Stres w pracy

3 lutego 2015, Londynek.net 110
Stres w pracy

Jedna na pięć osób odczuwa stres w swoim miejscu pracy, a pół miliona osób deklaruje powstawanie chorób spowodowanych stresem. Ten artykuł wskaże na przyczyny oraz środki zaradcze, jeśli chodzi o zwalczanie stresu, a także wyjaśni Twoje prawa.

Czym jest stres?

Jeżeli masz pracę, która jest dla Ciebie wyzwaniem, powinieneś odczuwać pewnego rodzaju 'ciśnienie' w pracy. Jednakże, jeśli to ciśnienie jest nadmierne, a Ty doświadczasz niesprzyjających reakcji z tego tytułu, wówczas jest to stres.

Stres nie jest chorobą, lecz może być zagrożeniem dla Twojego zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy. Zgodnie z prawem, Twój pracodawca musi dbać o Twoje zdrowie oraz bezpieczeństwo, gdy jesteś w pracy.

Zwyczajowe przyczyny stresu spowodowanego pracą to: utrudniony kontakt z przełożonym i/lub współpracownikami, niezdolność do sprostania zbyt wysokim wymaganiom ze strony przełożonego, monotonia pracy lub praca poniżej możliwości pracownika.

Stres może być wywołany także czynnikami niezwiązanymi z wykonywaną pracą, takimi jak: utrata bliskiej osoby, trudności finansowe lub choroba.

Co robić, jeśli odczuwasz dolegliwości związane ze stresem?

Jeśli uważasz, że cierpisz z powodu stresu związanego z Twoją pracą, powinieneś w tej sprawie porozmawiać z twoim pracodawcą. Sposób, w jaki stawisz temu czoła będzie zależał od rodzaju dolegliwości spowodowanych stresem. Na przykład:

  • Jeżeli obciążenie pracą jest zbyt duże, abyś mógł sobie poradzić, możesz oświadczyć, że nie chcesz pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu oraz nalegać na wprowadzenie minimalnych przerw - jeśli masz dziecko w wieku poniżej 6 lat lub niepełnosprawne dziecko w wieku poniżej 18 lat, masz prawo ubiegać się o  ruchomy czas pracy, a Twój pracodawca jest zobligowany do rozpatrzenia Twojej sprawy
  • Jeśli nie masz wystarczającej kontroli nad twoją pracą, powinieneś poprosić o większą swobodę w podejmowaniu decyzji
  • Jeżeli nie otrzymujesz dostatecznego wsparcia ze strony Twojego pracodawcy, wnieś prośbę o poprawę komunikacji wewnątrz firmy. Jeżeli odpowiednia liczba osób z załogi zgłosi problemy komunikacyjne, wówczas być może Twój pracodawca stworzy komisję doradczą (znaną works council)
  • Jeżeli słabe relacje międzyludzkie wpływają na efektywność Twojej pracy poszukaj informacji w poradniku dla pracowników (Staff Handbook) o zastraszaniu oraz nękaniu w miejscu pracy
  • Jeśli nie jesteś pewien swojej roli w miejscu pracy lub zakresu obowiązków, poproś Twojego pracodawcę o sprecyzowanie, czego się od ciebie wymaga
  • Jeżeli uważasz zmiany w Twoim miejscu pracy za stresogenne, poproś o dodatkowe konsultacje z pracodawcą zanim zapadną konkretne decyzje

Powinieneś także porozmawiać z pracodawcą jeżeli odczuwany stres nie jest związany z miejscem pracy. Być może Twój pracodawca będzie mógł zaoferować formę pomocy (np. zmniejszy czasowo zakres obowiązków, udzieli urlopu okolicznościowego), ułatwiającą rozwiązanie problemów w życiu osobistym

Stres może być powodowany celowo lub przypadkowo poprzez praktyki zastraszania w Twoim miejscu pracy. Jeżeli praktyki te mają podłoże seksualne (łącznie z Twoją seksualnością), religijne, rasowe lub powiązane z Twoją niepełnosprawnością, to masz prawo do działań prawnych z każdego z ww. tytułu. Również, w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych, pracodawca ma obowiązek zminimalizowania czynników stresogennych związanych z nieodpowiednim przystosowaniem miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych.

Rozwiązywanie sporu

Jeżeli Twój pracodawca nie jest w stanie lub jest niechętny, aby usunąć przyczynę Twojego stresu, możesz postąpić zgodnie z procedurą składania skarg przedstawioną w Twojej umowie o pracę lub poradniku pracy w danej firmie. Jeśli w Twoim miejscu pracy istnieje przedstawiciel ds. zdrowia oraz bezpieczeństwa, to może on towarzyszyć Ci na spotkaniu z twoim pracodawcą.

Jeżeli pracodawca zaoferuje Ci możliwość zażegnania sporu (np. kierując Cię do specjalisty ds. ochrony zdrowia w miejscu pracy), powinieneś ją zaakceptować, chyba że istnieją poważne powody, aby tego nie czynić.

Jeśli nie możesz rozwiązać sporu na drodze procedury składania skarg i nie jest możliwa dalsza praca w sposób, w jaki wymaga od Ciebie Twój pracodawca, możesz ubiegać się o konstruktywne zwolnienie z pracy (ze względu na niesprawiedliwe warunki pracy), o ile w dalszym ciągu decydujesz się na odejście z pracy. Jednakże, konstruktywne zwolnienie z pracy może być trudne do umotywowania, tak więc jest istotne, aby uzyskać poradę ze strony wykwalifikowanego prawnika lub innej osoby posiadającej odpowiednia kompetencje.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 08457 474747 od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Wektora

Witam, Warto zacząć działać! Pół roku temu byłam najbardziej zestresowaną osobą. Szukałam sposobu by odnaleźć chęci do działania i spokój. Wyzwania w pracy i w domu z mężem, wprowadzały mnie w stan rozdrażnienia, nie miałam czasu na siłownię, a jestem młodą mamą. Potrzebowałam czegoś co pozwoli mi normalnie funkcjonować a przede wszystkim uspokoi. Ostatnio biorę Nervocalm i widzę efekty, więc może warto spróbować. Ma specjalnie dwukierunkowe działanie, aby móc normalnie i spokojnie funkcjonować.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama