Co zrobić, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego w UK?

10 marca 2016, Londynek.net 300
Co zrobić, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego w UK?

W takim wypadku należy czym prędzej zarejestrować się w NHS. Można to zrobić w dowolnej przychodni, gdzie zostaniemy przyporządkowani do lekarza GP lub bezpośrednio u wybranego lekarza.

Na pewno pomocna będzie strona National Health Service , na której jest zamieszczona specjalna wyszukiwarka pomagającą znaleźć nie tylko dostępnych lekarzy GP, ale także szpitale czy apteki.

Do rejestracji, oprócz dokumentu tożsamości, wymagany będzie NIN – National Insurance Number. Jest to nasz numer identyfikacyjny we wszelkich relacjach nie tylko ze służbą zdrowia, ale też z urzędem ds. podatków, brytyjskim ministerstwem pracy oraz Social Security Agency w Irlandii Północnej.

Aby otrzymać NIN należy skontaktować się z Jobcentre Plus – najlepiej telefonicznie: 0845 600 0643 (8-18 od poniedziałku do piątku). Jobcentre Plus sprawdzi, czy nie masz już numeru i czy go potrzebujesz, po czym umówi Cię na spotkanie w celu potwierdzenia tożsamości, informując o wszelkich dokumentach, które powinieneś przynieść.

Rejestracji u lekarza GP najczęściej dokonuje się w jego placówce, wypełniając odpowiedni formularz. Później, niekoniecznie tego samego dnia, zostaną przeprowadzone podstawowe badania mające na celu ustalenia wagi, wzrostu, ciśnienia krwi, itd.

Rejestrując się w przychodni , również trzeba wypełnić odpowiedni formularz i zostaje wyznaczone spotkanie z pielęgniarką. Niestawienie się na takim spotkaniu w wyznaczonym terminie może skutkować późniejszymi problemami z dokończeniem procedury rejestracyjnej.

Jeżeli mieszkasz w Polsce, a pracujesz w Wielkiej Brytanii, możesz się ubezpieczyć w obu krajach jednocześnie, za pomocą formularza E 106 . Dzięki niemu ma się zapewnioną pełną bezpłatną opiekę w obydwu krajach. W kraju, gdzie pracujesz, dostaniesz dwie kopie formularza – jedną z nich należy złożyć na miejscu (w HMRC), drugą w polskim NFZ.

Innym formularzem, pozwalającym na ubezpieczenie rodziny pozostającej w Polsce jest E 109 . Podanie o przyznanie takiego formularza należy wysłać na adres:

HM Revenue & Customs
Centre for Non-Residents (Newcastle)
Longbenton
Newcastle Upon Tyne
NE98 1ZZ
United Kingdom

Podanie powinno zawierać m.in. imię nazwisko, datę urodzenia, adres (w Wielkiej Brytanii), numer NIN, datę rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii, obywatelstwo i aktualną informację o zarobkach (najnowszy payslip). W podaniu należy też wymienić dokładne dane wraz z adresami każdego z członków rodziny zgłaszanych do ubezpieczenia. Po otrzymaniu formularza, należy go zarejestrować w najbliższym oddziale polskiego NFZ.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


*********

a ja mam takie pytanie jestesm za granica rok czasu raz odmowilam wizyty w Powiatowym Urzedzie Pracy i mnie wypisali,,, mam(24lata) i tak sie sklada ze nie mam zadnego ubezpieczenia nadal pracuje za granica lecz na czarno czy moge sie ubezpieczyc prywatnie? i ile moje skladki by wynosily na rok? prosze o szysbka odpowiedz...

Guliver

Też chciałbym o coś podobnego zapytac. Skończyłem umowę o pracę na początku sierpnia i wyjechałem do Polski. Przez okres zatrudnienia byłem ubezpieczony. Teraz pojawia się pytanie, czy jestem ubezpieczony jeszcze przez jakiś okres w Anglii. Z tego co wiem w Polsce jest się ubezpieczonym jeszcze przez kilka miesięcy po ustaniu zatrudnienia, a przynajmniej kiedyś tak było. Narazie nie jestem ubezpieczony w Polsce i ta wiedza jest w tym wypadku konieczna. Dziękuję z góry za pomoc.

~Tymczassek

Guliver minęły 4 lata, ale nigdy w Polsce nie było tak że po skończonym stosunku pracy ubezpieczenie miałeś ileś miesięcy, masz je 7 dni abyś był w stanie się zarejestrować w UP.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6829 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1467 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3411 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6013 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6623 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama