Typy płatności - czym mogę zapłacić za co?

5 czerwca 2014, Londynek.net, Brak komentarzy00
Typy płatności - czym mogę zapłacić za co?

Wielka Brytania, w porównaniu do Polski, dysponuje lepiej rozwiniętym systemem obsługi płatności w formie bezgotówkowej. Wielu Brytyjczyków nosi przy sobie jedynie niewielkie ilości gotówki, gdyż - prawie za wszystko - można tu zapłacić jedną z kart lub czekiem.

Karta debetowa (debit card)

Debit card, czyli karta debetowa, nazywana także bank card lub check card (na Wyspach) oraz kartą bankomatową lub płatniczą (w Polsce), to krótko mówiąc, plastikowa alternatywa dla gotówki, dodawana do konta bankowego.

Przy płatności taką kartą, automatycznie redukowany jest stan konta bankowego lub tzw. bilans karty. W niektórych wypadkach, takie karty są projektowane specjalnie do płatności przez Internet, czasami także, taka karta fizycznie nie istnieje.

Debit cards stopniowo wypierają z rynku finansowego czeki, często zastępują gotówkę, są coraz częściej używane w transakcjach telefonicznych i Internetowych. Mogą być też używane do wypłacania gotówki z bankomatów (ATM).

W Wielkiej Brytanii karty te są akceptowane praktycznie wszędzie – w sklepach zwykłych i internetowych. Zwykle są to transakcje bezprowizyjne, szczególnie w relacji bank – klient.
Niewielkie potrącenia są wykonywane czasami przez sprzedających – kiedy suma transakcji jest niewielka. Kwoty płacone w sklepach mogą się różnić w zależności od tego czy płacimy gotówką, kartą debetową czy kartą kredytową.

Dostęp do karty jest oczywiście zabezpieczany kodem PIN, każda karta ma ponadto wbudowany chip identyfikacyjny.

Czasami można się spotkać z kartą nazywaną kartą ATM – ATM card (także bank card, client card, key card lub cash card). Jest to karta pozwalająca na wypłaty gotówki z bankomatów, płacenie w większości sklepów, także w transakcjach internetowych i telefonicznych.

Jako że jej możliwości są podobne, ale jednak nieco mniejsze niż w przypadku debit card, dzisiaj najczęściej te dwie karty są łączone i występują jedynie jako debit card, posiadająca funkcje obu kart.


Karta kredytowa (credit card)

Karta kredytowa to karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Jej użycie można porównać do zaciągnięcia krótkoterminowego kredytu. Dokonując zakupu, płacisz pieniędzmi, których tak naprawdę nie posiadasz.

Później oczywiście należy rozliczyć się z bankiem, oddając pieniądze, którymi płaciłeś. Częstotliwość rozliczeń, limity długów czy też ewentualne odsetki są ustalane pomiędzy bankiem a klientem i różnią się w zależności od banku.

Okresowo, najczęściej co miesiąc, bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest często oprocentowany o wiele wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących lub oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Zwykle do wydania karty nie jest potrzebne posiadanie konta w banku wydającym kartę, za to powszechną praktyką wydawców kart jest ustalanie terminu (tzw. grace period), w którym spłata powoduje anulowanie lub nienaliczenie żadnych odsetek. Często można też umówić się na automatyczną spłatę długu.

Karty kredytowe są szeroko akceptowane i coraz popularniejsze. Można ich używać przy transakcjach dokonywanych za pomocą Internetu lub telefonu.

Dzięki elektronicznemu systemowi weryfikującemu, sprzedawca może w ciągu kilku sekund otrzymać informacje o tym, czy jesteś w stanie zapłacić za dany towar / usługę. Karta jest identyfikowana za pomocą chipu lub paska magnetycznego, dostęp jest zabezpieczony kodem PIN.

Główną zaletą kart kredytowych jest wygoda związana z ich użyciem – nie trzeba kalkulować stanu swojego konta, nie trzeba też nosić ze sobą znacznej ilości gotówki. Także bezpieczeństwo transakcji jest nieco wyższe niż w przypadku karty debetowej, gdyż banki są wraz ze sprzedającym współodpowiedzialne za sprzedaż uszkodzonych produktów o wartości powyżej £100.


Czek (cheque)

Czek można określić jako pisemne upoważnienie dla banku, pozwalające na wypłacenie odpowiedniej kwoty z konta osobie fizycznej lub prawnej wskazanej na czeku lub okazicielowi czeku.

Czeki są stopniowo wypierane z rynku przez transakcje elektroniczne, jednak w takich krajach jak Francja, Irlandia czy właśnie Wielka Brytania są wciąż stosunkowo popularne, głównie ze względu na ich bezprowizyjność.

Jednak coraz więcej sprzedawców nie akceptuje już czeków jako sposobu zapłaty za towar bądź usługę. Na czele tej listy są największe stacje paliwowe czy też popularny Boots. Jednak płatności tego typu są wciąż akceptowane w mniejszych, niekoniecznie zinformatyzowanych firmach.

 Karta zbliżeniowa (contactless)

Karta ta umożliwia dokonywanie bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych, tj. bez wprowadzania karty do czytnika w danym punkcie handlowo-usługowym. Taką kartą można przeprowadzić transakcję bezgotówkową, bez wprowadzania numeru PIN poprzez zbliżenie jej na odległość kilku centymetrów do terminala oznaczonego specjalnym symbolem.

Kartą można dokonywać płatności za drobne zakupy, kawę czy bilet. Kwota nie może jednak przekroczyć 20 funtów. Brytyjskie banki na ogół trzymają się zasady - nie więcej niz 5 transakcji kartą zbliżeniową dziennie. Bywa jednak, że już po trzeciej bank poprosi o autoryzację kodem PIN.


Płacenie za pomocą telefonu i internetu

Wielka Brytania należy do czołówki jeśli chodzi o zaawansowanie w płatnościach przez telefon. Najczęściej są to transakcje, gdzie przez telefon wyrażamy zgodę na pobranie odpowiedniej kwoty z naszej karty debetowej lub kredytowej.

Telefonem można zapłacić między innym za miejsce na osiedlowym parkingu, także w większości sklepów – czy to zwykłych czy to internetowych, wirtualnych. Także wszelkich opłat typu np. Congestion Charge można dokonać telefonicznie. Naszym rozmówcą będzie albo rzeczywista osoba albo automat wydający odpowiednie polecenia.

Transakcje internetowe działają na tej samej zasadzie jak w Polsce. Można dokonać za pośrednictwem internetu przelewu ze swojego banku na wskazane konto, można też podać numer karty i zezwolić na automatyczne pobranie należności.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama