Mechanik samochodowy

20 lutego 2015, Londynek.net 210
Mechanik samochodowy

Rzetelny mechanik samochodowy poszukiwany. Po brytyjskich drogach jeździ kilkadziesiąt milionów pojazdów. Wiele z nich to auta kilkuletnie, które często wymagają naprawy. Znalezienie dobrego i w miarę taniego mechanika to prawdziwe wyzwanie dla Brytyjczyków i szansa dla polskich fachowców.

Zakres obowiązków mechanika w Polsce i w Wielkiej Brytanii nie różni się bardzo. Jedyną wyjątkowo odczuwalną różnicą jest to, że w Anglii każdy dobry mechanik powinien mieć swoje własne narzędzia. Często jest to wymagane przez pracodawcę.

Narzędzia

Za 1000 – 1500 funtów można mieć już bardzo dobry komplet narzędzi i można nawet działać samodzielnie.

Na Wyspach, działanie w pojedynkę jest znacznie bardziej popularne. Dojazd do klienta i wykonywanie przeglądu czy naprawy na miejscu jest tu na porządku dziennym. Kolejna istotna kwestia to to, że – choć zależy to od rodzaju warsztatu – praca mechanika jest bardziej skomputeryzowana. Mechanicy, którzy mają doświadczenie w bardziej nowoczesnych warsztatach lub skończyli odpowiednią szkołę, nie powinni mieć problemu.

Kwalifikacje

W większości przypadków kwalifikacje są zdecydowanie wymagane. Podobnie jak w Polsce, zdobywa się je w szkołach o konkretnym profilu zawodowym. Istnieje silny podział na różne specjalizacje, spośród których najpopularniejsze to mechanik samochodowy, motorowy i autobusowy (lub samochodów ciężarowych).

Mimo iż podstawowy zakres obowiązków jest w zasadzie taki sam, warsztaty – w zależności od charakteru – zatrudniają mechaników odpowiadających danemu profilowi. Nie jest na porządku dziennym, żeby do naprawy autobusów zatrudniono mechanika motorowego. Niezależnie od specjalizacji, mechanikom zaleca się także zdobycie certyfikatu National Vocational Qualification (NVQ). Jest on dostępny na trzech poziomach – od podstawowego do najbardziej zaawansowanego.

Certyfikat ten można uzyskać na podstawie posiadanego doświadczenia, a także na podstawie już posiadanych kwalifikacji zdobytych. Nawet, jeśli masz kwalifikacje zdobyte w kraju, warto postarać się o zdobycie takiego certyfikatu. Należy zadbać o kwalifikacje, choć bez nich także można znaleźć pracę.

Bez kwalifikacji

Pracodawcy gotowi są zatrudnić mechanika bez kwalifikacji, pod warunkiem, że może pochwalić się doświadczeniem – bo doświadczenie jest w tej pracy kluczowe i wymagane właściwie we wszystkich miejscach pracy. Najczęściej pracodawcy szukają ludzi z minimum dwuletnim doświadczeniem. Można więc pracować w warsztacie bez kwalifikacji, ale trzeba liczyć się z tym, że ich nie tylko zawęzi możliwości znalezienia pracy w dobrym warsztacie, ale także może się w znaczący sposób odbić na wysokości naszej pensji.

Na wysokość zarobków wpływają nie tylko kwalifikacje i doświadczenie, ale także lokalizacja warsztatu i pozycja mechanika w warsztacie – więcej zarabia senior mechanic, czyli starszy mechanik, niż pracownik, który dopiero zaczyna pracę w warsztacie czy młody mechanik, który jeszcze się uczy i odbywa trening w warsztacie. Pensje wahają się więc od £10 000 (zarobki pracowników na treningu) do £40 000 rocznie.

Oprócz doświadczenia i ewentualnych kwalifikacji na pewno znajomość języka angielskiego ułatwi znalezienie pracy. Nieodzowna jest umiejętność posługiwania się językiem na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo wypadałoby wykazać się znajomością słownictwa fachowego, choć tego można nauczyć się już tutaj. Pracy mechanika warto szukać właśnie przez agencje w Polsce, które często oferują także pomoc w znalezieniu zakwaterowania, organizują kursy językowe oraz zapewniają ubrania robocze i narzędzia. Niestety, zdarza się, że stawka za godzinę pracy jest niższa niż kiedy jest się zatrudnionym bezpośrednio.

Tak długo, jak mieszkańcy Wysp będą poruszać się na czterech kółkach, tak długo mechanicy będą im potrzebni. Jeśli więc skrzynka z narzędziami nie ma przed Tobą tajemnic, spróbuj swoich sił w tym zawodzie.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Adam Bartodziej

Za 1000-1500 funtow mozesz kupic jedynie podstawowy zestaw narzedzi sredniej jakosci.
Ja wylozylem okolo 5000tys plus narzedzia i testery z Polski......i widze ze jeszcze czasami czegos brakuje

Jaroslaw Bialecki

nie wiem kto to pisal ale Mechanike zna z ksiazki lub auto swiata, absolutnie bez urazy ale jesli kolega pisze o czyms powinien to skonfrontowac z fachowcem, taga dobra rada

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama