Przedszkola

8 marca 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Przedszkola

Obok au-pair i niani przedszkole to najpopularniejsza na Wyspach forma opieki nad dziećmi. System przedszkolny jest bardzo dobrze rozwinięty i funkcjonuje w zasadzie bez zarzutu. Ma tylko jedną, ale za to odczuwalną wadę – przedszkola w Wielkiej Brytanii są płatne.

Najbardziej  popularnym rodzajem przedszkola jest przedszkole całodzienne. Wśród nich można wymienić państwowe i prywatne, z czego przeważają placówki prywatne.

Większość z nich przyjmuje dzieci od szóstego tygodnia życia, a górna granica to pięć lat. Zwykle czynne są od godziny 9.00 do 15:30, jednak wiele przedszkoli oferuje także dłuższą opiekę, od 8 do 18 - i w wypadku placówek, trzeba niestety dopłacać za dodatkowe godziny. Można też przyprowadzać dziecko tylko na dwie czy trzy godziny.

Jeśli chodzi o same ceny, wahają się one od £80 do £200. System jest bardzo profesjonalny: zapewnia bezstresowe wychowanie oraz dbanie o poprawny rozwój dziecka. Na każdą grupę składającą się z 20 do 26 dzieci przypada dwójka opiekunów, z czego jeden to nauczyciel a drugi to asystent nauczyciela - oboje wykwalifikowani.

Niestety, wielu ludzi nie może pozwolić sobie na luksus oddania dziecka do całodziennego przedszkola. Tym bardziej, że w wielu przedszkolach trzeba zapłacić z góry. Pewnym udogodnieniem jest fakt, że można starać się o częściowy zwrot pieniędzy wydanych na przedszkole.

Istnieją konkretne odliczenia podatkowe z tym związane: Child Benefit i Child Tax Credit. Warto też skontaktować się z instytucją o nazwie Children’s Information Servie (CIS), która nie tylko pomoże Ci wybrać najbliższe przedszkole, ale także udzieli wielu pożytecznych informacji.

Niestety, do całodziennego przedszkola na Wyspach nie jest wcale łatwo się dostać. Mimo iż placówki tego typu są drogie, listy oczekujących są długie cały czas. Czasem trzeba czekać kilka miesięcy. Należy także dopilnować, zapisując dziecko, by mieć wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak: akt urodzenia dziecka, paszporty (zarówno dziecka jak i mamy), numer telefonu do lekarza pierwszego kontaktu oraz potwierdzenie adresu.

Inny typ przedszkola to pre-school playgroups, czyli instytucji, które zapewniają opiekę dzieciom w wieku od trzech do czterech lat - często to za darmo. Jest to około 12,5 godzin tygodniowo (najczęściej od 9 do 11:30), ale jest to właśnie liczba godzin, które prawnie przysługują dzieciom w wieku trzech i czterech lat (412,5 godzin rocznie). W przypadku placówki płatnej, za 2,5 godziny trzeba zapłacić około £6.

Natomiast zerówka, czyli reception class  prowadzona przy szkołach podstawowych. Oferują one opiekę dzieciom w wieku od czterech do pięciu lat, przygotowując dziecko do pójścia do szkoły.


Warto zastanowić nie tylko nad zagadnieniem finansowym i nad tym, czego potrzebuje nasze dziecko, ale także nad tym, że większość państwowych przedszkoli jest zamknięta w okresach wakacyjnych. Trzeba więc zorganizować też opiekę na te okresy, ponieważ bywają naprawdę długie, np. od połowy grudnia do początków stycznia. Wydaje się bardzo sensownym rozwiązaniem zatrudnić na ten okres nianię, szczególnie wtedy, kiedy nie stać Cię na całodzienne przedszkole. Wtedy można umieścić dziecko w darmowej placówce na kilka godzin dziennie, a przez resztę dnia może zajmować się nim niania, która może także odprowadzić dziecko do przedszkola i je stamtąd odebrać.

Na początku rodzice chodzą do przedszkola razem z dzieckiem – żeby przez pierwsze dni w nowym otoczeniu nie czuło się samotne. Prawdopodobnie czas, który będziesz spędząc z dzieckiem w przedszkolu, będzie się zmniejszał z każdym przyjściem, aż do sytuacji, w której opiekunowie uznają, że dziecko jest gotowe na to, by zostać samemu w przedszkolu.

Ostatnią, bardzo ważną kwestią jest to, żeby zawsze odbierać dziecko z przedszkola o ustalonej porze. W Wielkiej Brytanii opiekun może zgłosić porzucenie dziecka policji już po mniej więcej pól godzinie czekania na rodzica! Warto więc być na czas, żeby uniknąć dziecku niepotrzebnego strsu, który na pewno spowoduje przymus odbierania potem malucha z komisariatu.

Przydatną stroną internetową jest www.direct.gov.uk, która w bardzo przystępny sposób objaśnia wszelkie zagadnienia związane z tematem przedszkoli.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 20 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7042 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1472 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3597 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.5967 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6666 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama