Care worker

19 stycznia 2015 1000
Care worker

Wielu Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii wykonuje zawód care worker - opiekuna osób starszych lub, z powodu psychicznego lub fizycznego upośledzenia, niezdolnych do prowadzenia samodzielnego życia.

Opiekun dba o komfort fizyczny i psychiczny osoby, którą się zajmuje. W zależności od tego, czy pracuje w domu opieki, czy dla osoby prywatnej, a także od tego, jakiej pomocy wymaga dana osoba, różni się zakres jego obowiązków oraz czas, jaki spędza w pracy. Może pracować w standardowym wymiarze czasu albo mieszkać z osobą, którą się opiekuje, w celu zapewnienia jej  opieki i poczucia bezpieczeństwa.

Obowiązki

Podstawowe obowiązki opiekuna pracującego w domu opieki i pracującego dla osoby prywatnej nie różnią się bardzo: opiekun dba o komfort osoby, którą się zajmuje. Dba o higienę osobistą klienta, o regularne posiłki i dopilnowanie tego, by przyjmował leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Zapewnia transport, który jest niezbędny w sytuacji, w której trzeba dostać się do szpitala, na fizykoterapię czy w jakiekolwiek inne miejsce.

Kwalifikacje

Kwalifikacje nie są w tej pracy najważniejsze. Istnieją jednak szkolenia, które nie pomogą w zdobyciu wiedzy i umiejętności pomocnych w opiekowaniu się ludźmi starszymi. Warto systematycznie odwiedzać stronę General Social care Council, na której można znaleźć najnowsze informacje dotyczące wszelkich treningów i kursów. Jednym z najistotniejszych certyfikatów, o jakie powinien się postarać się opiekun jest Health and Social Care National Vocational Qualification (NVQ). W miarę rozwoju i nabywania nowych doświadczeń warto postarać się o certyfikat na poziomie drugim oraz trzecim - będzie to wartościowe potwierdzenie Twoich umiejętności.

Często są organizowane szkolenia w miejscach pracy. Dzięki nim opiekun może dowiedzieć się wszystkiego na temat zdrowia, bezpieczeństwa oraz samej opieki. Podstawą do zdobycia certyfikatu jest doświadczenie - jest ono bardzo cenione przez wszystkich pracodawców.

Predyspozycje

Pewne cechy charakteru są ważniejsze od kwalifikacji. Wiedza jest niezbędna, szczególnie w przypadku opieki nad ludźmi chorymi, ale naprawdę najważniejsze jest, by być troskliwym, cierpliwym i mieć dużo wyrozumiałości. Trzeba także umieć słuchać i być wyczulonym na potrzeby innych. Opiekun nie może mieć problemu z komunikacją, tak więc znajomość języka angielskiego jest niezbędna. Umiejętności komunikacyjne są potrzebne nie tylko w kontaktach z osobą, którą zajmuje się opiekun, ale także z lekarzami lub pracownikami społecznymi.

Praca opiekuna opiera się na bliskim kontakcie z inną osobą, w większości przypadków osoba pretendująca do wykonywania tego zawodu musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Częstym wymogiem jest prawo jazdy.

Zarobki

Zarobki opiekuna plasują się od 11 000£ rocznie i wraz ze zdobytym doświadczeniem mogą wzrosnąć do około 20 000£. Płace różnią się w zależności od tego, czy opiekun pracuje w domu opieki, czy opiekuje się kimś 24 godziny na dobę. W drugim przypadku często ma także zapewnione bezpłatne zakwaterowanie.

Mimo że praca tego typu niesie ze sobą także nieprzyjemne aspekty (długie godziny pracy, poczucie ciągłej odpowiedzialności i stres), opiekowanie się innymi to zajęcie bardzo satysfakcjonujące. Jest to prawdopodobnie ten aspekt, który dla wielu jest najważniejszy i sprawia, że tak wiele osób decyduje się na wykonywanie tego zajęcia.

Jesteś cierpliwy, wyrozumiały i chciałbyś pomagać, tym, którzy tej pomocy potrzebują? Zawód opiekuna osób starszych lub chorych może być dobrym wyborem i szansą na zawodowe spełnienie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (10)


~Opiekunka

Coraz czesciej wyludza sie dane osobowe i nie zatrudnia opiekunki/albo zatrudnia na kilka dni/,ponosisz koszt dojazdu, szkolenia i wracasz do PL! A agencja bierze doplate za to,ze cie wyszkolila.

~Małgorzata

Hej. Ja też szukam pracy jako opiekunka w UK, i właśnie bardzo obawiam się tego co opisałaś. Chciałabym porozmawiać z Tobą na ten temat.

~Rado

W skrocie: zmieniasz pieluchy, wycierasz gowno, podajesz jedzenie w czasie obiadu i sprzatasz w pokojach rezydentow..zarobki od 6.50 do 7.70 za godz.

~Carerka

Jak przeliczysz zarobki opiekuna z zamieszkaniem to wychodzi ci 2 F /godz !!! Powiecie,ze to nawet nie minimalna płaca-a tak! Reszta:podpisujesz wolontariat!!!! Odradzam.

~Opiekunka

Z tym wyłudzaniem danych to prawda, bo sama padłam ofiarą. Firmy - Agencje robią tak, żeby mieć dofinansowanie za każdego a w rzeczywistości mogą nie mieć oferty.

~Jakaś pani

A skąd ty Rado wiesz???

~Takatamcarerka

Najgorsza i najgorzejplatna praca.....juz lepiej w hurtowni lub segregacji smieci.

~Wethairpl

Ja pracowałam przez kilka miesięcy jako support worker - trudne doświadczenie.. Wiele się nauczyłam, ale nie wytrwałam w tej pracy. O samym zawodzie i moich doświadczeniach pisałam na blogu:

http://wethair.pl/category/support-worker/

Praca bardzo wymagająca psychicznie.. No i trzeba trafić do dobrej organizacji...

~Jatez

Ostatnio bardzo wzrosly wymagania jezykowe,stare babska chca ciagle "blablac"! 24/7 to potrafi zameczyc na smierc! A latem?-kilka razy dzienne pchasz wozek bo baba chce na spacer! "Ja place-to wymagam"-uslyszalam nie raz! Najgorsza robota pod sloncem! Noce nieprzespne,obiady wymagaja jak od kucharza,skape ludziska patrza aby im kupowac za swoje!

~OPIEKĄ RZĄDZĄ ZŁODZIEJE

12-14 godzin dziennie biegania od jednej osoby do drugiej a płacone za 6-7 godzin to nawet 10/godz daje w rzeczywistości TYLKO 5funtów na godzinę czyli jeden wielki przekręt a do tego wyplata raz na miesiąc !!!
Często zlecenia tylko 3 godziny dziennie czyli 30 funtów na dzień ha ha ha

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 28 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0021 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2170 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8696 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8951 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8362 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama