Ubezpieczenie zdrowotne

31 października 2013, Londynek.net 110
Ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem na Wyspy, warto zapoznać się z funkcjonowaniem brytyjskiej służby zdrowia. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu zdrwotnym, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.

Aby ubezpieczyć się w NHS , należy uzyskać NIN (National Insurance Number) oraz zgłosić się do wybranego, np. po prostu najbliższego lekarza GP (general practitioner)

General Practitioner to tzw. lekarz pierwszego kontaktu, lekarz rodzinny – to właśnie z nim trzeba się kontaktować w większości spraw zdrowotnych. Usługi GP są bezpłatne. Oczywiście należy pamiętać, że w Wielkiej Brytanii funkcjonuje również prywatna opieka medyczna – tam za każdą wizytę trzeba będzie płacić. U lekarza GP można też uzyskać skierowania do lekarzy specjalistów (oprócz stomatologa i okulisty).

NHS nie refunduje usług okulistycznych i stomatologicznych – w tych przypadkach trzeba pokryć część lub całość kosztów związanych z leczeniem.

W przypadku wyjazdu turystycznego warto zaopatrzyć się jeszcze w Polsce w EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego lub inną kartę zawierającą ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście istnieją także inne typy ubezpieczeń.

Normalnie pracujący i samozatrudnieni odprowadzają odpowiednie składki na ubezpieczenie zdrowotne, co pozwala na korzystanie z brytyjskiej służby zdrowia na zasadach identycznych jak dla miejscowych. Kiedy praca jest już pewna, nie ma potrzeby się martwić – pracodawca powinien nas zarejestrować w NHS.

Ubezpieczenie będzie obowiązywało od momentu rozpoczęcia pracy. W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii i szukania pracy dopiero na miejscu – nie ma się prawa do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Takie prawo uzyskuje się dopiero po rocznym pobycie w Zjednoczonym Królestwie. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, jeśli nie ma się ubezpieczenia.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~1

1

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 maja 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9071 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2991 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.6615 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6641 zł 0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8468 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama