Market researcher

19 stycznia 2015, Londynek.net, Brak komentarzy00
Market researcher

Lubisz rozmawiać przez telefon? Bez problemu nawiązujesz kontakty i nie masz oporów, żeby zagadnąć kogoś na ulicy? Jeśli możesz pochwalić się dobrą dykcją, znajomością obsługi komputera, zastanów się na wykonywaniem zawodu market researcher.

Badać rynek można drogą telefoniczną lub rozmawiając "twarzą w twarz" – można przeprowadzać rozmowy z ludźmi na ulicach lub odwiedzać ich w domach. Praca ta polega na zbieraniu informacji a także opinii za pomocą przygotowanych kwestionariuszy.

W gestii osoby przeprowadzającej badanie leży także przygotowanie bazy danych respondentów poddanych badaniom oraz przekazywanie zebranych informacji odpowiednim osobom w firmie, a także - choć nie zawsze - przygotowanie raportów z przeprowadzonych badań.

Zwykle w firmie każdy ma swoje stanowisko, a składają się na nie biurko, komputer i zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Dzień polega na wykonaniu telefonów pod wybrane numery i przeprowadzenie wywiadów na temat opinii rozmówców lub zebraniu innych informacji. Zajmujący się badaniami rynku mogą pracować dla różnego rodzaju firm, agencji reklamowych a nawet rządu. Popularna jest także praca przez agencje - w zależności od zapotrzebowania wysyłają kandydatów do różnych firm.

W Wielkiej Brytanii, market researching jest profesją bardzo popularną. Aby przeprowadzać badania, nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, a cenione jest przez pracodawców doświadczenie w pracy związanej z kontaktem z klientem, np. w obsłudze klienta. W przypadku tej profesji znacznie większe znaczenie niż kwalifikacje i doświadczenie zawodowe ma osobowość kandydata, jego komunikatywność i entuzjazm.

Kursy

Istnieją kursy przygotowującej - także kilkudniowe - oraz dyplomy potwierdzające umiejętności, o które mogą się postarać osoby mające doświadczenie w tej profesji. Warto zajrzeć na stronę Association for Qualitative Research (AQR).

Cechy researchera

Inne istotne umiejętności i cechy osobowości, którymi powinni wykazać się kandydaci to na pewno przyjacielskie podejście do ludzi, umiejętności interpersonalne, umiejętności słuchania oraz zdolności przekonywania. Ważna jest również umiejętność szybkiego reagowania przy zachowaniu wysokiej kultury osobistej. Kandydat powinien być zdeterminowany – nie zawsze wszyscy chcą wziąć udział w badaniu, a jego obowiązkiem jest postarać się ich przekonać, co z kolei może wymagać nie lada cierpliwości.

Oprócz tego, kandydat powinien móc pochwalić się podstawową wiedzą z zakresu matematyki oraz znajomością komputera. Ważna jest dykcja oraz oczywiście znajomość języka w stopniu pozwalającym na bezproblemową komunikację. Liczy się oczywiście także płynność czytania, a także - choć nie zawsze - wymagana jest umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze.

Bardzo często szuka się osób, które władają więcej niż jednym językiem – zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę zawarta jest informacja, jaki język jest potrzebny. Warto zauważyć, że cenionym językiem jest nasz język.

Zarobki

Zarobki są uzależnione od liczby przepracowanych godzin – często bowiem osoba przeprowadzająca badania rynku sama ustala zakres godzin pracy. Może pracować kilka godzin w tygodniu, a także w normalnym wymiarze. Pracując na pełen etat pensja może wahać się pomiędzy £11 000 - £20 000 rocznie. Jeśli w pracy pośredniczy agencja, standardową stawką dzienną jest około £50 - £60. W przypadku pracy na godziny, stawka może wahać się w granicach od £6 do £10, choć mogą oczywiście pojawiać się również stawki wyższe i niższe.

Praca tego typu daje także pewne możliwości awansu – na stanowisko kierownicze lub nadzorcze oraz na stanowisko asystenta badań (research assistant) i w tej sytuacje pensja może wzrosnąć do, mniej więcej, £25 000 rocznie. Niektóre firmy przewidują także prowizję, obiecując tym samem zarobek w okolicach nawet ponad £30 000 rocznie.

Jeśli jesteś komunikatywny i cierpliwy, a także możesz pochwalić się umiejętnościami przekonywania, a dodatkowo rozmowa z innymi ludźmi to dla ciebie czysta przyjemność - praca na tym stanowisku może dać Ci niemałą zawodową satysfakcję.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama