Praca a wydajność

21 stycznia 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Praca a wydajność

Firma może zastosować program zarobków uzależnionych od wydajności w celu zmotywowania pracowników do cięższej pracy. Zgodnie z zasadą im lepiej Ty - lub Twój zespół - wykonujecie swoje obowiązki, tym więcej dostaniecie pieniędzy.

Czym są zarobki uzależnione od wydajności?

Zarobki uzależnione od wydajności to rodzaj wynagradzania pracowników za większe zaangażowanie w pracę. Istnieje wiele powodów, dla których Twój pracodawca może zdecydować się na zastosowanie takiego programu płac. Być może chce:

  • zatrzymać obecnych pracowników
  • chce wyszukać najzdolniejszych
  • znaleźć najbardziej sprawiedliwą metodę wynagradzania pracowników

Aby jednak taki program płac działał poprawnie, musi być oparty na jasnych i możliwych do zbadania warunkach, na które przystali zarumowie o pracę, usłyszysz też o nich na spotkaniach z menedżerem, na których omawiane są kwestie wydajności.

Programy krótkoterminowe

Programy krótkoterminowe zazwyczaj oferują dodatkowe pieniądze lub prowizję ze sprzedaży. Wysokość wynagrodzenia może być różna; programy te są zazwyczaj używane w celu zmotywowania pracowników do zwiększenia wydajności ich pracy.

Programy długoterminowe

Programy długoterminowe oferują wynagrodzenie w formie systemu akcji pracowniczych i mogą zwiększyć lojalność dla organizacji i jej celów.

Co zrobić w razie problemów?

Jeśli nie otrzymujesz dodatkowego wynagrodzenia lub prowizji, które Twoim zdaniem Ci przysługują, sprawdź w swojej umowie o pracę lub w informatorze dla pracowników w jaki sposób dodatki powinny być wypłacane. Zapytaj swojego pracodawcę, jeśli potrzebujesz więcej informacji.

Czasami umowa mówi, że dodatkowe wynagrodzenie jest wypłacane w terminie który ustali pracodawca. Innymi słowy, od niego zależy kto i ile dostanie. Jeśli tak się zdarzy, Twój pracodawca musi przeprowadzić ten podział sprawiedliwie.

Jeśli uważasz, że wystąpił jakiś błąd, powinieneś:

  • porozmawiać z pracodawcą aby sprawdzić czy nie nastąpiło jakieś nieporozumienie
  • poprosić pracodawcę o pisemne pokazanie w jaki sposób obliczył wysokość Twojego wynagrodzenia
  • zachować kopie jakichkolwiek listów i notatek ze spotkań

Istnieją trzy przypadki, w których można założyć sprawę o niewypłaconych dodatkach:

  • naruszenie umowy o pracę
  • bezprawne potrącenie
  • bezprawna dyskryminacja

Potrącenia z wypłat/naruszenie umowy o pracę

Wszystkie prawa do dodatków powinny być wymienione w umowie o pracę. Nie zawsze muszą być w formie pisemnej; mogą być ustalone ustnie lub uważane za oczywiste. Jeśli dodatek lub prowizja są włączone do umowy o pracę, niewypłacenie ich jest naruszeniem tej umowy (chyba, że istnieje przepis mówiący, że jest inaczej).

Niewypłacenie dodatku lub prowizji, które Ci przysługują może się również zaliczać do bezprawnego potrącenia.

Masz prawo do roszczeń zarówno w sprawie naruszenia umowy o pracę jak i bezprawnego potrącenia z dochodów, jednak nie zyskasz więcej pieniędzy, niż straciłeś. Żądanie wypłacenia bezprawnego potrącenia z dochodów jest zazwyczaj łatwiejsze do realizacji.

* Bezprawne potrącenia z dochodów - więcej informacji

* Dyskryminacja w pracy

Co się stanie, jeśli rzucisz pracę?

Bardzo dokładnie przeczytaj umowę o pracę, aby dowiedzieć się w jakich przypadkach Twój pracodawca może wstrzymać wypłacanie Ci wynagrodzenia. Zwykle przysługuje Ci prawo do otrzymania pieniędzy należnych Ci do momentu opuszczenia pracy.

Jeśli zostałeś zmuszony do rzucenia pracy przez szefa, który nie wypłacał Ci wynagrodzenia, możesz założyć sprawę o zwolnieniu się pod naciskiem dyrekcji.

Jeśli nie jesteś w stanie udowodnić że tak właśnie się stało, nie dostaniesz pieniędzy za okres wymówienia którego nie przepracowałeś. Wysokość prowizji przez Ciebie otrzymywanych będzie zależna od warunków umowy o pracę.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 08457 47 47 47 między godz. 8:00 a 18:00 od poniedziałku do piątku.

* Oficjalna strona Acas

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

* Wyszukaj swoje miejscowe biuro doradztwa personalnego

Jeśli jesteś członkiem związku zawodowego, możesz u nich szukać pomocy, rady i wsparcia.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama