Rodzaje zatrudnienia

4 lutego 2016, Londynek.net 400
Rodzaje zatrudnienia

Pracując na Wyspach, można być pracownikiem, pracownikiem kontraktowym lub samozatrudnionym, można też być zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin lub na niepełny etat.

Pracownik kontraktowy

Pracownikiem kontraktowym staje się ktoś, kto zawrze z pracodawcą umowę. Nie musi to być umowa pisemna tylko ustna, ale musi ona zawierać miedzy Tobą a Twoim pracodawcą warunki zatrudnienia. Kontrakt zawiera informacje na temat tego, co znajduje się w zakresie Twoich obowiązków.

Prawa pracowników kontraktowych

Jeśli jesteś pracownikiem kontraktowym, Twój pracodawca ma obowiązek potrącać z Twojej wypłaty podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Przysługują Ci również wszystkie minimalne prawa ustawowe dotyczące zatrudnienia, włączając prawo:

  • do urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i adopcyjnego
  • chroniące przed nieuzasadnionym zwolnieniem
  • do ustawowej odprawy z tytułu redukcji
  • do wszystkich praw przysługującym pracownikom

Samozatrudniony (self employed)

Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną, nie podpisujesz z pracodawcą umowy , może to być jedynie kontrakt na dostarczenie usług w określonym czasie. Taka osoba płaci samodzielnie podatek i składki na ubezpieczenie społeczne. Nie posiada jako takich praw pracowniczych, ponieważ sam jesteś swoim szefem i możesz decydować, na przykład, ile zarządać za wykonywaną przez Ciebie pracę i ile przysługuje Ci urlopu.

Jednak posiadasz pewną ochronę prawną. Na przykład, nie możesz być prześladowany, masz też prawo do zdrowych i bezpiecznych warunków pracy w siedzibie Twojego klienta. Kobiety samozatrudnione, które niedawno przestały pracować mogą mieć prawo do zapomogi macierzyńskiej.

Będąc samozatrudnionym, trzeba koniecznie zbierać wszelkie rachunki za wydatki związane z wykonywaną pracą, np. rachunki telefoniczne, paragony za narzędzia czy benzynę, bilety na różne środki transportu, ponieważ wszytko to można odliczyć od podatku. Rachunki tego typu należy trzymać przez kilka lat, minimum 6, ponieważ HM Revenue and Customs ma prawo sprawdzić wcześniejsze rozliczenia.

Wraz z końcem roku podatkowego, który upływa 5 kwietnia, urząd przysyła samozatrudnionym zeznanie podatkowe do wypełnienia (tax return form). Dokument należy wypełnić i odesłać do końca października (jeśli zeznanie otrzymano do 31 lipca) lub wypełnić zeznanie online i przesłać do końca listopada (lub do końca stycznie, jeśli zeznanie otrzymano przed 31 listopada).

Podejmując samozatrudnienie należy zarejestrować działalność w HM Revenue & Customs. Jeśli masz zamiar pracować w budownictwie, musisz również zarejestrować się w Construction Industry Scheme (CIS). Specjalne formularze zgłoszeniowe można znaleźć także w lokalnym HM Revenue & Customs.

Zgłoszenie samozatrudnienia jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe i zaniedbanie tej formalności może skutkować nałożenie kar pieniężnych. Można to zrobić zarówno przez Internet, jak i telefonicznie, wchodząc na stronę www.hmrc.gov.uk.

Samozatrudniony nie może przekroczyć ustalonego progu obrotów rocznych, ponieważ w takim przypadku będzie musiał zarejestrować się jako płatnik VAT. W związku z tym jednak, że limit jest dość wysoki, do tego typu sytuacji nie dochodzi zbyt często. Jeśli samozatrudniony jest lekarzem lub wykonuje inne usługi medyczne, są one także zwolnione z VAT-u.

Każdy samozatrudniony musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i wszyscy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą są zobowiązani do opłacania składki w drugiej grupie (Class 2 National Insurance Contributions). Do opłacania składki dla czwartej grupy (Class 4) zobowiązani są samozatrudnieni, których roczny dochód netto jest wyższy niż £5,435. Po rejestracji w urzędzie, każdy otrzymuje pocztą informację dotyczącą wysokości opłat za ubezpieczenie i podatek.

Pracownik (worker)
Jest to szersza kategoria niż pracownik kontraktowy (employee), jednak raczej nie zaliczają się do niej osoby samozatrudnione. Pracownik to każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, zarówno na podstawie umowy o pracę  jak też innych umów, w których osoba zobowiązuje się do wykonywania osobiście pewnych zadań lub usług. Pracownikom przysługują podstawowe prawa pracownicze i ochronne. Do tej grupy osób zaliczyć możemy pracowników:

  • większość pracowników agencji
  • pracownicy sezonowi
  • niektórzy wolni strzelcy

Rozgraniczyć możemy jeszcze takie rodzaje zatrudnienia jak:

Praca Fixed - Term, czyli praca na czas określony

Pracownicy z  umową na czas określony posiadają te same prawa co normalni pracownicy. Istnieją specjalne przepisy ochraniające pracowników z umową na czas określony, które definiują pracownika z taką umową jako “osobę z umową o pracę, która ma się skończyć w określonym terminie”. Jednak gdy ktoś jest zatrudniony tymczasowo, jednak bez umowy wygasającej w konkretnym terminie, po konkretnym wydarzeniu lub ukończeniu zadania, wtedy przepisy nie dotyczą takiej osoby.

Zatrudnienie pracowników na czas określony umożliwia pracodawcy dostęp do specjalistów lub dodatkowych pracowników w razie nagłej potrzeby. Umowy o pracę na czas określony pozwalają zarówno pracodawcy jak i pracownikowi na dużą elastyczność. Obaj mogą na tym zyskać, ponieważ pracodawca ma dostęp do usług specjalisty który wykona pewne zadania, podczas gdy pracownik zyskuje doświadczenie. W niektórych firmach osoby zatrudnione na czas określony zarabiają więcej niż inni pracownicy, albo ze względu na specjalne umiejętności, albo w ramach wynagrodzenia za tymczasowość pracy.

Praca Part Time, czyli pół etatu

Osoba pracująca part time to ktoś, kto pracuje mniej godzin niż inni pracownicy. Nie istnieje konkretna liczba godzin, która mówi, że ktoś pracuje part-time, ale pracownik pełnoetatowy pracuje zazwyczaj około 35 godzin tygodniowo.

Praca part-time może być dobrym sposobem na pogodzenia pracy z innymi obowiązkami. Jeśli pracujesz na niepełny etat, masz prawo do takiego samego traktowania jak pracownicy pełnoetatowi. Pracownicy part-time posiadają te same prawa ustawowe co inni pracownicy. Nie musisz wypracowywać niezbędnego minimum, aby przysługiwały Ci prawa pracownika.

Pracownicy part time muszą otrzymać co najmniej takie samo wynagrodzenie za godzinę co pracownicy full time wykonujący tą samą pracę.

Jeśli jesteś pracownikiem part time, Twój pracodawca może ustalić dla Ciebie taką samą dolną granicę nadgodzin co pracownikom full time, więc jeśli nie przepracujesz normalnej liczby godzin, nie otrzymasz większego wynagrodzenia za nadgodziny. Jednym słowem przysługują Ci takie same przywileje i prawa jak każdemu innemu pracownikowi zatrudnionemu na stałe.

Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy możesz skorzystać z telefonu zaufania Acas: 0300 123 1100, między 8 a 18 od poniedziałku do piątku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


K k

Czy wie ktoś jak to się ma do Polskich form zatrudnienia?
Co jest odpowiednikiem umowy o pracę, a co umowy o dzieło czy umowy zlecenie?
Jest to dla mnie dość istotne, ponieważ chcę wziąć dofinansowanie z PUP na założenie działalnośći, wyjechać do Londynu i oprócz robienia projektów dla polskich klientów (w obszarze nowozałożonej działalności) podjąć pracę dorywczą np jako kelner/barman. PUP zastrzega, że w czasie jednego roku od momentu założenia działalności nie można pracować na umowie o pracę, za to nie ma problemu jeśli chodzi o umowę o dzieło lub umowę-zlecenie.

Kkk irma

mój mąż jest mechanikiem samochodowym,właśnie założył self employed mam takie pytanie:jak wykazać jego zarobki?jakieś rachunki na to czy jak?proszę pomóżcie

Ilona Porebinska

witam mój mąż pracował u pewnego pracodawcy rok skonczyla mu sie umowa i miesiac pracowal na umowie ustnej jak moze odchodzic swoich praw o wypłaceniu wynagrodzenia za ten miesiac?
Prosze o pomoc.

~Peter

Mozna tez byc wlascicielem biznesu lub inwestorem. Widze, ze autor jest troche na bakier z Kiyosakim - autorytetem w dziedzinie finansow. Milego dnia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 kwietnia 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.1003 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2705 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9841 zł 0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9921 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9604 zł 0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama