Komputer w pracy

24 stycznia 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Komputer w pracy

Kłopoty z krążeniem i bolące nadgarstki to najczęstsze dolegliwości spowodowane nieumiejętnym korzystaniem z komputera w pracy. Zaledwie co setne stanowisko pracy w europejskich biurach jest odpowiednio przystosowane do tego, by chronić zdrowie pracowników.

Wielu ludzi w ramach wykonywania swojej pracy korzysta z  komputerów jako ekranopisu (visual display unit, VDU).VDU nie wydziela szkodliwego promieniowania i bardzo rzadko wywołuje dolegliwości skórne.

Jeśli korzystasz z VDU i coś Ci przy tym dolega, może to być spowodowane sposobem, w jaki pracujesz przy komputerze. Na przykład, możesz nadwyrężać nadgarstek ciągle "klikając" myszką lub odczuwać naprężenie i ból karku, jeśli nieprwidłowo siedzisz i patrzysz  w monitor przez długi czas. Takich problemów można uniknąć, korzystając z dobrze zaplanowanego i przygotowanego  stanowiska pracy.


Zgodnie z przepisami inspektoratu zdrowia i bezpieczeństwa pracy Twój pracodawca powinien:

  • przeprowadzać kontrolę stacji roboczych VDU, oceniać i redukować zagrożenia
  • upewnić się, że stacje robocze spełniają wymogi bezpieczeństwa
  • zaplanować pracę tak, aby był czas na przerwy lub zmianę rodzaju wykonywanej pracy na nie związaną z komputerem
  • w razie konieczności organizować badanie wzroku
  • zapewnić pracownikom szkolenie z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa pracy

Te przepisy dotyczą również pracowników wykonujących swoje obowiązki na komputerze w domu.

Aby upewnić się o bezpieczeństwie Twojego środowiska pracy, pomyśl, w jaki sposób używasz VDU. Jeśli coś Cię niepokoi powinieneś zgłosić to pracodawcy lub osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo pracowników.

Prawo do przerw

Nie istnieją prawne regulacje dotyczące ilości czasu spędzanej przed monitorem, jednak zgodnie z przepisami zdrowia i bezpieczeństwa osobom pracującym przy komputerze przysługują przerwy. Nie muszą być to zupełne przerwy od pracy - może to być inne zajęcie.

Inspektorat zdrowia i bezpieczeństwa pracy sugeruje robienie krótkich, ale częstych przerw, niż długich, a w większych odstępach czasowych (np. 5-10 minut przerwy co 50-60 minut jest lepsze niż 15 minut co 2 godziny). Jeśli jednak Twoja praca opiera się na spędzaniu długich godzin przed monitorem, powinny Ci też przysługiwać dłuższe przerwy.

Pamiętaj, aby podczas pracy na komputerze siedzieć w wygodnej pozycji i zachować prostą postawę. Oczy powinny znajdować się na wysokości monitora. Zapewnij sobie odpowiednią ilość przestrzeni i pamiętaj, aby nie siedzieć długo w jednej pozycji.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, obowiązkiem Twojego pracodawcy jest wprowadzenie odpowiednich poprawek w sprzęcie komputerowym (lub, w razie konieczności, zapewnienie nowego sprzętu) w celu ułatwienia Ci pracy. W takim przypadku Jobcentre Plus może służyć zarówno radą jak i pomocą finansową na odpowiedni sprzęt.

* Wyszukaj najbliższe Jobcentre Plus

Darmowe badanie wzroku

Badania nie wykazały powiązania pomiędzy pracą przed komputerem, a uszkodzeniem wzroku, lecz jeśli czujesz, że patrzenie w monitor męczy Twoje oczy, powiedz o tym swojemu pracodawcy.

Masz prawo do darmowego badania wzroku, jeśli używasz (lub masz używać) komputera w pracy. Możesz przejść więcej darmowych badań, jeśli zostaną one polecone przez optyka sprawdzającego Twój wzrok.

Jeśli dostaniesz receptę na okulary, które mają ułatwić Ci pracę na komputerze, Twój pracodawca musi za nie zapłacić - pod warunkiem że Twoja praca wymaga noszenia okularów.

Co dalej?

Upewnij się, że pracodawca ocenił ryzyko związane z wykonywaną przez Ciebie pracą, zwracając szczególną uwagę na komputer którego masz używać. Sprawdź, czy biurko i reszta sprzętu jest wygodna w użytkowaniu i porozmawiaj z pracodawcą, jeśli uważasz, że czegoś brakuje (np. oparcia na nadgarstki przy klawiaturze).

Jeśli masz problemy zdrowotne, których przyczyną może być komputer, skontaktuj się ze swoim dyrektorem lub osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo pracowników. Twój pracodawca ma obowiązek wysłuchania Twoich opinii na temat bezpieczeństwa w pracy i powinien być wdzięczny za wszelkie zgłoszenia.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych (Acas) oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 08457 474 747 między 8 a 18 od poniedziałku do piątku.

* Oficjalna strona Acas

Twoje lokalne Biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

* Wyszukaj swoje miejsowe Biuro doradztwa personalnego

Jeśli jesteś członkinią związku zawodowego, możesz u nich szukać pomocy, rady i wsparcia.

* Związki zawodowe

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama