Nadgodziny

4 lutego 2015, Londynek.net 200
Nadgodziny

Nadgodziny to praca wykonywana poza podstawowym czasem zatrudnienia, o którym jest mowa w kontrakcie. Przepisy mówią, że większość personelu nie może zostać zmuszona do pracowania większej liczby godzin niż 48 tygodniowo. Zgoda na wydłużony czas pracy musi być zawarta na piśmie i podpisana.

Płacą za nadgodziny

Nie istnieje żadne prawo mówiące o wysokości wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach i nie istnieje żadne ustawowe minimum, jednak stawka nie może spaść poniżej płacy minimalnej. Twoja umowa o pracę powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące płacy za nadgodziny.

Płaca za nadgodziny rózżni się w zależności od pracodawcy, niektórzy podnoszą stawkę za pracę w weekendy lub bank holidays, a inni nie.

Wolne zamiast wypłaty za nadgodziny

Niektórzy pracodawcy, zamiast płacić za nadgodziny, oferują pracownikom TOIL (time off in lieu - czas wolny zamiast pieniędzy). Warunki musisz ustalić ze swoim pracodawcą, jednak dni wolne będziesz mógł zazwyczaj wykorzystać w terminach odpowiadająch pracodawcy. Niektórzy pracodawcy ustalają ogólne zasady przyznawania i wykorzystywania dni wolnych od pracy, inni natomiast przyznają je indywidualnie.

Nadgodziny a płaca

Nadgodziny nie są zazwyczaj liczone podczas obliczania płatnego urlopu lub urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy adopcyjnego. Jest jednak brane pod uwagę, jeśli praca w nadgodzinach jest częścią Twojej umowy o pracę.

Twoja umowa o pracę powinna zawierać informacje na temat warunków pracy w nadgodzinach. Musisz pracować w takim trybie tylko wtedy, jeśli jest to w niej zawarte. Ale nawet jeśli tak jest, nie możesz być zmuszony do pracowania dłużej niż 48 godzin tygodniowo (w obliczonej średniej). Jeśli jesteś zmuszony do pracowania dłużej niż 48 godzin, porozmawiaj o tym ze swoim pracodawcą.

Jeśli Twoja umowa o pracę nie gwarantuje Ci możliwość pracy w nadgodzinach, Twój pracodawca może się na to nie zgodzić. Nie może jednak Cię dyskryminować lub zastraszać pozwalając innym pracownikom na pracę w nadgodzinach, a zabraniając jej Tobie.

Twoja umowa o pracę powinna jasno określać Twoje normalne godziny i dni pracy, może to również dotyczyć pracy w niedziele. To, czy zalicza się to do nadgodzin zależy od umowy o pracę. Pracownicy sklepów detalicznych i punktów zakładów mogą zdecydować o nie pracowaniu w niedziele.

Nadgodziny dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin

Dopóki umowa nie stwierdza inaczej, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin otrzymują wynagrodzenie za nadgodziny, jeśli pracują:

  • dłużej niż zostało to zapisane w umowie o pracę
  • dłużej niż osoby zatrudnione w pełnym wymiarze godzin
  • w nietypowych godzinach pracy, za które osoba pracująca w normalnym wymiarze godzin dostałaby lepsze wynagrodzenie

Zgodnie z prawem pracownicy na pół etatu powinni być traktowani tak samo jak pracownicy full-time.

Zmiany w organizacji pracy

Twój pracodawca może być zmuszony do zmiany organizacji Twojej pracy ze względu na czynniki ekonomiczne lub bieg interesów. Jednak Twoja umowa o pracę może zostać zmieniona jedynie za obopólną zgodą. Jeśli stanie się inaczej, jest to naruszenie warunków umowy o pracę.

Jak dowiedzieć się o swoich nadgodzinach?

Przede wszystkim sprawdź swoją umowę o pracę, w której powinny być zawarte informacje na temat pracy w nadgodzinach i wynagrodzeniu za nią. Pamiętaj, że zgodnie z prawem pracodawca musi dać Ci pisemną umowę o pracę w ciągu dwóch miesięcy od daty rozpoczęcia przez Ciebie wykonywania obowiązków.

Co dalej?

Jeśli coś jest niejasne, powinieneś porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą. Pomocy może Ci również udzielić przedstawiciel pracowników, np. przedstawiciel związku zawodowego. Powinieneś też przejrzeć dokumenty, które otrzymałeś przy okazji rozpoczęcia pracy, takie jak pisemne warunki pracy oraz informator dla pracowników.

Gdzie uzyskać pomoc?

Poradnia rodzinna oraz poradnia i komisja pojednawcza w sprawach pracowniczych oferują darmowe, dyskretne i bezstronne rady w zakresie prawa pracy. Możesz zadzwonić pod numer zaufania Acas: 0 845 747 47 47 między 8 a 18 od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa personalnego (CAB) może udzielić Ci darmowych i bezstronnych porad. Możesz znaleźć adres najbliższego biura CAB w książce telefonicznej lub w internecie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Grazyna J

A co jeśli pracodawca nie dał w ogole kontraktu?? A pracownik pracował po 12 godzin przez 6 dni w tygodniu?

Marcin banasiak

jedyna mozliwoscia uzyskania pieniedzy jest przejscie sie do Citizens Advice, ja mam ten sam problem tylko ze pracuje po 16 godzin i za shifta mam placone 39,80 funta porazka pracuje w miesiacu prawie 300 godzin a zarabiam 1.200 funa po odliczeniu podatku gdzie minimum powinno byc z 1.900 funa patologia i zlodziejstwo ale zrobie z nimi porzadek wyzyskiwacze,nadmieniam ze to restauracja w centrum londynu

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama