Podatki od dóbr i usług

26 sierpnia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Podatki od dóbr i usług

Wymienione w tym artykule podatki są naliczane przy kupowaniu niektórych produktów lub przy wykonywaniu określonych usług. Zasady ich działania są dosyć podobne do tych, z którymi masz do czynienia w Polsce.

Podatek VAT (Value Added Tax)

Podstawowa stawka VAT od stycznia 2011 wynosi 20 proc.

Podatek ten jest zawarty w cenie większości dóbr, które kupuje się na terenie Unii Europejskiej. Zwykle VAT jest już wliczony w cenę kupowanych dobór i usług. Niektóre jednak nie podlegają temu podatkowi.

W niektórych przypadkach, np. przy zakupie fotelików samochodowych dla dzieci lub paliwa do ogrzewania domu, zapłacisz niższą stawkę VAT – 5%.

Istnieją też pewne dobra, które w ogóle nie podlegają podatkowi VAT, jak np.:

  • żywność
  • książki, gazety, magazyny
  • ubrania dziecięce
  • sprzęt dla osób niepełnosprawnych

Należy pamiętać, że niektórzy producenci umieszczają na opakowaniach cenę netto i informację o wysokości VAT. Wtedy trzeba samemu policzyć VAT i dodać go do ceny netto, aby dowiedzieć się, ile tak naprawdę trzeba zapłacić.

Większość cen na paragonach i rachunkach zawiera już VAT, w niektórych jest on dopisany oddzielnie. Oczywiście nie znaczy to, że będziesz musiał zapłacić więcej.

Faktury od usługodawców zarejestrowanych w systemie podatku VAT (np. niektórzy budowlańcy, malarze, dekoratorzy) muszą pokazywać oddzielnie kwotę pobraną z tytułu podatku. Na fakturze musi być też ich dziewięciocyfrowy numer rejestracyjny.

Aby sprawdzić, czy interesujący Cię numer rejestracyjny VAT jest prawidłowy, można zadzwonić do specjalną linię HMRC poświęconą podatkowi VAT: 0845 010 9000 (8:00 – 20:00 od poniedziałku do piątku). Wszystkie numery VAT w Unii Europejskiej można też sprawdzić online:

W przypadku podejrzenia, że firma unika płacenia podatku VAT lub dolicza Ci stawkę VAT, a nie jest zarejestrowana, możesz zgłosić problem na specjalną, poufną linię: 0800 595 000 (czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu). Nie ma potrzeby podawania jakichkolwiek danych personalnych.

Firmy z obrotami rocznymi poniżej £77,000 (rok podatkowy 2012-13) nie muszą rejestrować się pod kątem podatku VAT, nie muszą też go pobierać od klientów, ale mogą zarejestrować się dobrowolnie. Jeśli tego nie zrobią, ceny ich usług powinny być niższe niż w przypadku zarejestrowanych firm.

Oprócz VAT istnieje kilka innych podatków obejmujących dobra i usługi. Ich funkcjonowanie jest bardzo podobne do tego w Polsce. Oczywiście ich stawki mogą się zmieniać.

Fuel Duty jest odpowiednikiem naszej akcyzy na paliwo. Jego wartość to kilkadziesiąt pensów na każdy litr benzyny lub diesla. Ostatnio utrzymuje się nieco powyżej granicy 60p/litr.

Excise Duty to akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe. Jeśli chodzi o papierosy i cygara, akcyza wynosi kilka pensów – zwykle poniżej 10p. Jeszcze niższe są stawki na alkohol – stawka tego po w przypadku pinty (0,57 l) piwa to 1 p. Wyjątkiem są trunki o zawartości alkoholu powyżej 37.5% - na butelkę o pojemności 0.7 l akcyza to 13p.

General Betting Duty to nic innego jak podatek od gier losowych, obejmujący też wszelkie zakłady bukmacherskie, totalizatory sportowe. Podstawowa stawka na najpopularniejsze zakłady i totalizatory to 15%.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama