Skargi w pracy

30 stycznia 2015, Londynek.net 800
Skargi w pracy

Jak złożyć skargę w miejscu pracy? Dowiedz się, przez jakie etapy musisz przejść i na co zwracać uwagę w tym procesie.

Procedura składania skarg jest jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów w pracy. Jednakże, możesz spróbować porozmawiać ze swoim pracodawcą zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z formalnej drogi składania skarg.

Kiedy można skorzystać z procedury składania skarg

Problemy, które chciałbyś omówić ze swoim pracodawcą mogą zawierać:

- Warunki zatrudnienia
- Warunki pracy oraz wynagrodzenia
- Nieporozumienia ze współpracownikami
- Problem dyskryminacji
- Brak egzekwowania twoich praw pracowniczych wynikających z ustawy

* Jak rozwiązywać problemy w pracy?

Jak wnieść skargę?

Twój pracodawca może dysponować swoją własną procedurą. Powinieneś z niej skorzystać, o ile jest to możliwe. Zajrzyj do swojej umowy o pracę lub do poradnika pracy w firmie po więcej szczegółów. Istnieje pewna liczba etapów minimalnych, które muszą być zawarte w każdej procedurze składania skarg, tzn. „ustawowe minimum procedury". Są dwa rodzaje procedur:

  • „Procedura standardowa" - stosuje się do większości sytuacji oraz jest tą, według której powinieneś postępować, jeśli jest to możliwe
  • „Procedura zmodyfikowana" - stosuje się do niektórych sytuacji, w których zatrudnienie dobiegło końca

Dowiedz się, kiedy znajduje zastosowanie procedura zmodyfikowana ze strony Department of Trade and Industry (DTI) (Ministerstwo Handlu i Przemysłu)

Dlaczego powinieneś postępować zgodnie z procedurą?

W normalnych okolicznościach nie będziesz mógł skierować swojej sprawy do Trybunału Zatrudnienia do momentu skorzystania z procedury składania skarg. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uważasz, iż spotka Cię napaść lub przemoc jako rezultat skorzystania z procedury. Twoje odszkodowanie może zostać zmniejszone jeżeli to Ty ponosisz winę za niezastosowanie się do procedury.

Ustawowe procedury składania skarg mogą znaleźć swoje zastosowanie tylko w przypadku osób określonych jako pracownicy. Jednak pracodawcy mają możliwość rozszerzenia zakresu do innych osób, np. biurowych lub dorywczych pracowników jeśli oni sami się na to zgodzą.

Co się dzieje, jeśli Twój pracodawca stosuje represje wobec Ciebie z tytułu wniesienia skargi?

Nie powinieneś zostać zwolniony za wniesienie szczerej skargi, jeśli chodzi o jedno z Twoich ustawowych praw (np. z powodu dyskryminacji lub zapytania o to, czy otrzymujesz właściwe wynagrodzenie). Nie powinno to także przynieść żadnych niekorzystnych konsekwencji (np. brak awansu lub utrata nadgodzin). Złożenie takiej skargi może być uznane za ujawnienie informacji o nieprawidłowościach w firmie Twojego pracodawcy, a Ty możesz wejść na drogę prawną przeciwko niemu.

Gdzie szukać pomocy?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 08457 474747 od 8.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Jeżeli należysz do związku zawodowego możesz otrzymać pomoc, porady oraz wsparcie ze strony Twojego związku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (8)


Jolanta Szemiot

pracowałm nie legalnie nie wyplacono mi wszystkich pieniazkow gdzie moge sie zwrocic o pomoc

Norbe

tam gdzie pracowalas a kto teraz zgadza sie pracowac na czarno

~Gocha

A mi nie chca wydac P45 ! Napiszcie redaktorki jak to załatwiac....bo przestaniemy odwiedzac te wasze stronki na których nie ma konkretów. Siedzicie w UK wiele lat i pewnie tez nic nie wiecie....

~Czytelnik

a ja mam taki problem ze zatrudnilem sie w pubie pracowalem od 26 w pierwszym tyg nialem zatrucie wymioty biegunka zadzwonilem bo niemoge procowac z tymi objawami mialem 1 dzien wolny na drugi dzien zostalem wrecz zmuszony do pracy pomimo gorszego stanu praktycznie siedzialem w toalecie co lepsze po paru dniach zostala mi zwrucona uwaga ze zbyt czesto kozystam z wc i mialem rozmowe z szefem ze go zawiodlem dzwoniac seka staf food powiedziano mi ze moge jesc wszystko i jadlem 5 dni tylko deser foffi bo mieszkam 5 minut od pracy i zostalem oskarzony o ich kradziez po wytlumaczeniu sie ze to

Marcin kikut

byl moj staf food ize tak to zrozumialem ze moge jesc zostala przedstawiona mi taka wersja ze moge jesc wszystko ale nie drogie zeczy i nie to samo co dzien i mialem tako rozmowe ze zostalem oskazony o wynoszenie zuwnosci do domu nigdy tego nie zrobilem nikt mnie nie zlapal a powiedziano mi ze ja sie dolicze bo mam male zamowienia powinienem pracowac full time a robilem33h i ostatnio zostalem zatrzymany przez policje a rano mialem pracowac o 12 ale bylem na posterunku nie ze swojej winy napisalem smsa do chefa ze bende o 4 i tak bylo przedstawilem mu tego potwierdzenie ale w miedziale zostalem zwolniony malo tego od 2602 nie dostalem zadnych pieniedzy co tydzien ze za tydzien w niedziele dostalem 250£ i zostalem poinformowany ze nastapila pomylka i musze dalej czekac na pieniadze bo gm powiedzial ze nie moze mi dac pieniedzy wczesniej i czekam miesiac na wyplate i niewiem co bedzie za tydzien nan rodzine dziecko nie mam grosza jakies 160h grubo ponad 1000£ i co mam zrobic teraz to jakis zart

Marcin kikut

cztelnik i marcin kikut to te same problemy co robic

Marcin kikut

to jest chore bo placa co tydzien ja czekam od 2602 na karcie zeszlam po za over draw i codzienie mnie za to kasuja jakies 10£ dzienie i jesc nawet nie mam co i nawet pracy teraz ani nie mam jak sie ruszyc bo nie mam grosza na oyster na cv na dziecko co mam krasc isc czekac glodny do niedzieli wiem ze powinienem gdzisc to zlozyc ale nie wiem gdzie macie jakies pomysly prosze o pomoc

~Bonia

polacy som rasisty intrygaty rzeby zdobyci sławe ponirzom sie do dna

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama