Własna firma

24 lutego 2015, Londynek.net 220
Własna firma

Założenie firmy w Wielkiej Brytanii okazało się doskonałym rozwiązaniem dla wielu Polaków. Zakładanie i prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie łatwiejsze niż w Polsce.

Chcąc założyć własną firmę w Wielkiej Brytanii, staniesz przed wyborem jednej z trzech opcji: samozatrudniony, spółka osobowa (partnership) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company).

Samozatrudniony

Ta forma działalności oznacza, że odpowiadasz za wszystko sam - przed samym sobą. Wszelkie informacje na temat tego, jak zarejestrować się jako osoba samozatrudniona oraz co to za sobą niesie, znajdziesz w artykule "Rodzaje zatrudnienia".
 

Pamiętaj, że jeśli chcesz kogoś zatrudnić, będziesz musisz opłacać jego składki NI i będziesz robił to za pomocą systemu Pay As You Earn. Także tutaj dowiesz się więcej.
 

W zależności od tego, ile będziesz zarabiać, będzie zależało, czy będziesz musiał zarejestrować się jako vatowiec - trzeba zrobić to, jeśli obrót firmy przekracza kwotę £68 000 (VAT registration threshold), należy się zarejestrować.

Spółka osobowa

Przy tej formie prowadzenia działalności - bardzo podobnej do samozatrudnienia - potrzebne są dwie osoby i każda z nich płaci swoje składki. Natomiast wyznaczony partner jest zobowiązany do wysyłania zwrotu podatku (tax return) obowiązuje po przekroczeniu tego samego progu. Warto zaglądnąć na tę stronę, by dowiedzieć się więcej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

To dobra opcja dla tych, którzy nie borykają się z większymi problemami i mają dość ugruntowaną pozycję na rynku pracy. Ta forma jest związana z większymi kosztami - wiąże się to, między innymi, z potrzebą zatrudnienia wykwalifikowanego księgowego. Ekspresowa rejestracja to natomiast wydatek rzędu 20-50 funtów. Posiadacz firmy musi także opłacać corporation tax, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, który obecnie wynosi 21%.

Właściciele firmy są za nią odpowiedzialni, jednak firma jest niezależna od osób ją prowadzących.

Praktyczne wskazówki

Jest wiele spraw, które należy rozważyć przed rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu (marketing, finansowanie działalności, strona internetowa, zatrudnienie pracowników, badanie rynku itd.) Aby pomoc przetrwać Twojej Firmie, będziesz potrzebował co najmniej trzech elementów. Oto one:

  • Skuteczny biznes plan
  • System ewidencji dokumentów
  • Fachowa porada

Skuteczny Biznes Plan

O ile założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i powołanie zarządu jest proste, o tyle zapewnienie przetrwania i rozwoju firmy to sprawa bardziej złożona. Najważniejszą rzeczą jest skonstruowanie biznes planu przed rozpoczęciem działalności. Powinien on pokrywać okres od 3-5 lat oraz zapotrzebowanie na gotówkę, którą jest jak woda dla życia. Bez odpowiedniego zaplecza finansowego nie można zakupić materiałów, zapłacić pracownikom, nie wspominając o sobie, co w konsekwencji prowadzi do katastrofy.

Skuteczny biznes plan musi również zawierać analizę rynku, konkurencji oraz ocenę ryzyka.

Podstawowe składniki biznes planu:

  •  Analiza finansowa
  •  Bilans zysków i strat
  •  Analiza płynności finansowej
  •  Analiza konkurencji
  •  Badanie rynku

Jeżeli Twój biznes potrzebuje kredytu na działalności, biznes plan będzie nieodzowna częścią wniosku kredytowego.

System prowadzenia księgowości / ewidencja dokumentów

W zależności od rozmiaru oraz struktury firmy, bardzo ważne jest wybranie sposobu ewidencjonowania dokumentów księgowych. Te same zasady dotyczą zarówno osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarcza, jak i dużej firmy o obrocie wielu milionów funtów. W największym skrócie, trzeba w odpowiedni sposób prowadzić dokumentacje dotycząca każdej transakcji w firmie.

Niektóre firmy samodzielnie prowadzą księgowość, natomiast większość korzysta z usług wyspecjalizowanych biur księgowych. Jakakolwiek opcje wybierzemy, ważne jest by każda transakcja była odnotowana w arkuszu kalkulacyjnym lub pakiecie księgowym. Do najpopularniejszych na rynku angielskim należy Sage. Czas jest niezwykle cenny – niewłaściwy system ewidencji dokumentów zmarnuje sporo Twojego czasu w przyszłości.

Fachowa porada

Powszechnie wiadomo, że zwracamy się o pomoc specjalistów wtedy, kiedy dopadną nas kłopoty. Niezwykle ważne jest, by tej pomocy szukać przed rozpoczęciem działalności. To koszt, który poniesiony na początku, oszczędza sporych wydatków w przyszłości.

Współautor: Target Accounting

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Peter nowakowski

MYŚLĘ ŻE W TAKI SPOSÓB TRZEBA ZACZYNAĆ

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama