Błędy w zapisach NI dotyczące emerytury

4 kwietnia 2016, Londynek.net, Brak komentarzy00
Błędy w zapisach NI dotyczące emerytury

Emeryturę państwową otrzymuje się po wpłaceniu wystarczającej kwoty pieniędzy w postaci regularnych składek w czasie życia zawodowego. Ewentualne braki w zapisach National Insurance mogą mieć zatem wpływ na Twoja emeryturę państwową. Dlatego może warto byłoby rozważyć możliwość wyrównania tych braków poprzez zapłacenie dodatkowych składek.

By móc uzyskać pełną emeryturę państwową lub inne środki finansowe z puli socjalnych, należy dokonywać systematycznego wpłacania składek na National Insurance ze swoich zarobków. Trzeba zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy przed wkroczeniem w wiek emerytalny.

Czym jest rok kwalifikujący?

By przepracowany rok został uznany za kwalifikujący trzeba zarobić określoną sumę pieniędzy. Obecnie mężczyźni muszą mieć 44 takie lata, a kobiety 39, by móc uzyskać pełną emeryturę państwową.

Dowiedz się więcej o latach kwalifikujących oraz emeryturze państwowej z „Emerytura państwowa - twój przewodnik".

Braki w zapisach National Insurance

Przyczyny pojawienia się braków w zapisach national Insurance mogą być naprawdę różne, na przykład jeśli:

  • byłeś bezrobotny i nie ubiegałeś się o zasiłek
  • byłeś samo-zatrudnionym i nie opłacałeś składek klasy 2
  • mieszkasz za granicą

Tego typu braki mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby twoich lat kwalifikujących.

W dzieje się w przypadku braku odpowiedniej liczby lat?

Kiedy nie masz odpowiedniej liczby lat kwalifikujących w momencie przejścia na emeryturę, wówczas Twoje emerytura może ulec zmniejszeniu, a nawet możesz jej wcale nie uzyskać.
 HM Revenue & Customs każdego roku w okresie od września do stycznia rozsyła listy informacyjne o ewentualnych brakach w rejestrach.

Uzupełnienie braków w rejestrach National Insurance

To zależy od ciebie, kiedy zdecydujesz się na uzupełnienie braków w rejestrach. By podjąć decyzję powinieneś skorzystać z prognozy emerytalnej, a jeśli nadal nie jesteś do końca przekonany udaj się do biura doradztwa dla obywateli lub zasięgnij porady doradcy finansowego.

* Znajdź najbliższe biuro doradztwa dla obywateli
* Wybór i skorzystanie z usług doracy (emerytury)

Kredyty co do składek na National Insurance

W przypadku gdy nie jesteś w stanie opłacać składek na National Insurance możesz dostać pewne udogodnienia finansowe jeśli nie jesteś w stanie pracować, jesteś upoważniony do pewnych zasiłków lub znajdujesz się w specyficznej sytuacji życiowej, jak choćby uczestnictwo w kursie doskonalenia zawodowego.

Home Responsibilities Protection

W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem, osobą chorą lub niepełnosprawną, braki w zapisach National Insurance mogą zostać pokryte przez Home Responsibilities Protection (HRP)

Składki dobrowolne

W przypadku gdy mniemasz przyznanych żadnych kredytów, a twoje braki nie zostaną pokryte przez Home Responsibilities Protection, możesz dokonać dobrowolnego opłacenia składek (klasa 3) za tygodnie, których brakuje w twoim rejestrze National Insurance.

Gdy pracujesz jako samozatrudniony i jesteś zwolniony z płacenia składek klasy 2, możesz zlikwidować braki w zapisach poprzez dobrowolne opłacenie składek klasy 2. Jest to tańsze niż opłacanie składek klasy 3 i zapewnia Ci dostęp do większej liczby środków finansowych. Jednakże opłacanie dobrowolnych składek klasy 2 jest tylko możliwe w przypadku samozatrudnienia.

* Opłacanie dobrowolnych składek National Insurance ze strony internetowej HMRC

Jak dokonać płatności?

W sytuacji otrzymania zawiadomienia od HMRC o posiadanych brakach w rejestrach National Insurance, w liście zawarte będą informacje o wysokości ewentualnych składek oraz zawarty będzie druk do dokonania płatności.

Poza tym podobne informacje możesz uzyskać w biurze zajmującym się opłacaniem składek na National Insurance, czyli ile musisz zapłacić.

* Skontaktuj się z biurem National Insurance Contributions

Funkcjonują dwa główne sposoby opłacania składek klasy 3:

  • Miesięcznie przez bezpośrednie obciążenie Twojego rachunku bankowego
  • Kwartalnie poprzez opłacanie rachunku przesyłanego do ciebie co 13 tygodni, jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii. Rachunek taki możesz zapłacić w banku, na poczcie albo przez Girobank

Kiedy zapłacić

Zwykle przysługuje okres sześciu lat na wyrównanie braków w związku z opłatami na National Insurance. Wszystkie składki klasy 3 na National Insurance w tych określonych sytuacjach będą w wysokościach odpowiadających konkretnym przedziałom czasowym.

Utrzymanie płatności w przyszłości

W przypadku, gdy nie pracujesz lub otrzymujesz kredyty National Insurance możesz zdecydować się na dokonywanie regularnych dobrowolnych składek od zaraz, by zapewnić sobie uzyskanie pełnej emerytury państwowej. Możesz poprosiło formularz CA5503 w HMRC lub pobrać go z odnośnika poniżej.

* Pobierz formularz CA5603 o dokonywaniu dobrowolnych składek na National Insurance

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama