Maternity Allowance

5 lutego 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Maternity Allowance

Formularze do pobrania:

Jeśli jesteś w ciąży lub właśnie urodziłaś dziecko, lecz nie kwalifikujesz się do Statutory Maternity Pay, możesz starać się o Maternity Allowance.

Dostać Maternity Allowance można w przypadku, gdy:

Można się zakwalifikować w przypadku, gdy:

  • byłaś zatrudniona ub samozatrudniona przez co najmniej 26 tygodni w ciągu ostatnich 66 tygodni (nie licząc tygodnia, w którym urodziłaś)

oraz

  • zarabiałaś co najmniej średnio £30 tygodniowo w ciągu dowolnych 13 tygodni w rozpatrywanym okresie

Jeśli nie kwalifikujesz się ani do Statutory Maternity Pay ani do Maternity Allowance, możesz starać się o Employment and Support Allowance. Jeśli Ty lub Twój partner otrzymujecie zasiłki lub ulgi, możecie ubiegać się o Sure Start Maternity Grant.

Więcej informacji można znaleźć w specjalnej ulotce informacyjnej:

Jeśli jesteś uprawniona do Statutory Maternity Pay, nie masz szans na Maternity Allowance.

Standardowa stawka MA to £135,35 tygodniowo lub 90% Twoich średnich tygodniowych zarobków (brutto) – bierze się poda uwagę mniejszą z kwot.

MA można otrzymywać najwyżej przez 39 tygodni, może być płacone co tydzień lub co cztery tygodnie – bezpośrednio na konto w banku, w spółdzielni mieszkaniowej, na pocztę lub na konto National Savings – o ile akceptuje usługę Direct Payment.

MA możesz otrzymać najwcześniej 11 tygodni przed wyznaczonym terminem porodu, najpóźniej – dzień po porodzie.

Ulgi podatkowe (Tax Credits) oraz Disability Living Allowance są niezależne od MA. Jednak, gdy otrzymujesz któreś z poniższych zasiłków – mogą one zostać zredukowane lub nawet wstrzymane:

O MA można się ubiegać najwcześniej po 26 tygodniach ciąży. Formularz można pobrać z Internetu lub zamówić w Jobcentre pod numerem 0845 608 8610 (od godz. 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku).
Jeśli nie jesteś uprawniona do Statuory Maternity Pay, Twój pracodawca lub pracodawcy muszą wydać Ci formularz SMP1, abyś mogła go wysłać wraz z wnioskiem o MA.

Załączyć należy także odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą przewidzianą datę urodzenia dziecka. Przeznaczony jest do tego zwykle formularz MATB1, który otrzymasz od lekarza lub pielęgniarki.

Ponadto należy załączyć informację o zarobkach, wymagane są oryginalne payslips. Zostaną Ci one później zwrócone. W przypadku, gdy jesteś samozatrudniona, wyślij certyfikat Small Earnings Exception. Jeśli płacisz NICs (Class 2), HMRC będzie musiało potwierdzić aktualność informacji o Twoich zarobkach.

Więcej informacji można uzyskać od Jobcentre Plus.

Pamiętaj, aby informować Jobcentre Plus o wszelkich zmianach mogących mieć wpływ na otrzymywanie zasiłku.

J

eśli w czasie otrzymywania MA staniesz się ponownie zatrudniona lub samozatrudniona, możesz przepracować do 10 dni bez utraty MA. Jeśli przepracujesz więcej dni, stracisz część zasiłku – zależnie od liczby przepracowanych dni.

Zmiany niewpływające na otrzymywanie MA to m.in.:

  • pobyt w szpitalu
  • pobyt w domu opieki
  • rozpoczęcie pracy na zasadach wolontariatu

Jeśli odmówiono Ci MA lub jeśli masz jakiekolwiek zastrzeżenia, możesz poprosić Jobcentre Plus o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli w dalszym ciągu nie będziesz zadowolona, możesz apelować.

Jeśli jesteś niezatrudniona w 11-tym tygodniu przed wyznaczonym terminem porodu i kwalifikujesz się do MA, zasiłek zacznie być wypłacany. Jeśli zgłosisz się po urodzeniu dziecka, MA będzie wypłacane od pierwszego dnia po porodzie.

Gdy jesteś zatrudniona i urodzisz dziecko przed początkiem 11-tego tygodnia przed wyznaczonym terminem lub przed terminem, kiedy miałaś zacząć otrzymywać zasiłek, płatności rozpoczną się dzień po narodzinach dziecka.

Jeśli w ciągu czterech tygodni przed terminem porodu, jesteś nieobecna w pracy z powodu ciąży, MA zacznie być wypłacane od drugiego pełnego dnia Twojej nieobecności w pracy.
 

Gdy wciąż pracujesz (jako zatrudniona lub samozatrudniona) w ciągu 11 tygodni przed terminem porodu, możesz wybrać, kiedy chcesz zacząć otrzymywać MA. Data ta powinna być zgodna z dniem, kiedy zaczniesz urlop macierzyński.

Więcej informacji można znaleźć w ulotce ''A Guide to Maternity Benefits''.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama