Konsultant agencji rekrutacyjnej

15 stycznia 2015, Londynek.net 210
Konsultant agencji rekrutacyjnej

Każdego dnia do Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżają nowi imigranci ze wszystkich stron świata. W zawrotnym tempie przybywa ludzi szukających zatrudnienia. Agencje rekrutujące stały się jedną z najbardziej obleganych pozycji na rynku pracy.

Stawia to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy nie zawsze są w stanie ogarnąć cały proces rekrutacyjny, w którym udział biorą setki chętnych. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na tego typu firmy, stale wzrasta liczba agencji. A w związku z tym, że stale wzrasta ich liczba, pojawiają się również nowe miejsca pracy – głównie na stanowisko konsultanta agencji rekrutującej.

Osoba ubiegająca się o pracę na stanowisku konsultanta agencji rekrutującej nie musi mieć wykształcenia w tym kierunku. Ważne jest natomiast doświadczenie zawodowe. Wiele osób przyznaje, że choć ukończyło studia i ma dyplom, nie ma wykształcenia w zawodzie, który wykonuje obecnie. Zatem wszelkie nabyte dyplomy bądź certyfikaty mają ogromne znaczenie w budowaniu kariery, jednak są niejako uzupełnieniem zdobytego wcześniej doświadczenia.

W przypadku braku praktyki w branży rekrutacyjnej, bardzo wysoko cenione jest doświadczenie w sprzedaży: bezpośredniej lub pośredniej. Jest to spowodowane faktem, że praca konsultanta polega, między innymi i w dużym uproszczeniu, na „sprzedawaniu” pracodawcom spełniających ich wymogi pracowników i odwrotnie – na „sprzedawaniu” pracownikom stanowisk, które odpowiadają ich preferencjom.

Inne ważne umiejętności potrzebne w pracy konsultanta to umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi (istotnym aspektem pracy jest dbanie o już zarejestrowanych klientów, a także pozyskiwanie nowych) oraz dobra organizacja pracy, odporność na stres, inicjatywa własna, umiejętność pracy w pojedynkę, a także znajomość języków obcych.

Dlatego właśnie coraz częściej agencje zatrudniają ludzi bez wykształcenia, ale posiadających wymienione umiejętności. Znajomość języków obcych jest o tyle ważna, że w agencjach rejestruje się coraz większa liczba obcokrajowców, nie mówiących po angielsku. W takiej sytuacji cenni są konsultanci, potrafiący się z nimi porozumieć w ich językach ojczystych.

Języki obce

Pracodawcy często szukają pracowników ze znajomością konkretnych języków obcych – w gestii agencji leży sprawdzenie tej znajomości i najczęściej robią to właśnie konsultanci mogący się pochwalić umiejętnościami lingwistycznymi. W związku z tym, że liczba Polaków na Wyspach jest duża i ciągle wzrasta, agencje chętnie zatrudniają pracowników tej narodowości.

Istotną rzeczą dla chętnych do pracy w agencji jest to, że często agencje rekrutujące są nastawione na bardzo konkretne branże, np. badanie rynku (market research), sprzedaż (sales), edukację, języki czy IT, czyli branżę komputerową. Warto zatrudnić się w agencji, której profil będzie odpowiadał Twoim zainteresowaniom: jeśli Twoja wiedza na temat komputerów jest niewielka, w agencji nastawionej na ten typ pracy możesz nie czuć się zbyt pewnie. Warto więc zorientować się, jakie są poszczególne rodzaje agencji i skupić się na składaniu aplikacji do tych, których profil sprzyja naszym zainteresowaniom.

Wtedy praca okaże się bardziej satysfakcjonująca. Można też podzielić agencje na high street recruitment, czyli te, które proponują stanowiska o rocznym dochodzie do £30 000, specialist recruitment, czyli jak specjalizujące się w ofertach z konkretnej branży i executive search, czyli agencje, które zajmują się ofertami stanowisk najwyższych.

Poczatek kariery

Jeśli dopiero zaczynasz karierę w rekrutacji, nie możesz liczyć na bardzo wysokie zarobki. Standardową gażą w przeciągu pierwszego roku pracy jest stawka od £15 000 do £20 000 plus prowizja. W drugim roku stawka dość często zwiększają się do £30 000 rocznie, jednak wszystko zależy od danej firmy i od tego, czy zainwestuje w pracownika i tym samym w jego dalszy rozwój.

Generalnie rzecz ujmując, praca na stanowisku konsultanta agencji rekrutującej jest bez wątpienia w zasięgu ludzi energicznych, dobrze zorganizowanych, odpowiedzialnych i komunikatywnych, którzy dysponują językiem perswazji, by skutecznie pozyskiwać docelowych pracowników. Nie ma restrykcji w kwestii narodowości, jednak przez wzgląd na stały kontakt z klientami, angielski musi być na bardzo wysokim poziomie. Oprócz tego, trzeba mieć dużo własnej inicjatywy i być bardzo zorganizowanym.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Business Link

fajne

Marzenna Lichota

Brzmi optymistycznie ale na pewno i chetnych kandydatow nie brakuje

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama