Testy psychometryczne

10 lutego 2015, Londynek.net 410
Testy psychometryczne

Jednym z narzędzi, które pozwalają pracodawcy wybrać w procesie rekrutacji idealnego kandydata, są testy psychometryczne. Czy należy się ich obawiać i czy można się do nich jakoś przygotować?

Testy psychometryczne są elementem rekrutacji w większości firm, szczególnie tych dużych i średnich. Obok typowych testów sprawdzających znajomość języka obcego czy znajomość komputera, pojawiły się testy, których celem jest określenie cech charakteru, predyspozycji, umiejętności i zdolności kandydata. Istnieją także testy badające inteligencję i temperament.

Kiedy testy?

Najczęściej z testami tego typu można spotkać się przy aplikacjach na wyższe stanowiska, które często są związane z zawodami analitycznymi - nie jest to jednak regułą.

Najczęściej testy te składają się pytań lub twierdzeń, do których kandydat ma się ustosunkować. Są także pytania, w których trzeba np. wybrać element dopełniający graficzny ciąg. Z testu można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy - jak kandydat postrzega świat, czy jest asertywny, etc.

Rodzaje testów

Jednym z najpopularniejszych testów jest MBTI (Myers – Briggs Type Indicator). Kwestionariusz, co roku wypełniany przez około 3,5 miliona ludzi na całym świecie, określa kandydata w czterech wymiarach: ocenia czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem, czy bardziej polega na zmysłach czy kieruje się intuicją, czy myśli w sposób logiczny czy emocjonalny oraz czy jest otwarty.

Testy psychometryczne można zastosować w odniesieniu do praktycznie każdego zawodu, ponieważ nie oceniają umiejętności profesjonalnych, tylko predyspozycje i zdolności. Oczywiście, wypełniając kwestionariusz, raczej nie da się także oszukiwać. Dobrze zbudowany test pozwoli jednoznacznie ocenić brak szczerości. A nawet jeśli uda się oszukać - prędzej czy później oszustwo wyjdzie na jaw. 

Nie wolno zapominać o tym, że testu psychometrycznego nie da się rozwiązać dobrze lub źle - traktować go jako obiektywną ocenę predyspozycji – jest to świetna okazja do zweryfikowania swoich możliwości, zdolności oraz sprawdzenia nie tylko tego, w jakiej branży moglibyśmy je najlepiej wykorzystać, ale także czy sprawdzilibyśmy się na stanowisku kierowniczym lub czy pracujemy efektywniej sami niż w grupie.

Oczywiście, do testów psychometrycznych nie można się w żaden sposób przygotować. Ale, tym bardziej, nie powinno się ich obawiać. Warto jednak zaznajomić się z formą kwestionariuszy i zorientować się, na jaki typ pytać się nastawić. Bez problemu można znaleźć wiele przydatnych informacji w Internecie, a także w księgarniach.

Tak naprawdę powinno się po prostu zadbać o to,a by jest wypełnienie testu w sposób naturalny. Wtedy będzie on miał sens tak dla kandydata, jak i dla przyszłego pracodawcy.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (4)


Marek Potrzebnowski

ciekawy, przejrzysty spis najbardziej znanych testów psychometrycznych, co badają, do czego służą oraz w jakich sektorach się uch używa można znaleźć na http://pariosolutions.pl/#testy-psychometryczne.html.

Pawel Siko

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Pawel Siko

Wiele najopularnijeszych testów psychometrycznych SHL, Talent Q
https://www.surveymonkey.com/s/tqability

~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 30 marca 2017

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8904 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2292 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9402 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9538 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9539 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama