zamierzasz sprzedać Twój obecny dom, żeby zdobyć pieniądze na budowę
 • gdzie będziesz mieszkał podczas budowy
 • jakie będą koszty

Twoje umiejętności
Odpowiedz sobie uczciwie na pytanie, czy masz wystarczająco rozwinięte umiejętności oraz doświadczenie, aby wykonać samodzielnie pewne części budowy i czy możesz liczyć wówczas na wsparcie przyjaciół oraz znajomych. Prawdopodobnie część pracy wykonać będą musieli opłaceni przez ciebie specjaliści, więc upewnij się, że zawarłeś to w swoim planie.

Pamiętaj - jeśli nie masz wszystkich niezbędnych profesjonalnych umiejętności, zatrudnij wykwalifikowanego architekta, aby zaprojektował Twój dom i koniecznie jasno powiedz mu, czego oczekujesz. Jeśli Twój architekt nie ma odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia w planowaniu, powinieneś również rozważyć zatrudnienie konsultanta od układania planów.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 29 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7987 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1794 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7371 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8373 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7769 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama