Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dyskryminacja ze względu na płeć w UK

Dyskryminacja ze względu na płeć w UK
To karalne, jeśli ktoś dyskryminuje drugą osobę ze względu na płeć. (Fot. Getty Images)
Gorsze traktowanie w pracy ze względu na płeć jest niezgodne z prawem. Dowiedz się więcej na temat swoich praw i tego co robić, jeśli uważasz, że padłeś lub padłaś ofiarą dyskryminacji.
Reklama
Reklama

Prawo ma na celu stworzenie wyrównanych szans na rynku, tak aby ludzie byli zatrudniani, wynagradzani, szkoleni i awansowani tylko ze względu na swoje umiejętności, możliwości i sposób wykonywania swojej pracy.

Zgodnie z ustawą o dyskryminacji ze względu na płeć z roku 1975, dyskryminowanie pracownika ze względu na jego płeć lub stan cywilny jest niezgodne z prawem. Niezgodne z prawem jest też dyskryminowanie pracownika przez to że miał, ma lub zamierza poddać się procesowi zmiany płci.

Dyskryminacja może być “bezpośrednia" lub “pośrednia", umyślna lub przypadkowa. Jeśli ktoś jest pokrzywdzony w pracy ze względu na swoją płeć lub stan cywilny, jest to niezgodne z prawem, w związku z czym pracodawca powinien zaprzestać takich praktyk.

Prawa dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć dotyczą niemal wszystkich pracowników (kobiety i mężczyzn) i wszystkich rodzajów organizacji na terenie WB.

Równe zarobki

Według ustawy o równych zarobkach z roku 1970, wypłacanie różnych wynagrodzeń kobietom i mężczyznom za wykonywanie tej samej pracy jest niezgodne z prawem; dotyczy to również pracy uznanej przez pracodawcę za podobną lub pracę o tej samej wartości.

Różne rodzaje dyskryminacji ze względu na płeć

Dyskryminacja ze względu na płeć jest niezgodna z prawem na wszystkich płaszczyznach dotyczących zatrudnienia. Prawo jest ważne od momentu rekrutacji, przez warunki zatrudnienia i pracy, wynagrodzenie i zasiłki, status, szkolenia, awansy i możliwości przeniesienia aż do zwolnienia i redukcji.

Jednak w niektórych przypadkach praca może być oferowana tylko osobom konkretnej płci, ze względu na tzw. "naturalne kwalifikacje do wykonywania zawodu". Jako przykłady można podać:

  • niektóre zawody dotyczące szkół męskich/żeńskich
  • niektórych zawodów opieki społecznej
  • posad aktorskich, które wymagają mężczyzny/kobiety

Rodzaje dyskryminacji

Istnieją cztery rodzaje dyskryminacji:

  • Dyskryminacja bezpośrednia - odmienne traktowanie ze względu na płeć, stan cywilny lub zmianę płci (np. większe wypłaty dla mężczyzn niż kobiet za wykonywanie tej samej pracy, awansowanie kogoś samotnego zamiast osoby zamężnej/żonatej z lepszymi kwalifikacjami, lub zwolnienie kobiety za bycie w ciąży lub chęć założenia rodziny)
  • Dyskryminacja pośrednia - stawianie kogoś w niekorzystnej sytuacji ze względu na pewne zasady (np. ustalanie minimalnego wzrostu, co może dyskryminować większość kobiet, lub odmowa zatrudnienia na pół etatu bez podania przyczyny)
  • Nękanie - obrażanie lub zachęcanie/pozwalanie innym pracownikom na takie zachowanie (np. robienie seksistowskich uwag lub gestów, pozwalanie na rozprowadzanie niedwuznacznych materiałów, lub nadanie komuś potencjalnie obraźliwej ksywki ze względu na płeć tej osoby)
  • Prześladowanie - traktowanie kogoś nie fair ze względu na złożenie przez tą osobę zażalenia o dyskryminacji (np. zabranianie udziału w szkoleniach, podejmowanie nieuczciwych działań dyscyplinarnych lub wykluczanie z udziału w imprezach towarzyskich)

Pracodawcy którzy nie powstrzymają swoich pracowników przed dyskryminacją ze względu na płeć, sami postępują niezgodnie z prawem.

Czym jest “działanie pozytywne”?

W niektórych okolicznościach pracodawca może wspierać lub oferować pomoc mężczyznom lub kobietom i takie "działanie pozytywne" jest zgodne z prawem o dyskryminacji.

Na przykład, pracodawca, u którego nie ma żadnej kobiety na stanowisku menedżera może zaoferować szkolenie menedżerskie tylko kobietom lub zachęcać je do ubiegania się o pozycję menedżera. Działanie pozytywne może dotyczyć tylko szkolenia i zachęty do ubiegania się o stanowisko, więc jeśli chodzi o wybór kto ma dostać awans, pracodawca musi rozpatrzyć wszystkie złożone kandydatury.

Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą dyskryminacji?

Jeśli uważasz się za osobę dyskryminowaną ze względu na płeć, musisz o tym porozmawiać ze swoim pracodawcą, wyjaśniając przy tym co postrzegasz jako dyskryminację. Jeśli wystąpi taka konieczność, złóż pisemne zażalenie. Jeśli możesz skorzystać z usług przedstawiciela pracowniczego (np. urzędnik związku zawodowego), może to rozwiązać problem. Twój pracodawca może mieć przepisy dotyczące równych możliwości w pracy - poproś, aby Ci je pokazał.

Jeśli i to nie zadziała, możesz złożyć skargę korzystając z procedury rozpoznawania skarg. Nie możesz za to być ofiarą prześladowań za złożenie zażalenia, ponieważ jest to dyskryminacja.

Jeśli wciąż nie jesteś usatysfakcjonowany, możesz złożyć skargę do Sądu Pracy - musisz to zrobić w ciągu trzech miesięcy od daty wystąpienia dyskryminacji lub w ciągu sześciu miesięcy jeśli sprawa dotyczy nierównych dochodów. Sąd może przyznać Ci prawo do odszkodowania za bycie ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna i poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych (Acas) oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas helpline: 0300 123 1100 ( 8:00 -18:00 od poniedziałku do piątku)

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

    Komentarze
    • M K
      22 czerwca 2010, 09:39

      Przyjechalam do Anglii w styczniu 2008 roku. Po dwoch miesiacach znalazlam swoja pierwsza stala prace w firmie zajmujacej sie marketingiem nieruchomosci. Znalam dobrze jezyk (studiowalam 9 lat temu w Anglii) wiec ucieszylam sie, ze tak szybko udalo mi sie cos znalezc. Po 8 miesiacach pracy zaszlam w ciaze i poinformowalam o tym pracodawce. Zwolniono mnie przez telefon w ciagu 3 dni!!! Ledwo zywa, z zagrozona ciaza zaczelam z nim walke, ktora wygralam po 7 miesiacach. Zwolniono mnie bezprawnie, co udowodnilam. Stracilam dziecko (komplikacje+stres), lecz dalam mu lekcje, ktora na dlugo zapamieta

    • M K
      22 czerwca 2010, 09:44

      Jesli jestescie w podobnej sytuacji, nie nalezy sie poddawac. Jego nieznajomosc prawa + nieznajomosc mojego kontraktu spowodowalo, ze popelnil serie bledow za co slono zaplacil (dostalam odszkodowanie). Duzo informacji zwiazanych z przepisami prawa pracy znajduje sie na stronie organizacji ACAS: http://www.acas.org.uk z ktorej korzystalam. Bylam tylko raz u prawnika, ktory potwierdzil tylko, ze mam sprawe do wygrania. Reszte zrobilam sama. ACAS przysyla takze kopie pozwu jesli sie do tej organizacji zwrocicie. Najwazniejsze - nie poddac sie!

    • Leszek
      13 grudnia 2015, 19:23

      Racja!!!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama