Umowa o pracę

20 lutego 2015, Londynek.net 100
Umowa o pracę

Wszyscy pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, która nie musi być zawarta w formie pisemnej.

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę jest porozumieniem pomiędzy pracodawcą o pracownikiem. Twoje oraz pracodawcy prawa i obowiązki są określane jako „warunki" umowy. Umowa o pracę nie musi być na piśmie, jednak masz prawo do pisemnego zaświadczenia o głównych warunkach pracy w ciągu dwóch miesięcy od jej podjęcia.

Umowa jest sporządzana w momencie ,gdy akceptujesz ofertę pracy i wówczas obie strony są związane jej warunkami do momentu jej prawnego wygaśnięcia (zazwyczaj poprzez złożenie wypowiedzenia) lub do momentu zmiany warunków (zazwyczaj za obustronnym porozumieniem).

Prawa jakie Ci przysługują z tytułu zatrudnienia będą zawsze zależały od tego, czy w rozumieniu prawa jesteś „pracownikiem zatrudnionym", „pracownikiem" czy „osobą samozatrudnioną". A to z kolei zależy do rodzaju umowy o pracę między tobą a Twoim pracodawcą.

Pisemne zaświadczenia

Jeżeli jesteś pracownikiem zatrudnionym, musisz otrzymać „pisemne zaświadczenie o szczegółowych informacjach wynikających z zatrudnienia", ustalające kilka z głównych warunków. Twój pracodawca musi dostarczyć Ci to zaświadczenie w ciągu dwóch miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy. Zaświadczenie musi zawierać:

  •   Wysokość wynagrodzenia
  •   Godziny pracy
  •   Uprawnienia urlopowe
  •   Ustalenia związane z odpłatnością za czas kiedy będziesz chory
  •   Okresy wypowiedzenia
  •   Informacje dotyczące procedur składania skarg oraz dyscyplinarnych

Na stronach Business Link istnieje interaktywne narzędzie, które pomoże Twojemu pracodawcy utworzyć pisemne zaświadczenie.

* Pomoc przy tworzeniu pisemnych zaświadczeń

Jeżeli warunki umowy ulegną zmianie, Twój pracodawca musi Cię o tym poinformować na piśmie w ciągu jednego miesiąca.

Co robić, jeśli nie masz umowy o pracę?

Jeżeli jesteś osobą zatrudnioną, wówczas automatycznie wchodzi w życie umowa o pracę od momentu zaakceptowania przez Ciebie oferty pracy. To, czego możesz nie mieć to „pisemne zaświadczenie o szczegółowych informacjach wynikających z zatrudnienia", które ustala warunki Twojego zatrudnienia.

Jeżeli nie otrzymałeś powyższego zaświadczenia lub jest ono nieprawidłowe bądź niejasne lub jeżeli zostałeś zwolniony z pracy, ponieważ o nie poprosiłeś, najpierw powinieneś rozwiązać ten problem bezpośrednio z pracodawcą. Jeśli w Twoim miejscu pracy istnieje osoba reprezentująca interesy pracowników (na przykład, urzędnik związku zawodowego), poproś tę osobę o pomoc. Możesz też skierować skargę do Trybunału Zatrudnienia.

Zwolnienie z pracy za to, że poprosiłeś o pisemne zaświadczenie będzie zawsze nieuczciwe.

Gdzie uzyskać pomoc?

Urząd The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferuje bezpłatne, poufne oraz bezstronne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Możesz zadzwonić do Acas pod numerem: 08457 474747 od 8.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku.

Twoje lokalne biuro doradztwa obywatelom Citizens Advice Bureau (CAB) może również zapewnić darmowe oraz bezstronne porady. Swoje lokalne biuro CAB znajdziesz w książce telefonicznej lub w Internecie.

Adwokat lub agencja doradcza może pomóc ci w zdecydowaniu o najlepszej drodze dla twoich roszczeń.

* Szukaj porad prawnych

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Kl

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama