Pieniądze na emeryturze

4 marca 2016, Londynek.net 100
Pieniądze na emeryturze

Przejście na emeryturę niweluje wprawdzie niektóre opłaty, ale - jak się okazuje - nie wszystkie.

Kiedy osiągniesz wiek emerytalny State Pension, nie opłacasz już ubezpieczenia National Insurance, ale nie przestajesz automatycznie płacić Income Tax.

Jeśli Twój przychód opodatkowany - włącznie z emeryturą - wynosi więcej niż Twoje ulgi podatkowe, wciąż jesteś podatnikiem.

 By dowiedzieć się, czy jesteś podatnikiem:

dodaj do siebie swój całkowity przychód opodatkowany, oblicz swoje ulgi podatkowe, odejmij ulgi podatkowe od swojego przychodu opodatkowanego

Jeśli Twój przychód opodatkowany wynosi więcej niż ulgi podatkowe, jesteś płatnikiem i musisz skontaktować się z HM Revenue & Customs (HMRC. Jeśli Twoje ulgi podatkowe są takie same lub wyższe niż przychód opodatkowany, nie musisz podejmować żadnych działań. Jeśli uważasz, że nie powinieneś płacić podatku, ale płacisz, będziesz mógł złożyć podanie o jego zwrot.

Krok pierwszy – dodaj do siebie swój przychód opodatkowany

Część przychodu jest opodatkowana a część nigdy nie jest opodatkowana. Porównaj tylko swój przychód opodatkowany ze swoimi ulgami podatkowymi w roku podatkowym (6. kwietnia do 5. kwietnia), by sprawdzić, czy jesteś płatnikiem.

Przychód opodatkowany

Twój przychód opodatkowany zawiera:

* emerytura państwowa State Pension
* prywatne emerytury, zawierające emerytury od poprzednich pracodawców i emerytury osobiste
* przychód z zatrudnienia/samo-zatrudnienia, jeśli wciąż pracujesz
* odsetki z większości banków i towarzystw towarzystwa budownictwa społecznego (ilość brutto, zanim zostały opodatkowane)
* dywidendy (przychód z akcji)
* przychód z nieruchomości
* przychód zza granicy
* niektóre zasiłki, zawierające Carer's Allowance i, w niektórych przypadkach, Incapacity Benefit

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim lub partnerskim i masz przychód z oszczędności, inwestycji lub nieruchomości zapisany na wspólne nazwisko, zwykle traktowany jesteś jako osoba otrzymująca połowę przychodu. Musisz więc płacić podatek jedynie od swojej połowy. Jeżeli nie pozostajesz w związku małżeńskim lub partnerskim, podliczasz tylko swoją część lub przychód wspólny.

Przychód nieopodatkowany

Przychód, który nigdy nie jest opodatkowany:

* Pension Credit
* Working Tax Credit or Child Tax Credit
* przychód lub odsetki z konta Individual Savings Account (ISA), Personal Equity Plan (PEP) lub Tax Exempt Special Savings Account (TESSA)
* odsetki z National Savings Certificates
* odsetki i premie z programu Save As You Earn (SAYE)
* pewne zasiłki, włączając Cold Weather Payments, Attendance Allowance, Income Support i Disability Living Allowance.

Strona internetowa HMRC zawiera pełną listę przychodów opodatkowanych i nieopodatkowanych.

Krok drugi – dodaj do siebie swoje ulgi podatkowe

Twoje ulgi podatkowe są wielkością przychodu, który możesz zapłacić bez płacenia podatku. Zawierają ulgi personalne i dla osób niewidomych.

Ulga osobowa

Każda osoba dostaje podstawową ulgę podatkową, ale jeśli jesteś w wieku 65 lat lub więcej, a Twój przychód jest poniżej pewnego poziomu, stawka zwiększa się.

Ulga dla osób niewidomych

Jeśli jesteś zarejestrowaną osobą niewidomą lub niezdolną do wykonywania jakiejkolwiek pracy, do której konieczny jest wzrok, możesz ubiegać się o ulgę dla osób niewidomych. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim lub partnerskim i nie możesz skorzystać z całej ulgi, możesz oddać jej nieużytą część małżonkowi lub partnerowi cywilnemu.

Krok trzeci – oblicz, czy jesteś podatnikiem

Odejmij ulgi wolne od podatku od swojego przychodu opodatkowanego; jeśli coś pozostało, musisz zapłacić za to podatek i skontaktować się z biurem podatkowym Tax Office. (Weź pod uwagę to, że nawet jeśli okażesz się być podatnikiem, możesz kwalifikować się na inne ulgi, które mogą pomniejszyć Twój podatek, lub w niektórych przypadkach, możesz nie musieć nic zapłacić - prześledź poniższy link, by dowiedzieć się więcej.).

Jeśli otrzymujesz emeryturę prywatną lub z zakładu pracy albo pracujesz na pół etatu, i w rezultacie jesteś podatnikiem PAYE, Twoje biuro podatkowe Tax Office może zebrać od Ciebie dodatkowy podatek, który jesteś tym sposobem im winien (włączając w to Twoją emeryturę State Pension). Inaczej poproszą Cię o wypełnienie formularza P810 lub zapłacenia podatku przez Self Assessment.

* Ulgi zmniejszające podatek od emerytur

Jak skontaktować się ze swoim biurem podatkowym Tax Office

Zwykle odnajdziesz numer telefonu i adres do swojego biura podatkowego Tax Office w każdy liście lub formularzu, który otrzymałeś od HMRC. Lub, jeśli znasz nazwę swojego biura, możesz poszukać szczegółów kontaktowych w Internecie. Możesz także dowiedzieć się w lokalnym HMRC Enquiry Centra.

Jeśli uważasz, że płacisz za dużo podatku

Jeśli uważasz, że płacisz za dużo podatku lub że nie powinieneś płacić go w ogóle, możesz podjąć pewne kroki, by uzyskać jego zwrot.

* Zwrot podatku

 Aby dowiedzieć się więcej o:

  • zasiłkach i zwolnieniach podatkowe od emerytury,
  • pracy na niepełny etat w czasie emerytury,
  • ulgach zmniejszających podatki od emerytur - kliknij tutaj.
 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Bj Interpreta

OK, ale dla mnie niezrozumiale brzmi "przychód opodatkowany", ponieważ podatek można obliczyć, dopiero, po odjęciu ulg. Rozróżniam "przychód podlegający opodatkowaniu" i "przychód niepodlegający opodatkowaniu", następnie "ulgi zmniejszające przychód podlegający opodatkowaniu" oraz "ulgi zmniejszające podatek", czasem do zera.
Wszystko jest dość skomplikowane, chyba lepiej oddać sprawy księgowemu

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama