Zakup nieruchomości w Polsce

28 listopada 2016, Londynek.net 301
Zakup nieruchomości w Polsce

Chcąc kupić nieruchomość w Polsce, jak również w każdym innym kraju, musisz się zastanowić: nad lokalizacją, czy chcesz zakupić mieszkanie, czy dom, czy będziesz szukał ofert na rynku pierwotnym czy wtórnym, itp.

Możliwości wyboru nieruchomości

W Polsce w ostatnich latach największy popyt zauważa się na mieszkania. Budynki wielorodzinne cieszą się wciąż ogromnym zainteresowaniem i jak na razie nie widać, aby miało się to zmienić. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym - czyli zupełnie nowe - musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami potrzebnymi do wykończenia go.

Niektórzy deweloperzy proponują opcję wykończenia mieszkania pod klucz - warto skorzystać z takiej możliwości, choć na pewno nie jest to najtańsze rozwiązanie. Taka przyjemność kosztuje zwykle od 700 do 1300 zł za metr kwadratowy, przy czym istnieje możliwość indywidualnego doboru wszelkich materiałów wykończeniowych. To dość dużo, biorąc pod uwagę, że zlecając te prace zwykłej ekipie remontowej, można zaoszczędzić nawet połowę tej sumy.

Jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku wtórnym masz znacznie większe możliwości jeśli chodzi o wybór lokalizacji, ceny czy standardu wykończenia. Teoretycznie remont masz wtedy z głowy, jednak praktyka pokazuje, że o ile nie jest to lokal przeznaczony pod wynajem, właściciel zawsze chce urządzić mieszkanie po swojemu.

Zaletą mieszkań z drugiej ręki jest także to, że proces zakupu trwa znacznie krócej niż w przypadku nowego lokalu. Zazwyczaj można je nabyć niemal od razu. Stabilizacja na rynku sprawia także, że są one nieco tańsze niż nowe budownictwo. Wyjątkiem są dobrze zachowane przedwojenne kamienice. Należy już natomiast unikać zakupu mieszkań budowanych w technologii tzw. wielkiej płyty - chodzi tutaj o bloki (głównie wieżowce) wybudowane w latach 70. i 80. Wartość tych nieruchomości będzie z czasem realnie lub relatywnie spadać.

Alternatywą dla mieszkania jest zakup domu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy ich ceny znacznie wzrosły i nie jest to z pewnością okazja inwestycyjna (choć można jeszcze trafić na stosunkowo niedrogie segmenty w atrakcyjnych podmiejskich lokalizacjach), ale jeśli będzie to zakup dla siebie, w celu późniejszego zamieszkania, to wciąż warto rozważyć taką propozycję. Nie jest bowiem tajemnicą, że za cenę niewielkiego 3-pokojowego mieszkania w centrum można kupić 100-metrowy segment z niewielką działką kilka kilometrów od granic miasta.

Informacje prawne

Po dokonaniu wyboru nieruchomości, należy przystąpić do sprawdzenia jej stanu prawnego. Większość nieruchomości posiada założoną księgę wieczystą, która prowadzona jest przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Dla nieruchomości, które nie posiadają założonych ksiąg wieczystych prowadzone są zbiory dokumentów odzwierciedlające ich stan prawny.

Należy zauważyć, że obecnie w Polsce prowadzony jest proces migracji ksiąg wieczystych, co oznacza, że sądy przechodzą do elektronicznych wersji ksiąg, co z kolei znacznie przyspiesza i ułatwia procedurę zapoznawania się z ich treścią. Na podstawie treści księgi wieczystej należy ustalić, czy osoba zamierzająca przedmiotową nieruchomość zbyć jest jej właścicielem. Tylko z właścicielem lub osobą należycie przez właściciela uprawnioną, można zawrzeć ważną umowę sprzedaży nieruchomości.

Ponadto należy upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteka. Hipoteka stanowi zabezpieczenie należności pieniężnych i osoba, na rzecz której hipoteka jest wpisana może dochodzić swoich praw niezależnie od tego, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości. Z tego też względu konieczne jest pozyskanie informacji, czy nieruchomość, którą zamierzasz nabyć, jest wolna od tego typu obciążeń. Informację na temat hipotek zawiera dział IV księgi wieczystej.

Przed zawarciem umowy należy także upewnić się, czy nieruchomość nie jest obciążona innymi ograniczonymi prawami rzeczowymi lub prawami osób trzecich np. służebnościami, które mogą być służebnościami gruntowymi bądź osobistymi. Przykładem takiego obciążenia może być służebność mieszkania zgodnie, z którą konkretnie określona osoba ma prawo do zajmowania dożywotnio określonej części nieruchomości. Informacje o pozostałych obok hipoteki ograniczonych prawach rzeczowych, a także innych ograniczeniach nieruchomości zawiera z kolei dział III księgi wieczystej.

Obok powyższego, księgi wieczyste zawierają wszelkie informacje, które kształtują całościowy obraz nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Często zdarza się, że po podjęciu decyzji o zamiarze nabycia nieruchomości nie można jednak od razu dokonać transakcji. Może to być spowodowane oczekiwaniem na decyzję kredytową.

Informacje dotyczące kredytu

Gdy chcesz uzyskać kredyt na zakup nieruchomości w Polsce, powinieneś z wnioskiem kredytowym zgłosić się do wybranego banku w Polsce. Masz do wyboru co najmniej kilka banków z wyrobioną renomą, które mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne. W procesie uzyskiwania kredytu klient potrzebny jest w zasadzie dwa razy. Twoja pierwsza podróż związana będzie z wniesieniem wniosku i oświadczenia o kredyt (najczęściej materiały można otrzymać pocztą i przyjechać do kraju już z wypełnionym egzemplarzem). Drugi raz klient musi zjawić się w celu podpisania umowy kredytowej.

W celu zapoznania się z dokumentami związanymi z zaciągnięciem kredytu kliknij tutaj.

Przed zaciągnięciem kredytu musisz rozważyć wysokość kwoty, na jaką chcesz się zadłużać. W swoich obliczeniach powinieneś wziąć pod uwagę oszczędności, możliwości finansowe, stan nieruchomości, ubezpieczenie oraz wyposażenie.

By nie zmuszać się do ciągłych wizyt w kraju w celu sprawdzania postępu prac remontowych, możesz zatrudnić osobę odpowiedzialną za tę kwestię, która będzie raportować stan wykonanych przedsięwzięć. Może się to wiązać tylko z ewentualnymi niewielkimi kosztami, ponieważ generalnie za pośrednictwo kredytowe nie pobiera się opłaty, a może to znacznie uprościć całą operację.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupu nieruchomości bądź wysokości kredytu, jeszcze zanim podpiszesz umowę przedwstępną, możesz złożyć wniosek o promesę kredytu, czyli wstępną zgodę banku na udzielenie kredytu. Zwiększy to koszta transakcji w niewielkim stopniu (od 150 do 500 zł), a możemy w ten sposób uniknąć nieprzyjemnej sytuacji i problemów oraz utraty zadatku. W sytuacji, gdyby bank nie chciał przystać na takie rozwiązanie możesz złożyć wniosek do innego banku.

Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu to:

  • umowa przedwstępna ze zbywcą (spółdzielnią lub developerem),
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • zaświadczenie o dochodach, najczęściej na druku bankowym oraz wyciągi z konta potwierdzające wpływy z ostatnich sześciu miesięcy w przypadku dochodów osiąganych za granicą (w przypadku dochodów osiąganych w kraju wystarczy potwierdzenie wpływów z trzech miesięcy),
  • odpis z księgi wieczystej,
  • akt notarialny nabycia nieruchomości przez zbywcę,
  • pozwolenie na budowę w przypadku developera oraz jego dokumenty rejestrowe.

W momencie, w którym zdecydowałeś się zaciągnąć kredyt, musisz podjąć decyzję, czy chcesz go wziąć w walucie krajowej czy obcej.

Zwykle stopy procentowe są zmienne (oprocentowanie zmienia się wraz ze zmianą stopy procentowej) lub stałe (nie zmienia się przy zmianie stopy procentowej, oferta na kilka lat, którą można potem odnowić). Okres kredytu sięga nawet 50 lat. Większość banków udziela kredytów w wysokości 80 procent wartości nieruchomości, jednak można starać się często o kredyt w wysokości 100 procent wartości nieruchomości (wtedy często jest wymagana dodatkowa opłata: doubezpieczenie brakującego wkładu własnego).

W celu zapoznania się z ofertą banków w Polsce kliknij tutaj.

Zakup nieruchomości w Polsce może być trudną decyzją finansową jak i życiową. Decydując się na ten krok musisz uwzględnić swoją dyspozycyjność komunikacyjną między krajem, a Wielką Brytanią. Do załatwienia najważniejszych kwestii Twoja obecność będzie obligatoryjna. Polski rynek nieruchomości oferuje wiele możliwości, szczególnie, jeśli zamierzasz wrócić do kraju. Jednak nawet jeśli nie – zakup mieszkania pod wynajem to przecież doskonała inwestycja.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


~Bank

Ostatnio uzyskalam informacje w banku ING iz nie udzielaja oni kredytow hipotecznych osoba pracujacym za granica bez wzgledu na okolicznosci.

~Sylwia

po aferze z frankami szwajcarskimi nie mozna otrzymac kredytu mieszkaniowego jesli nie pracuje sie z Polsce albo nie zarabia w PLN.

~Andrzej

To nie jest do końca prawdą co obydwoje piszecie. Oczywiście, że można, ale nie może on być w PLN. Kredyt musi być w walucie jakiej się zarabia (to prawo zostało wprowadzone po aferze z frankami w Listopadzie 2014). Jest kilka banków w Polsce które dadzą kredyt w GBP i Eur.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 26 maja 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7942 zł -0.03 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1803 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7248 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8381 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.7648 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama