Ogrodnik

15 stycznia 2015, Londynek.net 200
Ogrodnik

Praca ogrodnika polega na pielęgnacji i produkcji roślin zarówno na świeżym powietrzu jak i w obiektach zamkniętych. Praca ogrodnika polega również na porządkowaniu i sprzątaniu terenu otaczającego zieleń.

Praca ogrodnika jakkolwiek może wydawać się bardzo spokojna, często wiążę się z nadmiarem stresu spowodowanym głównie  limitem czasowym względem klienta. Ogrodnik to poszukiwany fach w Wielkiej Brytanii, warto wziąć go pod uwagę wybierając swój zawód.

Wykształcenie

W ogłoszeniach dotyczących zatrudnienia w ogrodnictwie nie ma mowy o konkretnym wykształceniu przygotowującym do zawodu ogrodnika. Doświadczenie w tym zawodzie nie zawsze jest wymagane. A więc tak naprawdę każdy, kto czuje, że mógłby się sprawdzić w tego rodzaju pracy, a nie ma odpowiednich kwalifikacji, może być spokojny, ponieważ wielu przypadkach wystarczy mu - na początek - jedynie zapał i chęć do pracy.

Satysfakcja

W zawodzie ogrodnika najbardziej satysfakcjonujący jest oczywiście sam moment projektowania i budowania ogrodu od podstaw (bo zdarza się, że wchodzi to w zakres obowiązków ogrodnika), ponieważ jest to zajęcie kreatywne, które pozwala zobaczyć namacalne efekty pracy. Jednak - szczególnie w Londynie czy innych większych miastach - ogrodnik dużo pracuje także w biurach. Często jest przez to skazany na stanie w długich korkach. Zdarza się, że spędza się więcej czasu w firmowym vanie niż opiekując się roślinami.

Mimo, że ten rodzaj pracy jest na pewno lżejszy od fizycznej pracy w ogrodach, jest też dużo bardziej nużący. Po przyjeździe do klienta, obowiązki zamykają się w oberwanie zasuszonych listków i starcie kurzu z pozostałej części rośliny. Z drugiej jednak strony, bardzo doceniana jest praca w sferze dość dużego kontaktu z klientem.

Zarobki

Jeśli chodzi o zarobki w tej branży, najczęściej przy prawie dziewięciogodzinnym dniu pracy, zarobki wahają się od £1100 do £2000 miesięcznie, w zależności od ilości przepracowanych godzin, a co za tym idzie, bonusów za nadgodziny czy pracę w weekendy. Stawka różni się także w zależności od umiejętności nabytych w pracy.

Praca w mniejszej firmie cieszy dobrymi relacjami w zespole, pozwalającymi na budowanie lepszej relacji z resztą pracowników. Ma jednak dość duży minus, w postaci braku perspektyw dalszego rozwoju. Po roku pracy udaje się często osiągnąć wszystko, co było do zdobycia w niewielkiej firmie. Można liczyć jedynie na bonusy za dobrze wykonaną pracę, jednak doświadczenie w tej branży pokazuje, że właściciele małych firm są bardziej powściągliwi przy wydawaniu pieniędzy.

Mała firma daje jednak jak najbardziej możliwość dobrego startu, a także nabycie doświadczenia. Dzięki temu daje szansę przeniesienia się do większej firmy, gdzie dzięki sprzyjającej mobilności, zdobywa nieporównywalnie większe szanse na awans lub założenia własnego biznesu.

Kiedy najlepiej szukać pracy w branży ogrodniczej? Niezależnie od tego, czy szukasz pracy w małej firmie rodzinnej czy w większej korporacji ogrodniczej, największe zapotrzebowanie można zaobserwować w okresie wiosenno – letnim, czyli od marca do sierpnia. W tym sezonie jest zdecydowanie więcej pracy - nieporównywalnie więcej do sezonu jesienno-zimowego. W okresie letnim jest największe zapotrzebowanie, głównie ludzi do pracy sezonowej, jednak często dzieje się tak, że pracownicy zostają dłużej niż przewiduje praca sezonowa w okresie letnim, bo czasem nawet do początków listopada czy grudnia.

Kolejną istotną sprawą, która na pewno będzie miała znaczenie przy ocenie danej kandydatury jest usposobienie kandydata. Celem jest sprostanie wymogom klienta, a także pozostawienie dobrego wrażenia – jeśli klient polubi danego pracownika i obdarzy go zaufaniem, jest większa szansa na to, że będzie dłużej korzystał z usług oferowanych przez daną firmę ogrodniczą, a tym samym przyczyniał się do jej ciągłego rozwoju.

Rodzaj pracy

Praca ogrodnika może być zatem pracą wykonywaną na świeżym powietrzu, wymagającą siły mięśni, ale także pracę prawie wręcz biurową - wszystko zależy od specyfiki firmy, dla której będziesz pracować. Jeśli męczy Cię praca w ‘’czterech ścianach’’, dusisz się w biurowcach i tęsknisz za pracą w słońcu, może warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się. Wygląda bowiem na to, że pracy ogrodnika – w zasadzie tak jak każdej innej – można się nauczyć, a praca na świeżym powietrzu może dać ogromną satysfakcję.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Landscaper

praca na swiezym powietrzu moze dac ogromna satyskfacje szczegulnie jak leje deszcz i wieje wiatrem a potem lezysz tydzien chory.

~Martinii

Szczeg,,U,,lnie jak się nie umie pisać poprawnie w ojczystym języku , komentarz taki jest bardzo poważny , i jak najbadziej brany pod uwagę. Wieje wiatrem a nie wieje wiatr ?? :) Rada - siedź w domu i czekaj na słońce. Weź elementarz pierwszoklasisty i ucz się podstaw.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama