Problemy w pracy

23 stycznia 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Problemy w pracy

Jest kilka sposobów na rozwiązanie problemów w miejscu pracy bez uciekania się do sądu lub Trybunału Zatrudnienia. Są to: mediacje, działania pojednawcze oraz arbitraż.

Mediacje prowadzi bezstronny ekspert, który rozmawia najpierw z dwiema stronami oddzielnie, a nastepnie organizuje spokanie wszystkich zainteresowanych. Przy czym na mediacje musza wyrazic zgodę obie zwaśnione strony.

Mediator nie mówi, co trzeba robić,  doradza jednak zadając pytania, które pomagają ludziom spojrzeć na swoje zachowanie. Mediacje przynoszą najlepsze skutki jeżeli zostaną użyte na wczesnym etapie sporu. Czasem są uwzględniane przez procedury składania zażaleń.

Niektóre firmy dysponują własnymi wykwalifikowanymi mediatorami, a organizacje takie jak Acas oferują profesjonalne mediacje. Pomagają w:

 • Pomocy w zażegnaniu nieporozumień pomiędzy pracownikami, np. starcie się charakterów
 • Pomocy w zażegnaniu problemów między tobą a twoim pracodawcą
 • Wysłuchania odwołań w sprawie czynności dyscyplinarnych, często w małych firmach

Jeżeli zastosujesz mediacje, dobrze jest być przygotowanym poprzez sporządzenie na piśmie informacji o problemie, jego historii oraz możliwych rozwiązań, które będziesz w stanie zaakceptować.

Porozumienia osiągnięte poprzez mediacje nie są prawnie wiążące, chyba że zostało to wcześniej uzgodnione.

* Znajdź mediatora poprzez Mediation UK
* Więcej na temat procedur dyscyplinarnych

Działania pojednawcze

Działania pojednawcze są podobne do mediacji, ale znajdują zastosowanie, gdy istnieje konkretny prawny spór, raczej niż problemy o charakterze bardziej ogólnym. Osoba, która podejmuje się działań pojednawczych, będzie zazwyczaj miała na celu zachęcenie dwóch stron do porozumienia, podczas gdy mediator w tej sytuacji zaproponowałby swoje własne rozwiązanie.

Działania pojednawcze za pośrednictwem Acas są bezpłatne oraz oferowane automatycznie, jeżeli ubiegasz się o interwencję w Trybunale Zatrudnienia. Jeżeli twoje roszczenia mogłyby trafić do Trybunału, możesz poprosić o usługi pojednawcze zanim skierujesz swoje roszczenia do ww. instytucji. Zarówno Ty jak i Twój pracodawca musicie się zgodzić na wszczęcie działań pojednawczych.

Na decyzję Trybunału Zatrudnienia nie ma wpływu fakt, iż zdecydowałeś się na wszczęcie działań pojednawczych. Tak więc, jeśli zdecydujesz się na działania pojednawcze lub jeśli spróbujesz z nich skorzystać ale bez rezultatu, nie będzie to miało żadnego znaczenia w kontekście orzecznictwa trybunału.

Wykwalifikowana osoba podejmująca się działań pojednawczych:

 • Omawia zagadnienia z każdą ze stron
 • Wyjaśnia kwestie prawne
 • Poszukuje sposobów na rozwiązanie problemu
 • Pomaga Tobie oraz twojemu pracodawcy w osiągnięciu prawnie wiążącego porozumienia

Osoba podejmująca się działań pojednawczych jest bezstronna oraz niezależna (taka osoba nie jest po żadnej ze stron i nie ma nic do zyskania), a wasze rozmowy mają charakter poufny. Osoba taka będzie próbowała pomóc w trzeźwym spojrzeniu na problem celem znalezienia rozwiązania, którym być może Ty dysponujesz.

Korzyści:

 • Lepsze zrozumienie zagadnień
 • Możesz rozwiązać problem bez interwencji trybunału
 • Możesz osiągnąć porozumienie na twoich warunkach
 • Porozumienie może pociągać za sobą te rzeczy, które nie byłyby zawarte w orzecznictwie trybunału (na przykład uzyskanie dobrych referencji)

Porozumienia osiągane poprzez działania pojednawcze ze strony Acas są prawnie wiążące. Podpiszesz dokument porozumienia o nazwie COT3, a od momentu, w którym zgodziłeś się na porozumienie w ten sposób - nawet ustnie - nie ma już odwrotu. Jeśli ty lub twój pracodawca złamiecie porozumienie, istnieje możliwość wstąpienia na drogę sądową zarówno z twojej strony jak i ze strony twojego pracodawcy.

Inną formą prawnie wiążącego porozumienia jest „porozumienie kompromisowe". Porozumienie tego typu ma zastosowanie w przypadkach, w których Acas nie jest zaangażowany. Istnieją ścisłe wymagania, jeśli chodzi o porozumienie kompromisowe - formie pisemna oraz podpis nie wystarczą. Aby takie porozumienie mogło wejść w życie, musi być na piśmie oraz odnosić się do twojego żądania, a ty musisz skorzystać ze specjalistycznych porad kogoś, kto dysponuje odpowiednim ubezpieczeniem, zazwyczaj jest to prawnik. Z każdą ww. formą prawnie wiążących porozumień nie będziesz mógł już skorzystać z Trybunału Zatrudnienia.

To zawsze od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się zaakceptować porozumienie. Twój pracodawca może czasem nalegać, abyś je zaakceptował (na przykład, może powiedzieć, że nie dostaniesz nic, jeśli nie zaakceptujesz jego oferty tu i teraz), ale powinieneś pamiętać, że zawsze masz wybór.

Osiągnięcie porozumienia jest zazwyczaj łatwiejsze niż skierowanie sprawy do trybunału, jednak kwota jaką możesz otrzymać w ten sposób może być mniejsza, a twój pracodawca może dołączyć swoje warunki (na przykład, poufną umowę). Jeśli nie jesteś pewien, czy zaakceptować ofertę, rozważ możliwość skorzystania z profesjonalnej porady.

Arbitraż

Arbitraż zakłada uczestnictwo bezstronnej osoby z zewnątrz (rozjemcy), która zdecyduje między dwoma roszczeniami. Rozjemca działa jak sędzia, podejmując wiążące decyzję w danej sprawie. Dwie strony sporu zazwyczaj z góry zgadzają się na to, czy decyzja rozjemcy będzie prawnie wiążąca (a zatem będą musiały się do niej podporządkować) czy nie (a zatem będą mogły wciąż podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do sądu lub trybunału).

Arbitraż często znajduje swoje zastosowanie w sporach zbiorowych. Na przykład, jeśli związek zawodowy rozważa strajk ponieważ nie jest możliwe dojście do porozumienia z pracodawcą, wówczas obie strony mogą zechcieć skorzystać z usług niezależnego rozjemcy (zazwyczaj ze strony Acas), aby to on dokonał rozeznania sytuacji i podjął racjonalną decyzję. Arbitraż może być także wykorzystany do rozwiązywania sporów indywidualnych. Jeśli Ty i Twój pracodawca zgodzicie się na rozjemcę, może być to szybka droga do rozwiązania problemu bez stresu oraz wydatków związanych z Trybunałem Zatrudnienia. Obie strony muszą wyrazić zgodę na rozjemcę. Jest to szybsze oraz mniej formalne od Trybunału Zatrudnienia. Acas, oraz niektóre komercyjne organizacje oferuje usługi wykwalifikowanych rozjemców.

Program arbitrażowy Acas

Acas prowadzi bezpłatny program arbitrażowy, który zajmuje się nieuczciwymi zwolnieniami z pracy oraz sporami jeśli chodzi o ruchomy czas pracy oraz tam, gdzie nie obowiązują żadne skomplikowane kwestie prawne.

Obie strony muszą wyrazić zgodę na rozjemcę. Będziesz musiał podpisać dokument porozumienia, skorzystawszy z porady ze strony Acas lub niezależnego doradcy np. prawnika. Od momentu podpisania, twoje roszczenia nie mogą zostać skierowane do Trybunału Zatrudnienia.

Możesz wycofać się z procedury po tym jak podpisałeś porozumienie, ale nie możesz w takim przypadku skierować swojej sprawy do Trybunału Zatrudnienia. Twój pracodawca nie może wycofać się bez twojej zgody. Ty i Twój pracodawca w dalszym ciągu możecie osiągnąć porozumienie przed rozpatrzeniem sprawy przez trybunał.

* The Chartered Institute of Arbitrators (instytut arbitrażowy)
* Więcej na temat Programu arbitrażowego Acas

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 08457 474747 od 8.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Jeżeli należysz do związku zawodowego możesz otrzymać pomoc, porady oraz wsparcie ze strony twojego związku.

Adwokat lub agencja doradcza może pomóc Ci w zdecydowaniu o najlepszej drodze dla twoich roszczeń.

* Szukaj porad prawnych

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 26 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2255 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8757 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8982 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8554 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama