Statutory Paternity Pay

24 stycznia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Statutory Paternity Pay

Formularze do pobrania:

Kiedy Twoja żona, partnerka lub partnerka cywilna rodzi lub adoptuje dziecko, masz szansę dostać zasiłek Statutory Paternity Pay (SPP) – dofinansowanie od pracodawcy w celu ułatwienia Ci wzięcia dodatkowego urlopu.

Aby zakwalifikować się do Statutory Paternity Pay, muszą być spełnione wszystkie poniższe warunki:

  • musisz być biologicznym ojcem dziecka, osobą adoptującą lub mężem, partnerem lub partnerem cywilnym (''civil partner'') rodzącej bądź adoptującej kobiety
  • musisz pracować dla tego samego pracodawcy przez co najmniej 26 tygodni z rzędu przed 15-tym tygodniem przed wyznaczonym terminem porodu lub do momentu kiedy żona/partnerka otrzyma pozytywną decyzję w sprawie adopcji
  • musisz pracować dalej dla tego samego pracodawcy bez przerwy do momentu narodzin dziecka lub decyzji o adopcji
  • musisz zarabiać co najmniej £107 tygodniowo (brutto)

Jeśli zarabiasz £107 lub więcej (brutto) Statutory Paternity Pay jest płacone przez jeden lub dwa tygodnie w wysokości £135.45 lub 90% średnich tygodniowych zarobków – liczona jest niższa kwota.

Pracodawca będzie wypłacał Ci SPP w ten sam sposób jak pensję. Jako że jest to płatność traktowana podobnie do pensji, jest też opodatkowana.

Aby ubiegać się o SPP należy poinformować pracodawcę, kiedy dokładnie chcesz wziąć urlop – najpóźniej 15 tygodni przed terminem porodu lub w ciągu 7 dni po decyzji agencji ds. adopcji. Pracodawca może poprosić Cię o certyfikat SC3 – potwierdzający zostanie rodzicem.

Możesz wybrać dzień, w którym rozpoczną się płatności SPP. Może to być dowolny dzień tygodnia, poczynając od dnia urodzin bądź adopcji. Trzeba pamiętać, że termin płatności kończy się po maksymalnie ośmiu tygodniach od daty urodzenia lub adopcji.

Nie można wybierać pojedynczych dni – tylko jeden lub dwa tygodnie z rzędu.

Jeśli pracujesz dla dwóch lub więcej pracodawców, możesz otrzymać SPP od każdego z nich. Zasiłek SPP nie może być wypłacany za tydzień, który przepracujesz.

Jeśli uważasz, że decyzja pracodawcy związana z niepłaceniem ci SPP lub płaceniem mniejszej kwoty jest niesprawiedliwa, zapytaj o powód. Jeśli wciąż nie możecie dojść do porozumienia, skontaktuj się z HMRC pod numerem 0845 302 1479 i poproś o poradę.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama