Podatek od oszczędności

31 stycznia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Podatek od oszczędności

Odsetki od większości oszczędności - zanim jeszcze do Ciebie trafią, mają potrącony podatek. Tzw. podstawowi płatnicy podatku nie mają już wtedy żadnego innego podatku do płacenia.

Płatnicy podatku na poziomie początkowym, najniższym lub ci, którzy nie są płatnikami podatku, mogą ubiegać się o zwrot tego automatycznie naliczanego podatku. Natomiast płatnik podatku na poziomie wyższym musi ponieść więcej obciążeń podatkowych.

Przed zapłaceniem należy koniecznie sprawdzić kod podatkowy (Tax Code). Wpisanie złego kodu podatkowego może spowodować, że zapłacisz niewłaściwą kwotę – zbyt niską lub zbyt wysoką.

Podatek od kont bankowych oraz kont oszczędnościowych kas mieszkaniowych

Dochody z oszczędności zazwyczaj podlegają 20-procentowemu opodatkowaniu, zanim je otrzymasz. Jeśli mieścisz się w wyższym progu podatkowym (40 procent), wysokość podatku, który musisz zapłacić to różnica pomiędzy tymi dwiema wartościami. Jeśli masz niskie dochody, możesz wnioskować o zwrot podatku.

Jak płacisz podatek od oszczędności

Dochody z oszczędności są dodawane do Twoich pozostałych dochodów i wtedy opodatkowane (po uwzględnieniu przysługujących ci ulg podatkowych) w następujący sposób:

 • dochody z oszczędności, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym - £2,710 są opodatkowane w wysokości 10 procent (lecz w większości przypadków ten limit jest przekroczony, ponieważ dochody z oszczędności są dodawane do pozostałych dochodów)
 • dochody z oszczędności pomiędzy £2,710 a £34,370 są opodatkowane w wysokości 20 procent
 • dochody z oszczędności powyżej £37,440 opodatkowane są w wysokości 40 procent, jeśli różne dochody mieszczą się w różnych progach podatkowych, odpowiednie kwoty są opodatkowane osobno

Zasady te obowiązują na rok podatkowy 2012-2013.

Podatek odliczony od dochodu, zanim go otrzymasz

Dochody z oszczędności są zazwyczaj opodatkowane w wysokości 20 procent, zanim je otrzymujesz. Potwierdza to wpis 'net interest' na oświadczeniu twojego banku lub kasy mieszkaniowej.

Jeśli we wpisie występuje tylko 'gross interest' (a nie 'net interest') podatek nie został ściągnięty. Zazwyczaj, aby otrzymać 'gross interest', musisz się zarejestrować.

Jeśli nie płacisz podatków

Jeśli masz niskie dochody, wobec czego nie musisz płacić podatków, możesz wypełnić formularz R85, aby otrzymywać nie opodatkowane dochody z oszczędności. Jeśli podatek został już wcześniej ściągnięty, możesz również wnioskować o jego zwrot.

Jeśli mieścisz się w pierwszym progu podatkowym (starting rate - 10 procent)

Twoje oszczędności zostaną opodatkowane w wysokości 20 procent, będziesz mógł wnioskować o zwrot części tego podatku.

Jeśli mieścisz się w drugim progu podatkowym (basic rate - 22 procent)

Nie musisz podejmować żadnych działań. Nie płacisz dodatkowego podatku, mimo że ściągany jest on tylko w wysokości 20 procent.

Jeśli mieścisz się w wyższym progu podatkowym

Jeśli mieścisz się w wyższym progu podatkowym, musisz powiadomić Twoje Tax Office, jak dużo zarobiłeś, aby pobrać można było dodatkowy podatek:

 • jeśli wypełniasz formularz zwrotu podatkowego (tax return) Self Assessment, podać musisz również Twoje dochody z oszczędności
 • jeśli wypełniłeś tax return podczas roku podatkowego 2011-2012, ale teraz mieścisz się w wyższym progu podatkowym poprzez PAYE (Pay As You Earn), dodatkowy podatek zostanie również pobrany poprzez PAYE, w oparciu o ostatnie informacje, jakie ma HMRC
 • jeśli nie wypełniasz już tax return, HMRC może wysłać ci formularz Tax Review Form P810, który jest normalnie wysyłany co 3 lata, aby sprawdzić Twój poziom oszczędności i innych nie opodatkowanych dochodów, i następnie ustalić twój podatek (lub poprosić cię o wypełnienie tax return, jeśli będzie to potrzebne)
 • jeśli nie wypełniasz zazwyczaj tax return, ale ostatnio zaczęła cię obejmować wyższa grupa podatkowa, musisz skontaktować się z twoim Tax Office i poinformować, jaka jest wysokość twoich dochodów z oszczędności - zostaniesz poproszony o wypełnienie tax return lub (jeśli jesteś zatrudniony lub otrzymujesz emeryturę) dodatkowy podatek zostanie ściągnięty poprzez PAYE, a następnie otrzymasz formularz Tax Review Form P810, aby sprawdzić twój poziom oszczędności

Jeśli Twoje oszczędności lub inne dochody zmienią się znacząco

Niezależnie od tego, w którym progu podatkowym się mieścisz, jeśli nie wypełnisz formularza tax return, a nastąpiła znacząca zmiana wysokości twoich oszczędności lub innych dochodów, musisz skontaktować się niezwłocznie z Twoim Tax Office, aby umożliwić obliczenie wysokości wzrostu lub obniżenia twojego podatku. Wcześnie kontaktując się z Tax Office możesz:

 • zapobiec nagromadzaniu podatków, jeśli podwyższenie twoich dochodów wprowadziło cię do wyższego progu podatkowego
 • uniknąć płacenia zbyt dużego podatku, jeśli twoje dochody spadły poniżej pewnych progów

* Dane kontaktowe do wszystkich biur Tax Office

Deklarowanie dochodów z oszczędności n tax return

Jeśli wypełniasz Self Assessment tax return, wskazać musisz (dla połączonych oszczędności bankowych/kas mieszkaniowych):

 • ilość pieniędzy, jaką otrzymałeś po opodatkowaniu - 'net amount'
 • wysokość podatku, który został ściągnięty, zanim otrzymałeś pieniądze
 • suma dwóch powyższych - 'gross amount' (pieniądze przed opodatkowaniem)

Na informacje te przeznaczone są trzy oddzielne rubryki.

Jest również inna na wypełnienie informacji o pieniądzach z oszczędności, które otrzymałeś bez opodatkowania. Twój bank/kasa mieszkaniowa może przesłać Ci 'Certificate of Tax Deducted' lub inne oświadczenie o ściągnięciu podatku, pod koniec każdego roku podatkowego (5 kwietnia). Jeśli jest Ci ono potrzebne, a go nie otrzymałeś, po prostu zapytaj. Potrzebne informacje możesz często uzyskać z passbook lub Twoich oświadczeń bankowych.

Jeśli masz konto połączone z mężem, żoną lub partnerem cywilnym (joint account), powinieneś zadeklarować połowę dochodów, jako Twoje. Druga połowa liczy się na konto twojego partnera.

Nie opodatkowane oszczędności z ISA

Dochody z oszczędności ISA nie podlegają opodatkowaniu.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama