Kucharz

17 lutego 2015, Londynek.net 200
Kucharz

Kucharz to osoba, która zawodowo zajmuje się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata. Jest to jedna z profesji, na którą moda nie przemija.

Podstawową umiejętnością, jaką musi posiadać kucharz jest gotowanie. Nie każdy jednak musi być artystą - od wielu kucharzy wymaga się przygotowania potraw znajdujących się w menu i wykonywania poleceń. Istotne są także inicjatywa i umiejętność pracy tak w pojedynkę, jak i w grupie.

Stopnie hierarchii w kuchni:

kitchen porter - zajmuje się porządkowaniem kuchni, zmywa naczynia, wynosi śmieci (nie jest kucharzem)
commis chef - początkujący kucharz
larder chef - kucharz od starterów głównie, odpowiedzialny za zupę dnia
chef de partie (junior i senior)- kucharz całej sekcji
sous chef (junior i senior) - asystuje przy obsłudze dań głównych
second chef - drugi kucharz, który aktywnie uczestniczy w przygotowaniu dań głównych
head chef - to szef kuchni, odpowiedzialny za całość menu, zamówienia, jakość żywności, jej prezentację na talerzu, zwykle pracuje przy  daniach głównych, wyrocznia i nauczyciel
executive chef - to na ogół właściciel restauracji

Najważniejszą osobą w kuchni jest bez wątpienia szef kuchni, który odpowiada za menu i za całą drużynę pracującą w kuchni. Musi umieć pochwalić się większym wachlarzem możliwości. Doskonałe wyczucie smaku to podstawa, do tego dochodzi kreatywność, która w parze z chęcią eksperymentowania jest niezbędna do tworzenia nowych potraw. Danie ma cieszyć oko, potrzebny będzie także zmysł estetyczny. Przyda się niewątpliwie  umiejętność pracy w grupie, która w przypadku stanowiska kierowniczego powinna być połączona ze zdolnością zarządzania grupą, determinacją oraz doskonałą organizacją pracy.

 Warunki pracy

Trzeba przygotować się na ciężkie warunki pracy, cały czas w ruchu i wielkim skupieniu. Istotną umiejętnością jest również umiejętność porozumiewania się w języku angielskim – na niższych szczeblach  być może nie będzie ona kluczowa, ale w perspektywie ewentualnych awansów, trzeba zadbać i o nią.

 Wykształcenie

Idealnie jeśli masz wykształcenie w tym kierunku. W wielu restauracjach czy barach na wysokim poziomie jest to wymagane i odpowiednie kwalifikacje to jedyna możliwość awansu. Ale co z tymi, którzy nie mają dokumentu na to, że potrafią gotować a są utalentowani? Oni także mają szansę rozwoju - można awansować na szefa kuchni nawet ze zmywaka.

 Zarobki kucharza wahają się od 13 000 do 35 000, choć oczywiście można zarabiać więcej.

Zarówno ci, którzy doświadczenie przywieźli z kraju, jak i ci, którym tego doświadczenia brak, mają szansę na karierę w brytyjskich kuchniach. Warto pomyśleć o ukończeniu kursu, który ułatwi znalezienie pracy i otworzy możliwości awansu. Natomiast kucharze, którzy mają zarówno kursy, jak i doświadczenie, mogą skontaktować się także z prężnie działającym na Wyspach Stowarzyszeniem Polskich Kucharzy i Cukierników.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Maciej Pastwik

no coz,

artykuł oklepany pobieżnie jak złej jakości "chicken a'la milanese" znawcy pracy w kuchni wiedza o co chodzi i pewnie sie ze mna zgodzą.

Zastanawia mnie jedno, czemu ten artykuł miałby służyć? Nie twierdze ze to wszystko stek bzdur, wrecz przeciwnie, sporo w tym prawdy, aczkolwiek nie mam pojecia w ktora strone autor artykułu zmierza, nie stawia pytan, nie zachęca do podjecia tej pracy, kompletnie nic.


Polecam redakcji portalu zatrudnienie korektora, "...trzeba być nieustannie skupienionym" takie słowo chyba w naszym jezyku nie istnieje.

~Chef

Podany link prowadzi do strony 'azjatycko-języcznej' :D

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama